Ekologia wokół nas: Energia od wiatru po prąd w gniazdku

12 PaździernikPaź 2021 13:00

EkologiaDla młodzieżyDla dzieci

12 października 2021 r., godz. 13:00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Energia geotermalna, wiatru, a może morskie fale? Czy energia odnawialna jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię współczesnych miast i fabryk? W jaki sposób możemy zastąpić źródła energii nieodnawialnej i jak szybko będziemy umieli znaleźć ekologiczny substytut? Społeczeństwo już od początku XX wieku zrozumiało, że masowe spalanie ogromnych ilości węgla kamiennego lub brunatnego może mieć wpływ na pogorszenie warunków naszego środowiska. Na szczęście wraz z biegiem czasu coraz więcej osób zauważa jak szkodliwym dla środowiska, ale też dla nas samych jest obecność wszechobecnych „kopciuchów”, które produkują ogromne ilości pyłów i dymu. Pojawiające się przydomowe systemy pomp ciepła, fotowoltaika oraz promowanie zrównoważonego rozwoju wszczepiają w nas - potrzebę dbania i wspierania inicjatyw ekologicznych rozwiązań prądotwórczych. W jaki sposób ocenić, które źródła energii są najbardziej ekologiczne oraz mogące zaspokoić rozwijające się społeczeństwo?

Warsztaty pt. “Energia: od wiatru po prąd w gniazdku!” zostaną poświęcone omówieniu różnorodnych rodzajów energii: od energii nieodnawialnej po odnawialną. Zastanowimy się nad wpływem eksploatacji złóż na faunę oraz florę, ocenimy zalety i wady każdego sposobu pozyskiwania energii oraz omówimy oddziaływanie zmiany źródeł energii na zdrowie człowieka i wygląd jego najbliższej okolicy. Warsztaty zostaną przeprowadzone w formie grupowej rozmowy oraz konkursu na wiedzę, umożliwiającego podsumowanie oraz zapamiętanie poruszanych zagadnień.

Na warsztaty obowiązują zapisy za pomocą wiadomości email: ekologia@okn.edu.pl.
Termin: do 11.10.
Wstęp wolny.

Warsztaty przeznaczone dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży.

Organizator: Doktoranci Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Partner: Pracownia Animacji Ekologicznej.

Warsztaty powstały przy wsparciu finansowym Priorytetowego Obszaru Badawczego Society of the Future w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa