Gala Norwid Festiwal 2021.

Gala Norwid Festiwal 2021. 27 ListopadLis 2021 19:00os. Górali 4, Kraków

ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4.

Wstęp wolny. 

ZAPISY: https://okn.edu.pl/nowohuckie-laboratorium-dziedzictwa/gala-norwid-festiwal-2021-zapisy/

Podsumowanie rezydencji artystycznych (Natalia Komorowska, „Eko-obrazy Krakowa” oraz Małgorzata Haduch, „Przemierzając, podążając”), wręczanie Nagrody Norwidowskiej (nagroda główna, dwa wyróżnienia). Wstęp wolny, obowiązują zapisy: www.okn.edu.pl. Wydarzenie z udziałem publiczności, tłumaczone na PJM i transmitowane na www.facebook.com/oknorwid. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Gala Norwid Festiwal 2021 będzie okazją, aby poznać współczesnych twórców, którzy inspirują się twórczością Norwida, bądź jak on łączą wiele dziedzin sztuki.

Swoje dwumiesięczne rezydencje artystyczne w ARTzonie podsumują: Małgorzata Haduch, która zaprezentuje projekt „Przemierzając, podążając”, będący grą-kompozycją według interpretacji neologizmu „Dopokąd idę!...” oraz Natalia Komorowska, która pokaże projekt „Eko-obrazy Krakowa”, zakończony wystawą witraży inspirowanych twórczością Norwida. Projekty te do realizacji wybrało jury w składzie: Olga Brzezińska (Fundacja Miasto Literatury), Dagmara Żabska (Teatr Figur Kraków), Agnieszka Łukaszewska (Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. K.E.N. w Krakowie), Magdalena Kotula (Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury Norwida), Małgorzata Hajto (ARTzona Ośrodka Kultury Norwida).

Podczas gali ogłoszeni zostaną również laureaci i wręczona zostanie Nagroda Norwidowska dla twórców, którzy łączą twórczość literacką z innymi dziedzinami sztuki. Nagrodę główną (10 tys. zł) oraz dwa wyróżnienia (po 2 tys. zł) przyzna jury, w którym zasiadają: Magdalena Siwiec (UJ), Joanna Zach (UJ), Anna Borowiec (Muzeum Narodowe w Krakowie), Magdalena Harasimowicz-Moksa (Ośrodek Kultury Norwida), Ernest Ogórek (Ośrodek Kultury Norwida, Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. K.E.N. w Krakowie). 

Rezydentki:

Małgorzata Haduch - w 2001 r. rozpoczęła edukację na Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten – School for New Dance Development. W tych minionych 20 latach rozwinęła swój zawód jako choreografka, tancerka, performerka, rozpoczęła własne badania artystyczne w dziedzinie współczesnej choreografii i improwizacji, a coraz częściej identyfikuj się z nurtem nowych praktyk performatywnych. Źródeł inspiracji szuka w punku i freejazzie, przez wiele lat jej sceniczną przewodniczką była Katie Duck i Andy Moor. Ponadto istotny był dla nie udział w międzynarodowym projekcie Davida Zambrano "50 Days Costa Rica", współpraca z Krakowską Orkiestrą Improwizującą w koncercie "KIO in Motion" a także ostatnie osiągnięcie jakim jest debiut w dziedzinie reżyserii dźwięku w performensie "oŚĆ!"- solo skrojone na miarę dla Marty Wiśniewskiej znanej jako Mandaryna. Od 2013 r. wraz z artystami Arvindem Gangą i Maria Mavridou ma swój zespół Help Me To Crash, z którego urodził się jej najważniejszy duet sceniczny z fenomenalną tancerką Marią Mavridou. Techniką Flying Low&Passing Through zajmuje się od 2004 r., a w 2020 r. w czasie intensywnego projektu w Tic Tac Art Center (była beneficjentką programu IMIT-u) przeszła przez ważny próg przepuszczenia tej wiedzy przez siebie, porzucenia formy i prawdziwego zintegrowania wszystkich elementów, w tym pierwiastka siebie i swojej drogi. Najbardziej prestiżową nagrodą było dla niej Stypendium Rządu Meksykańskiego dla Wybitnych Obcokrajowców 2015 oraz Stypendium Twórcze Miasta Krakowa 2018".

Natalia Komorowska – urodziła się w Warszawie, wychowała się w Kotlinie Jeleniogórskiej, blisko Karpacza, Szklarskiej Poręby, Karkonoszy i Gór Izerskich. Historia szklarstwa ukształtowała jej pogląd na otaczający świat i sztukę. Uczęszczała do Liceum Plastycznego im. Stanisława Wyspiańskiego, gdzie specjalizowała się w szkle artystycznym, następnie na Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2015–2020) i Akademię Sztuk Pięknych w Bratysławie (2019). Pracuje w szkle już ponad 10 lat i nadal poszerza wiedzę oraz umiejętności. Aktualnie przygotowuje się do obrony pracy magisterskiej na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP, równolegle studiując na kierunku Mediacja Sztuki. Jej działania zostały docenione m.in. w latach 2017–2019, kiedy otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia, Stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia i Stypendium Rektora ASP we Wrocławiu. Jest laureatką wielu konkursów m.in. The Glass Prize 2019 w kategorii The Aspiring Glass Artist, organizowanego przez firmę Warm Glass UK.

Norwid Festiwal 2021 – krakowska odsłona obchodów Roku C. K. Norwida z okazji 200-lecia jego urodzin pod hasłem „Dopokąd idę!...”. Projekt popularyzuje postać i twórczość Norwida – jednego z najważniejszych autorów w literaturze polskiej. Jego dzieła stereotypowo postrzegane są jako trudne w odbiorze. Dzięki innowacyjnym i atrakcyjnym działaniom edukacyjnym odwołującym się do kultury współczesnej oraz angażującym różnorodnych odbiorców, przedsięwzięcie umożliwia nowe spojrzenie na kanon polskiej literatury, rozbudza zainteresowanie nim oraz wzmacnia tożsamość uczestników, podnosząc ich kompetencje czytelnicze. W programie przewidziano rezydencje artystyczne, przyznanie Nagrody Norwidowskiej dla twórców łączących działalność literacką z innymi dziedzinami sztuki, a także panele dyskusyjne, recytację, koncert, warsztaty kreatywnego pisania, spacer, grę terenową. Rezultaty podsumuje wydanie katalogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy: MKDNiS, Dzielnica XVIII Nowa Huta, Opactwo Cystersów w Mogile.

 

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

ARTzona, os. Górali 4, Kraków

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org