fbpx

II Festiwal Odpowiedzialnego Podróżowania: „Dobre praktyki w turystyce dostępnej”

II Festiwal Odpowiedzialnego Podróżowania: „Dobre praktyki w turystyce dostępnej” 20 MarzecMar 2022 16:00online

II Festiwal Odpowiedzialnego Podróżowania

17-20 marca 2022 r.

II Festiwal Odpowiedzialnego Podróżowania to cztery dni spotkań online wokół problematyki zrównoważonej turystyki. Do zagadnienia podejdziemy wielostronnie, ukazując go z różnych perspektyw. Wraz z ekspertami/ekspertkami z wybranych obszarów tematycznych chcemy sprowokować dyskusje, nakreślić globalne zależności, wskazać mechanizmy i procesy którym (nie)świadomie ulegamy, a tym samym zachęcić do namysłu i krytycznej analizy skutków/korzyści wynikających z turystyki globalnej. Traktujemy to wydarzenie jako wymianę doświadczeń, dialog porządkujący i kształtujący narrację o świecie. Gorąco zapraszamy do udziału, do współtworzenia II. Festiwalu Odpowiedzianego Podróżowania. 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Wakacje, urlop, wczasy lub weekendowy wypad. Bliżej lub dalej – kierunek wprost proporcjonalny do naszych czasowo-finansowych możliwości. Pobudki różne. Zasłużony odpoczynek od pracy, rzeczywistości lub bardziej brawurowo w wariancie „zostawić wszystko i wyjechać na koniec świata”. A na tym „końcu świata” (lub znacznie bliżej) chcemy „odkrywać”, poznawać, doświadczać i smakować „innego”,  lub po prostu relaksować się i pauzować. 

Na pewno każdy/każda z nas chociaż raz natknął się gdzieś na zdanie „sektor turystyczny należy do najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki światowej”. Pandemia Covid-19 chwilo zahamowała ten proces, ale czy na pewno? Fakty i liczy są bezsporne – podróżujemy masowo. W blasku wakacyjnego słońca jednak trudno dostrzec ciemną stronę turystyki – owego globalnego trendu – jak łamanie praw ludzi i zwierząt, degradacja środowiska naturalnego, neokolonializm, overtourism. Lista jest długa. 

My – rozumiani jako miliony indywidualnych turystycznych decyzji – wpływamy na lokalną społeczność, miejscową gospodarkę i środowisko naturalne odwiedzanych destynacji. Dlatego tak ważne jest byśmy podróżowali w sposób etyczny i odpowiedzialny. 

Festiwal odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting, gdzie obowiązują zapisy i są limity miejsc (udział jest bezpłatny). Linki do formularzy zgłoszeniowych znajdują się poniżej w programie. Ale bez obaw – nawet jeśli w pokojach na ClickMeeting'u wyczerpią się miejsca, to wszystko będzie transmitowane w czasie rzeczywistym na Facebook'u Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa bez ograniczeń w uzyskaniu dostępu. 

PROGRAM: 

17 marca 2022 r., godz. 19:00.
„Syria zawsze piękna". Konflikt zbrojny a turystyka.
Prowadzenie: Aleksandra Rutkowska.
Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ] 

Turystyka wojenna nie jest niczym nowym - od Waterloo po Gettysburg, armie zbierające się na polach bitew od dawna były śledzone przez tłumy żądnych wrażeń widzów. O tym, co się zmieniło - Aleksandra Rutkowska opowie na przykładzie Syrii jako kraju doświadczonego wojną i długoterminową niestabilnością.

Aleksandra Rutkowska – Dyrektorka komunikacji w Outriders. Od 10 lat zajmuje się dokumentowaniem historii o człowieku, z naciskiem na tematykę humanitarną. Przez ostatnie 4 lata jako rzeczniczka Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej relacjonowała i opisywała kryzysy humanitarne w różnych częściach globu, także w publicznej przestrzeni. Jako specjalistka ds. komunikacji pracowała na pograniczu Syrii i Libanu, Ugandy i Sudanu Południowego czy granicy polsko-białoruskiej, uczestnicząc w interwencjach medyków w polskich lasach. Gościni podcastów o świecie Radia TOK FM. W 2020 roku poprowadziła pierwszą w Polsce audycję radiową o tematyce humanitarnej na antenie Halo.Radia. Reportaże z misji publikowała w Polityce, Magazynie Wirtualnej Polski czy Tygodniku Powszechnym. Zrealizowany dla Fundacji PCPM w ugandyjskim Midigo film “Szpital na skraju kryzysu” został w 2019 roku doceniony Srebrną Tarczą na Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych w Poznaniu. Współpracowała przy trzech edycjach festiwalu Millennium Docs Against Gravity, zajmując się m.in. oprawą medialną i realizacją wywiadów ze światowej klasy dokumentalistami.
Naukowo zajmuje się komunikacją międzykulturową Azji i Afryki. Jest absolwentką literatury na Uniwersytecie Warszawskim. Członkini honorowa United Nations Association Polska.
źródło: oficjalna strona internetowa Kolektywu reporterskiego Outriders https://outride.rs/pl/author/aleksandrarutkowska/ (dostęp 12.03.2022)

