FOTOŚWIATY 2021 – Szkoła Dobrych Opowieści / JAK OPOWIADAĆ HISTORIE LOKALNE

FOTOŚWIATY 2021 - Szkoła Dobrych Opowieści / JAK OPOWIADAĆ HISTORIE LOKALNE 04 WrzesieńWrz 2021 09:30 - 15:00online

4 września 2021 r., godz. 9:30-15:00
online

Czym jest pamięć lokalna? Jakie znaczenie może mieć dziedzictwo lokalne w działaniach animacyjnych? Jaka jest rola przeszłości w budowaniu wspólnoty i wzmacnianiu ludzi? W ramach zajęć analizowane będą projekty dotyczące lokalnej tożsamości i sposobów opowiadania o przeszłości. Przewidziane są również wizyty w instytucjach pamięci i spotkania z osobami zaangażowanymi w działania wokół lokalnych historii lub autorami takich projektów. Przyjrzymy się metodom pracy ze społecznościami wokół historii i lokalnego dziedzictwa, aby zaprojektować własne działania w wybranych miejscach i wokół wybranych tematów.

Prowadzenie: dr Joanna Kubicka – prezeska Stowarzyszenia Katedra Kultury, członkini Zespołu Animacji Kultury i Zakładu Historii Kultury w IKP UW, wieloletnia koordynatorka projektów krajowych i zagranicznych, jako ekspertka współpracowała m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz warszawskimi organizacjami pozarządowymi. Zajmuje się historią kultury polskiej XIX i XX wieku, tradycjami zaangażowaniem społecznego i formami uczestnictwa w kulturze.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy (wkrótce).
Wstęp wolny.

FOTOŚWIATY 2021 – projekt skierowany do społeczności lokalnej Nowej Huty, angażujący „zwykłych ludzi”. Jego celem jest wzmocnienie lokalnej tożsamości, wsparcie działań edukacyjno-animacyjnych i twórczych oraz integracja lokalnego środowiska. W jego ramach zaplanowano cykl 6 warsztatów pn. „FOTOŚWIATY – Szkoła Dobrych Opowieści”, dotyczących roli pamięci, dziedzictwa i tożsamości w budowaniu wspólnoty, edukacyjno-animacyjne działania w terenie prowadzone przez zespół Nowohuckich Archiwistek Społecznych, a także wystawę finałową wraz z publikacją podsumowującą.

Koordynatorka projektu: Katarzyna Szczęśniak / k.szczesniak@okn.edu.pl.

Patroni medialni:
Radio Kraków, Głos. Tygodnik Nowohucki, Kalendarz Imprez Nowohuckich, Kulturatka, Głos Seniora, Rodzinny Kraków.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021, Miasta Kraków oraz Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
tel. 12 644 38 98, k.szczesniak@okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN