FOTOŚWIATY 2021 – Szkoła Dobrych Opowieści. Dobre opowieści / Jak „złapać” historię?

FOTOŚWIATY 2021 - Szkoła Dobrych Opowieści. Dobre opowieści / Jak „złapać” historię? 10 SierpieńSie 2021 16:30 - 20:30os. Górali 4, Kraków

10 i 17 sierpnia 2021r., godz. 16:30-20:30
ARTzona, os. Górali 4

Warsztaty poświęcone postrzeganiu i „łapaniu” historii. Co może znaczyć: patrzeć tak, żeby zobaczyć i słuchać tak, żeby usłyszeć? Jak z codziennych wrażeń zbudować opowieść? Jak opowiedzieć dotyk i zapach tak, żeby je poczuć? Jak zachować dystans i nie narzucać swojej optyki bohaterom opowieści i jej odbiorcom? I gdzie mogą być granice tego, o czym opowiadamy, czyli czego nie ujawniać i dlaczego?

Pierwszego dnia – 10 sierpnia – będziemy wzmacniać kompetencje „łapacza” historii w terenie. Nie będziemy prowadzić wywiadów, szukać znaczeń ani interpretacji, ale zajmiemy się postrzeganiem. Tym, jak uważność wpływa na nasze obserwacje i jak pracować z relacją obiektywne/subiektywne. Skupimy się na dokładnej obserwacji i przyjrzeniu się rzeczom nie widocznym w codziennym biegu. Drugiego dnia – 17 sierpnia – z zebranych obrazów, zdjęć, dźwięków, notatek, wrażeń skompilujemy opowieści. Zobaczymy, jak można łączyć wątki pozornie ze sobą nieskomunikowane i jak z tych skrawków budować fabularne całości. Dowiemy się, czym jest odpowiedzialność tego, który snuje historię i nakreślimy jej granice.

Warsztaty dla tych, którzy opowiadają lub chcą opowiadać: za pośrednictwem słów, dźwięków, obrazów.

Prowadzenie: Weronika Idzikowska – animatorka kultury, edukatorka praw obywatelskich, trenerka. Na co dzień zajmuje się edukacją dzieci i dorosłych, pracą z bezradnością i sprawczością tych, którzy pracują bezpośrednio z innymi ludźmi, ekologią zasobów i przywództwa, praktyką uważności i współczucia z naciskiem na MBSR (redukcja stresu przez medytację uważności). Jest autorką podręczników z zakresu edukacji kulturowej i pracy z dziedzictwem. Na stałe zakotwiczona w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie. Po pracy towarzyszy osobom starszym. Tworzy opowieści: o stracie, o odchodzeniu, o tym, jak ciało radykalnie dystansuje się wobec woli.

Obowiązują zapisy przez formularz - KLIKNIJ TUTAJ.
Wstęp wolny.

Warsztaty realizowane w ramach projektu FOTOŚWIATY 2021. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021, Miasta Kraków oraz Rady Dzielnicy XVIII Nowa Hut

FOTOŚWIATY 2021 to zadanie skierowane do społeczności lokalnej Nowej Huty, angażujące "zwykłych ludzi". Jego celem jest wzmocnienie lokalnej tożsamości, wsparcie działań edukacyjno-animacyjnych i twórczych oraz integracja lokalnego środowiska. W ramach zadania zaplanowano: cykl 6 warsztatów dot. roli pamięci, dziedzictwa i tożsamości w budowaniu wspólnoty pn. "FOTOŚWIATY - Szkoła Dobrych Opowieści", edukacyjno-animacyjne działania w terenie prowadzone przez zespół Nowohuckich Archiwistek Społecznych, wystawę finałową wraz z publikacją podsumowującą. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021, Miasta Kraków oraz Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Koordynatorka projektu: Katarzyna Szczęśniak, e-mail: k.szczesniak@okn.edu.pl.

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
Os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98, k.szczesniak@okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN

• Organizator FOTOŚWIATY 2021 - Szkoła Dobrych Opowieści. Dobre opowieści / Jak „złapać” historię?

ARTzona, os. Górali 4, Kraków