18 marca 2022 (piątek), godz. 19:00.
„Czy istnieje coś takiego jak zrównoważona turystyka wysokogórska?”.
Prowadzenie: Łukasz Kocewiak.
Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]

Podczas spotkania wybierzemy się w podróż po ośnieżonych szczytach Alp, Andów, Alaski, Hindukuszu, Himalajów, żeby sprawdzić, czy istnieje coś takiego jak zrównoważony rozwój w turystyce wysokogórskiej. Sprawdzimy, czy możliwe jest jeszcze zdobywanie pięknych szczytów bez udziału agencji turystycznych. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, czy takie popularne szczyty jak Aconcagua, Denali, Manaslu są już całkowicie oblepione otoczką komercyjną oraz jaka przyszłość rysuje się dla turystyki wysokogórskiej w krajach rozwijających się. 

Łukasz Kocewiak — podróżnik i himalaista. Autor książki górsko-podróżniczej „Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika”. Organizator wypraw wysokogórskich w Himalaje, Pamir, Hindukusz. Od dziesięciu lat prowadzi z pasją popularnego bloga podróżniczego Kartka z Podróży. Wielokrotnie publikował na łamach czasopism o tematyce górskiej, podróżniczej, społeczno-kulturowej. Ceniony prelegent na festiwalach górskich i podróżniczych. Doktor nauk ścisłych z zakresu energetyki odnawialnej. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje przy zrównoważonym wdrażaniu energetyki odnawialnej. Zrealizował między innymi takie projekty jak: wyprawa samochodem terenowym po Saharze i pustyni Gobi; 16.ooo km pociągiem przez Azję; wyprawa na Pik Lenina, Denali, Matterhorn, Aconcaguę, Noszak, Manaslu. Na cztery ostatnie wszedł samodzielnie i bez wsparcia agencji w ramach projektu „8 Solo”. 

19  marca 2022 (sobota), godz. 16:00.
„Czego dowiemy się o globalnym Południu oglądając YouTube? Krytyczne spojrzenie na vlogi podróżnicze”.
Prowadzenie: Łukasz Bartosik.
Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]

Czy vlogi podróżnicze pozwalają nam poznać świat czy bazują na istniejących stereotypach? W jakie pułapki wpadają ich twórcy i twórczynie? Jak odbierać takie treści refleksyjnie i krytycznie? Pretekstem do spotkania jest premiera raportu „Gdy OBCY czuje się jak u siebie…” Polskiej Akcji Humanitarnej, w którym prof. Paweł Nowak analizował 10 topowych vlogów podróżniczych od strony narracji, które tworzą lub podtrzymują.  Podczas festiwalowego spotkania wspólnie zastanowimy się nad wnioskami z tej analizy dla osób podróżujących i twórców treści internetowych.

Łukasz Bartosik – kierownik zespołu edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej, trener PAH prowadzący szkolenia dla trenerów/ek, wolontariuszy/ek, i aktywistów/ek PAH oraz uczniów, uczennic i nauczycieli/ek. Współprowadzący podkast „Tolerancja to za mało”. Współautor publikacji edukacyjnych PAH (m.in. „Niezbędnik aktywistów i aktywistek”) kursu e-mailowego „To, jak mówię, zmienia świat” oraz gier (m.in. „Reporterki i Reporterzy na globalnym Południu”).

Więcej informacji: www.pah.org.pl/edukacjaglobalna www.pah.org.pl/podkast  www.instagram.com/polskaakcjahumanitarna 

19 marca 2022 (sobota), godz. 19:00.
„Wolonturystyka. Szkodliwy biznes zbudowany na dobrych intencjach”.
Prowadzenie: Anna Mikulska.
Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]

Jednym z najczęściej wybieranych projektów wolontariackich jest praca z dziećmi. A ponieważ popyt na wolontariat w sierocińcach krajów Globalnego Południa jest niezwykle duży, stale wzrasta "zapotrzebowanie” na sieroty.

Wolonturystyka to dziś jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi turystyki. Okazuje się jednak, że wyjazdy do krajów Globalnego Południa by pomagać lokalnej społeczności służą przede wszystkim samym turystom. Kosztem tych, którym chcemy pomagać. 

Porozmawiamy o tym, dlaczego wyjazd z pierwszym lepszym programem zachęcającym do przeżycia "wielkiej przygody" i "pomocy w ubogich krajach" nie jest wcale dobrym pomysłem – jeśli mamy ambicje, by faktycznie pomagać, a nie szkodzić.

Opowiem o własnych doświadczeniach "pomagania" w Brazylii, gdy jeszcze wierzyłam, że w ten sposób robię coś dobrego. Zastanowimy się, jak możemy wykorzystać nasze uprzywilejowanie do realnego wsparcia mieszkańców krajów Globalnego Południa. I czy w ogóle jest to możliwe.

