FOTOŚWIATY 2021 – Szkoła Dobrych Opowieści / O METODACH OPOWIADANIA LOKALNYCH HISTORII CZYLI WARSZTAT METOD, DOŚWIADCZEŃ I PRZYKŁADÓW

FOTOŚWIATY 2021 - Szkoła Dobrych Opowieści / O METODACH OPOWIADANIA LOKALNYCH HISTORII CZYLI WARSZTAT METOD, DOŚWIADCZEŃ I PRZYKŁADÓW 18 WrzesieńWrz 2021 10:00 - 15:30online

18 września 2021 r., godz. 10:00-15:30
online

Warsztat, podczas którego przyjrzymy się temu jak i gdzie szukać lokalnych mikrohistorii oraz w jaki sposób przekazywać je dalej. Zastanowimy się do kogo, kiedy i w jakiej formie chcemy je skierować. Będziemy przyglądać się różnych przykładom działań animacyjnych wokół lokalnych opowieści m.in. z cyklu "Koprzywnica Patrzy/My". Będzie też przestrzeń na omówienie pomysłów czy projektów uczestników, aby wspólnie znaleźć inspiracje i wymienić się różnymi doświadczeniami.

Prowadzenie: Pola Rożek – etnografka, animatorka kultury. Od 6 lat współpracuje z domem kultury w Koprzywnicy prowadząc działania etnograficzno-animacyjne wokół lokalnych historii z cyklu „Koprzywnica Patrzy/My”. Przygląda się historii i przestrzeni wiejskiej oraz przyrodniczej przez pryzmat lokalnych opowieści. Współpracuje w wieloma instytucjami m.in. z Mazowieckim Instytutem Kultury (w 2020 r. w ramach Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej realizowała autorską rezydencję animacyjną we wsi Rząśnik-Majdan), z Centrum Praktyk Edukacyjnych w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (w 2019 r. W ramach programu Bardzo Młoda Kultura wspierała merytorycznie i animacyjnie projekt „Koronczarki z bajki” z Wronek), z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kwidzynie, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Pracownią Etnograficzną, Ośrodkiem Edukacji Łazienek Królewskich.

Wydarzenie w ramach Zajrzyj do Huty 2021.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy (wkrótce).
Wstęp wolny.

FOTOŚWIATY 2021 – projekt skierowany do społeczności lokalnej Nowej Huty, angażujący „zwykłych ludzi”. Jego celem jest wzmocnienie lokalnej tożsamości, wsparcie działań edukacyjno-animacyjnych i twórczych oraz integracja lokalnego środowiska. W jego ramach zaplanowano cykl 6 warsztatów pn. „FOTOŚWIATY – Szkoła Dobrych Opowieści”, dotyczących roli pamięci, dziedzictwa i tożsamości w budowaniu wspólnoty, edukacyjno-animacyjne działania w terenie prowadzone przez zespół Nowohuckich Archiwistek Społecznych, a także wystawę finałową wraz z publikacją podsumowującą.

Koordynatorka projektu: Katarzyna Szczęśniak / k.szczesniak@okn.edu.pl.

Patroni medialni:
Radio Kraków, Głos. Tygodnik Nowohucki, Kalendarz Imprez Nowohuckich, Kulturatka, Głos Seniora, Rodzinny Kraków.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021, Miasta Kraków oraz Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
tel. 12 644 38 98, k.szczesniak@okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN