Kombinat i inne zakłady przemysłowe. Wykład z elementami konwersatorium / Studium Dziedzictwa Nowej Huty 10 PaździernikPaź 2020 16:00 - 17:30os. Górali 5, Kraków
Dla dorosłychDla młodzieżyNowa Huta

10 października 2020 r., godz. 16:00-17:30
Budynek Główny, os. Górali 5

Wykład z elementami konwersatorium o Hucie im. Lenina i innych nowohuckich zakładach przemysłowych w ramach realizowanego semestralnie w formule studium dla młodzieży i dorosłych, pogłębiającego wiedzę uczestników o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty od prehistorii do współczesności. Limit miejsc: 20 osób. Obowiązują zapisy (pierwszeństwo dla osób zapisanych na cały semestr).

Podczas wykładu słuchacze zapoznają się z podstawowymi faktami historycznymi i parametrami technicznymi nowohuckiego kombinatu na przestrzeni lat. Omówiona zostanie wielkość i znaczenie Huty im. Lenina oraz jej zaplecze socjalne. Ponadto scharakteryzowane zostaną etapy budowy i historii kombinatu, a także kolejne fazy cyklu produkcyjnego. Osobno i w nieco mniejszym zakresie opisane zostaną inne zakłady przemysłowe, jakie działały na terenie Nowej Huty: zakłady żelbetowe w Łęgu, cegielnia w Zesławicach, cementownia w Pleszowie i elektrociepłownia w Łęgu.

Prowadzenie:
Jarosław Klaś – kulturoznawca, animator i menadżer kultury. Kończy pracę doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie o zarządzaniu dziedzictwem kulturowym na przykładzie Nowej Huty. Kieruje Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie, które zajmuje się dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, szczególnie w kontekście Nowej Huty. Prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania kulturą dla studentów i słuchaczy studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Pomysłodawca i koordynator takich projektów jak „Korowód Nowohucki” (2016), „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” (2017), „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta” (2018), „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie” (2019), „Nowa Huta od NATURY strony” (2020). Współpracuje z różnymi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Główne zainteresowania badawcze: zarządzanie instytucjami kultury i dziedzictwem kulturowym, zwłaszcza Nowej Huty.

Wstęp: 20 zł
Limit uczestników: 20 osób
Obowiązują zapisy: LINK DO FORMULARZA

Wydarzenie odbędzie się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie https://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w wydarzeniu oznacza ich akceptację.

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida