DZIKIE OKOLICE ZALEWU W ZESŁAWICACH – rodzinny spacer poznawczo-badawczy po nieużytkach 09 SierpieńSie 2020 10:00
Dla dorosłychDla dzieciDla młodzieżyDla seniorówEkologiaNowa Huta

9 sierpnia 2020 r., godz. 10:00
miejsce zbiórki: podane przy zapisach

Piąty z cyklu rodzinny spacer poznawczo-badawczy projektu „Nowa Huta od NATURY strony”. Prowadzenie: dr Kasper Jakubowski. Limit miejsc: 20 os.

Wydarzenie dla osób zainteresowanych przyrodą w Nowej Hucie. Podczas spaceru prowadzący zwróci szczególną uwagę na bogactwo przyrodnicze tzw. nieużytków. Spacerując będziemy wyszukiwać, poznawać i omawiać napotkane rośliny, zwierzęta i owady. Będzie to spacer pełen odkryć.

Kasper Jakubowski - architekt krajobrazu, aktywista miejski, naukowiec, grafik, edukator przyrody. Współzałożyciel i prezes Fundacji Dzieci w Naturę. Inicjator miejskich, rodzinnych spacerów przyrodniczo edukacyjnych (pn. mikrowypraw). Autor licznych artykułów i audycji na temat edukacji ekologicznej dzieci w środowisku miejskim i syndromu deficytu natury. Współautor popularnych spacerowników dla dużych i małych po miejskiej przyrodzie. W swoich badaniach zajmuje się wykorzystaniem potencjału miejskich nieużytków w projektach nowych kategorii parków tzw. "prośrodowiskowych" i udostępnianiem miejskiej przyrody na cele edukacyjne.

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Nowa Huta od NATURY strony - projekt z zakresu edukacji ekologicznej w obszarze dziedzictwa przyrodniczego najbardziej zielonej części Krakowa, organizowany przez Pracownię Animacji Ekologicznej działającą w ramach Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Zakłada organizację weekendowych rodzinnych spacerów poznawczo-badawczych organizowanych dla mieszkańców Nowej Huty i Krakowa. W okresie od lipca do października 2020 r. odbędą się 4 spacery tematyczne po Łąkach Nowohuckich oraz 7 wypraw szlakami przyrodniczymi dzielnicy, podczas których prezentowane będą wszystkie formy zieleni miejskiej (użytki ekologiczne, nieużytki, zieleń parkowa i forteczna, ogródki działkowe, zieleń podwórek i osiedli - w tym pomniki przyrody i parki kieszonkowe, zieleń ciągów rzecznych, lasy miejskie). Na zakończenie projektu powstanie publikacja elektroniczna, która opisywać będzie miejsce każdej z wypraw wraz z krótką charakterystyką innych podobnych w Nowej Hucie. Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Pracownia Animacji Ekologicznej
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida