Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Nowa Huta mniej znana – kapliczki i drewniane domy Bieńczyc

W czasie spaceru zobaczymy najstarsze kapliczki i stare drewniane domy w Bieńczycach, dawnej wsi podkrakowskiej, obecnie dzielnicy XVI Bieńczyce. Na naszej trasie pojawią się m.in. kapliczka św. Floriana przy Arce Pana, kapliczka Maryi Panny przy ul. Fatimskiej 23, stodoła Jana Biernacika przy ul Cienistej 51, w której wykonany był słynny nowohucki krzyż, dom drewniany przy ul. Kaczeńcowej 3, przykład wiejskiego, drewnianego budownictwa mieszkalnego, kapliczka skrzynkowa przy ul. Kaczeńcowej czy gmach Sokoła przy ul. Kocmyrzowskiej/róg Cienistej). Kapliczki spotykane na trasie to przykład małej architektury sakralnej, której udało się przetrwać w socjalistycznym mieście, jednak z racji swojej drewnianej konstrukcji najszybciej giną z naszego otoczenia. Dlatego tym bardziej istotne jest, aby dokumentować i uświadamiać mieszkańcom i mieszkankom jakie dziedzictwo kulturowe zdarza im się nierzadko mijać po drodze.
Prowadzący: Antoni Łapajerski - nowohucianin, który z pasją angażuje się w ochronę lokalnego dziedzictwa. Jako jeden z pierwszych w Krakowie społecznych opiekunów zabytków od 2005 r. - monitoruje stan około 80 obiektów w Nowej Hucie, dokumentując je i interweniując w przypadku zagrożenia. Od 2004 r. prowadzi stronę internetową "Nowa Huta mniej znana, a od 20 lat współpracuje z Ośrodkiem Kultury Norwida, popularyzując dziedzictwo kulturowe Krakowa. W 2025 roku za swoje działania na rzecz dziedzictwa Nowej Huty odznaczony nagrodą Honoris Gratia.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
- czas trwania zajęć ok. 2 godziny.
- miejsce zbiórki: plac przed kościołem Arka Pana
- spotkanie przeznaczone dla osób dorosłych
- obowiązują zapisy na spotkanie, cena biletu: 20 zł
- zapisy przez e-mail: nhlab@okn.edu.pl do 30 maja 2025, godz. 15.00
- dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21.
W razie deszczu spacer nie zostanie odwołany, należy tylko dostosować ubranie do panujących warunków pogodowych.
Jeśli masz dodatkowe potrzeby, o których powinniśmy wiedzieć, abyś mogła/mógł komfortowo, bezpiecznie i w pełni uczestniczyć w wydarzeniu, poinformuj nas o nich przy zgłoszeniu mailowym.
KONTAKT
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21,
https://www.facebook.com/NHlabOKN
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI:
Miejsce zbiórki: plac przed kościołem Arka Pana, ul. Obrońców Krzyża 1
Na trasie spaceru znajdują się chodniki oraz alejki asfaltowe. Powierzchnia po której będziemy się poruszać jest raczej płaska, bez większych wzniesień i spadków terenu, jednak mogą pojawiać się różnice w wysokości krawężników. Na trasie znajduje się mało ławek na których można przysiąść. Spacer potrwa około 2 godzin. Wygodny strój należy dostosować do pogody.