fbpx

Do widzenia, do jutra, czyli lata sześćdziesiąte według miesięcznika „Ty i Ja”

Do widzenia, do jutra, czyli lata sześćdziesiąte według miesięcznika „Ty i Ja” 02 CzerwiecCze 2023 17:00 - 19:00os. Górali 4, Kraków

Nowa Huta Retro Fest
1-4 czerwca 2023
ARTzona | Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 4

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy przez formularze (linki znajdują się pod informacjami o poszczególnych wydarzeniach i warsztatach). Liczba miejsc ograniczona.

Druga edycja festiwalu przenoszącego uczestników i uczestniczki do Nowej Huty lat 60. XX w. Festiwal jest serią wydarzeń koncentrujących się wokół sztuki i zjawisk społeczno-kulturowych drugiej połowy XX w., gdzie punktem wyjścia do uniwersalnej opowieści jest lokalny kontekst Nowej Huty. Festiwal powstał z potrzeby przeniesienia mieszkańców Nowej Huty do czasów jej świetności i próby doświadczenia klimatu dawnej dzielnicy poprzez odtworzenie zwyczajów i zachowań z dawnych lat. Każda edycja festiwalu odnosi się do innej dekady, aby móc docenić i celebrować osobno każdą z nich.

W programie festiwalu znajdują się między innymi warsztaty kreatywne, spotkania z historykami, autorami książek i mieszkańcami oraz spacery do dawnych lokalizacji z początków istnienia dzielnicy. Celem wydarzenia jest przybliżenie wartości, jakie niesie za sobą historia dawnych lat i wykorzystanie ich w obecnych czasach. Retro Fest jest nie tylko sentymentalną podróżą dla osób starszych, ale też próbą zaproszenia młodszego pokolenia do zabawy z historią, odtworzenia trendów modowych i tradycji. Festiwal jest okazją do zawiązania więzi między różnymi pokoleniami zainteresowanymi rekonstrukcjami historycznymi i celebrowaniem nowohuckiej tożsamości.

2 czerwca 2023, piątek | 17:00-19:00
Do widzenia, do jutra, czyli lata sześćdziesiąte według miesięcznika „Ty i Ja”
Wykład.
Prowadzenie: Michał Wójciak.

Lata 60. XX wieku możemy traktować jako swoisty czas przejścia pomiędzy konserwatyzmem lat 50. a kontestacją kolejnej dekady. Intensywne przemiany nie ominęły również Polski Ludowej. Choć w początkowych latach reżimu obawiano się mody to właśnie w latach 60. zrozumiano, że może być ona kolejnym polem szerzenia socjalistycznej propagandy. W 1958 roku powstały warszawska Moda Polska oraz łódzka Telimena, których dynamiczny rozwój przypada na lata 60. i 70. W 1967 zadebiutowały swoimi kolekcjami Grażyna Hase i Barbara Hoff. Z kolei rozwiązania technologiczne takie jak polski ortalion czy jeansy szyte przez szczecińskie zakłady Odra miały stanowić lokalne zamienniki zachodnich produktów. Niewątpliwymi ikonami tego czasu były Teresa Tuszyńska, Elżbieta Czyżewska, Kalina Jędrusik, Pola Raksa, a wśród panów Krzysztof Komeda, Zbigniew Cybulski, Wojciech Młynarski czy Czesław Niemen. Kto wskrzesił Włodzimierza Lenina na wybiegu? Gdzie artyści poszukiwali swoich muz, a projektanci modelek? Kto nosił śledzie, a kto atrybut cyrkowych artystów? Poznamy odpowiedzi na te i inne pytania śledząc losy miesięcznika lajfstajlowego z tamtych czasów „Ty i Ja”, obecnego na rynku polskiej prasy w latach 1960-1973. Do dziś zachwyca jego wyjątkowa szata graficzna. Okładki miesięcznik tworzyli twórcy polskiej szkoły plakatu m.in. Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec, Wojciech Fangor czy Jan Lenica. Czytelnicy i czytelniczki mogli w czasopiśmie znaleźć artykuły o sztuce, modzie, filmie, fotografii czy architekturze.

Dr Michał Wójciak – projektant i teoretyk mody. Od października 2020 roku zatrudniony na stanowisku asystenta w Instytucie Kultury na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 2019 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie nauk społecznych. Jest również absolwentem Krakowskich Szkół Artystycznych oraz Zespołu Szkół Odzieżowych nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, gdzie zgłębiał tajniki projektowania mody oraz krawiectwa. Laureat polskich i zagranicznych konkursów dla projektantów mody, autor książki Metafory Mody. Zarządzanie marką autorską w kontekście przemian rynkowych – perspektywa projektantów.

[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz ArcelorMittal Poland

Kontakt:
ARTzona | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98
artzona@okn.edu.pl
j.lachiewicz@okn.edu.pl
facebook.com/ARTzonaOKN

  • Organizator Do widzenia, do jutra, czyli lata sześćdziesiąte według miesięcznika „Ty i Ja”
Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

ARTzona, os. Górali 4, Kraków

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org