CZAS ZATRZYMANY. Fotografie z terenów obecnej Nowej Huty i okolic. Opracowanie wystawy: Adam Gryczyński

CZAS ZATRZYMANY. Fotografie z terenów obecnej Nowej Huty i okolic. Opracowanie wystawy: Adam Gryczyński 10 MarzecMar 2022 00:00 - 11 KwiecieńKw. 2022 23:55os. Złotego Wieku 14, Kraków

10 marca – 11 kwietnia 2022 r.
Galeria m, Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Złotego Wieku 14. 

Wstęp wolny. 

Zapraszamy na wystawę fotografii pt. „Ziemia i ludzie”. Zdjęcia wykonane w latach 1883-1963 pochodzą z terenów Bieńczyc, Kocmyrzowa, Luborzycy, Mogiły, Pleszowa, Raciborowic i Wadowa. Fotografie znajdują się w zbiorach Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida i zostały umieszczone w książce „Czas zatrzymany” autorstwa Adama Gryczyńskiego. 

Na wystawie znajdują się reprodukcje zdjęć udostępnionych przez rdzennych mieszkańców pochodzących z terenów na których zbudowano Nową Hutę. Celem ekspozycji było zachowanie pamięci o ludziach z podkrakowskich wsi oraz utrwalenie śladów przeszłości.

Wystawa przybliża świat, który odszedł niemal w całkowite zapomnienie, jego utraconą cząstkę, jaka w okresie PRL-u rzadko gościła na kartach naszej historii ustępując pola indoktrynacji i propagandzie ukazującej ten obszar w krzywym zwierciadle jako egzemplifikację galicyjskiej biedy, zacofania, starych chałup i jałowych ugorów.

Oglądając wystawę pamiętajmy, że to właśnie potomkowie tutejszych gospodarzy podjęli w 2006 roku lokalną inicjatywę polegającą na próbie wskrzeszenia obrazu pokolenia, które w okresie PRL- u zostało pozbawione ojcowizn i korzeni. Fotografie są świadectwem jego istnienia i wraz z cyklem wydawniczym „Czas zatrzymany” dowodzą, że zanim zbudowano Nową Hutę, istniało tu społeczeństwo zdolne do samoorganizacji, gdzie funkcjonowała rodzima tradycja i kultura. Dzięki takiemu spojrzeniu „przez ramię wstecz”, łatwiej jest ogarnąć przebyty dystans, zobaczyć jego blaski i cienie, zaś pierwotnym mieszkańcom, a także ich dzieciom i wnukom - dać odrobinę satysfakcji, bo oni byli tu wcześniej.

Fotografie przenoszą widza w miejsca i czas, kiedy w miejscu „asfaltowych łąk” i blokowisk istniały wiejskie krajobrazy, inny był też rytm życia. Wystawa ukazuje godność, dumę i barwy lokalnej przeszłości. Jest propozycją dla starszych i dla młodszych, chcących się dowiedzieć czegoś więcej o swoim regionie, jest również dla tych, którzy doceniają walor dokumentalny i urok starej fotografii, dla wszelkich miłośników historii i tradycji.

Jest wreszcie próbą przedstawienia społeczeństwa, które po II Wojnie Światowej w wyniku migracji ludności, jak również procesów urbanizacyjnych, społecznych i politycznych, zostało rozproszone i za bezcen wywłaszczone z ojcowizn. Przywołuje uniwersalne refleksje o drogich każdemu człowiekowi korzeniach, które określają jego własne miejsce na ziemi, dają poczucie bezpieczeństwa i sens istnienia, pokazują jak ważna jest ludzka pamięć i zaduma nad własną tożsamością. Chodzi w niej także o pokazanie pewnego obszaru dziedzictwa z którego sami się wywodzimy i ludzi związanych z miejscem gdzie obecnie żyjemy – Nową Hutą. To także okazja aby w mozaice przedsięwzięć poświęconych przeszłości podkreślić jak ważnym elementem kultury narodowej jest pielęgnowanie pamięci, tradycji i folkloru. W dobie uniformizacji jest to szczególnie ważne i zasługuje na wsparcie celem wykorzystania potencjału tkwiącego we własnych „korzeniach”, ponieważ budując świadomość oraz poczucie wspólnoty, można wobec różnych problemów i zagrożeń, lepiej zadbać o swój region i środowisko kulturowe.

Adam Gryczyński

Organizator: Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida.

Sponsor wystawy: CentrumPapieru.pl - dzięki uprzejmości Dariusz Jucha.

Druk na papierze fotograficznym marki IMPRIME oraz ploterze fotograficznym marki HP DesignJet Z9+ dr.

Szczegółowe informacje:
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os.
Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 641 68 75
klub@kuznia.edu.pl
www.kuznia.okn.edu.pl
fb.com/KlubKuzniaOKN 

  • Organizator CZAS ZATRZYMANY. Fotografie z terenów obecnej Nowej Huty i okolic. Opracowanie wystawy: Adam Gryczyński
Importuj do Kalendarza Google

Lokalizacja

Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14, Kraków

Jak Dojechać

Nie można znaleźć trasy!

  • Harmonogram
  • Goście
  • Frekwencja
  • Przewidywanie
  • Komentarze

Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji

Raport o pogodzie

Dzisiaj stec_replace_today_date

stec_replace_today_icon_div

stec_replace_current_summary_text

stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units

Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction

Wilgotność stec_replace_current_humidity %

Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units

Przewidywanie

Data

Pogoda

Temp

stec_replace_5days

Następne 24 Godziny

Powered by openweathermap.org