Anna Mikulska – dziennikarka "OKO.press" i reporterka, z wykształcenia antropolożka kultury. Pisze o migracjach, prawach człowieka, pracy przymusowej i edukacji. Laureatka konkursu "Pisma. Magazynu Opinii" - "Między wierszami" za reportaż "Imigracja przez morze plastiku" oraz konkursu Festiwalu Wrażliwego w kategorii twórca szczególnie wrażliwy za dwa reportaże i projekt "Historie o Człowieku". Publikowała m.in. na łamach "Gazety Wyborczej", "Wysokich Obcasów", "Onetu", "Krytyki Politycznej", "Pisma. Magazynu Opinii" czy "Tygodnika Powszechnego".

20 marca 2022 (niedziela), godz. 16:00.
„Dobre praktyki w turystyce dostępnej”.
Prowadzenie: Aneta Bilnicka.
Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]

Spotkanie wokół tematu dostępności w turystyce. Co ogranicza osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami w podróżowaniu? Jak reagować w przypadku łamania praw osób z niepełnosprawnościami? Na jakie udogodnienia podczas podróży mogą liczyć uczestnicy turystyki dostępnej? Podczas rozmowy padną odpowiedzi na powyższe pytania oraz zaprezentowane zostaną wyniki badań nad turystyką dostępną w Polsce. Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) jest przekonana, że dostępność dla wszystkich obiektów, produktów i usług turystycznych powinna być centralnym elementem każdej odpowiedzialnej i zrównoważonej polityki turystycznej. Dostępność to inaczej możliwość, porozmawiamy więc o naszych możliwościach i pozytywnych doświadczeniach w podróżowaniu.

Aneta Bilnicka – badaczka w obszarze turystyki dostępnej, certyfikowana asystentka turystyczna osób z niepełnosprawnością (specjalizacja górska i kajakowa), propagatorka Nordic Walking osób ze szczególnymi potrzebami. Jest pomysłodawczynią internetowego kwartalnika  #DOSTĘPNOŚĆ, który publikuje na blogu happinessmanager.online.  Absolwentka Zarządzania w turystyce Uniwersytetu Jagiellońskiego. W przeszłości wiceprezeska Zarządu Stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo działającego na rzecz kobiet z niepełnosprawnościami, współautorka licznych opracowań dotyczących m.in. rzecznictwa, praw, systemu wsparcia dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. 

20 marca 2022 (niedziela), godz. 19:00.
„Cierpienie, którego nie widać – świadoma turystyka a cierpienie zwierząt”.
Prowadzenie: Anna Plaszczyk.
Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]

Konie, pracujące na trasie do Morskiego Oka nie są chude ani poranione. Ich cierpienia na pierwszy rzut oka nie widać. A jednak każdego dnia pracują ponad siły, ciągnąc turystów zbyt wygodnych, by do najpiękniejszego polskiego górskiego jeziora dotrzeć o własnych siłach. 

Ponad 120 000 podpisów pod petycją o zatrzymanie transportu konnego do Morskiego Oka. 102 polskie organizacje ochrony zwierząt zaangażowane w akcję. Setki napisanych w tej sprawie pism i kilkanaście lat walki o przestrzeganie przepisów ustawy o ochronie zwierząt. A mimo to konie na trasie do Morskiego Oka pracują, jak pracowały. 

Ale nagłaśnianie tej bulwersującej sprawy przynosi efekty – z roku na rok coraz mniej osób korzysta z tej formy transportu. Furmani skarżą się, że zarabiają coraz mniej, zmniejszyła się nie tylko kolejka do wozów, ale także "kolejka" do licencji na pracę na trasie. To udowadnia, że podejmowanie świadomych wyborów przez turystki i turystów zmienia rzeczywistość szybciej, niż wyroki sądów.  

Sprawa koni z Morskiego Oka to tylko jeden z przykładów na cierpienie zwierząt w turystyce. Ale właśnie w niej jak w soczewce widać, że każda nasza wakacyjna decyzja ma znaczenie. I że z wakacji możemy wrócić z czystym sumieniem, albo z przysłowiową krwią na rękach.  

Anna Plaszczyk – z wykształcenia politolożka, z zawodu dziennikarka, z wyboru – działaczka społeczna. Weganka, koordynatorka akcji ratowania koni z Morskiego Oka Fundacji Viva!  

Partnerzy:

Logotyp dzielnicy osiemnastej Nowa Huta.Logotyp polskiej akcji humanitarnej. Logotyp ratuj konie kropka pe el. WiwaLogotyp happinesmenedżer kropka onjaln

 

 

 

 

 

Logotyp Kartki z podróży.

Patroni medialni:

Logotyp gazerty wyborczej, wyborcza kropka pe el. Logotyp autdoor magazyn. Logotyp Kontynenty. Logotyp Kalendarza Imprez Nowohuckich.

Logotyp głosu tygodnika nowohuckiego.Logotyp autrajders.

Logotyp Radia Kraków.

 

 

 

 

 

 

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

online

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org