fbpx

Zwiedzanie Palmiarni Miejskiej w Gliwicach oraz zespołu pałacowo-parkowego w Pławniowicach


Zwiedzanie Palmiarni Miejskiej w Gliwicach oraz zespołu pałacowo-parkowego w Pławniowicach z dr Marią Lankosz-Mróz.
Wyjazd edukacyjny w ramach cyklu „Poznajemy ogrody”.
Cena: 90 zł (w cenie przejazd autokarem, przewodnik, bilety). Zapisy do 2 listopada (godz. 12.00) lub do wyczerpania miejsc: KLIKNIJ TUTAJ 

Pierwszym przystankiem na naszej trasie będzie Palmiarnia Miejska w Gliwicach, która znajduje się na terenie parku im. Fryderyka Chopina. Powstała w 1924 roku, choć pierwsze szklarnie na terenie parku stawiane były już w roku 1880. Obejmuje aż 2000 m2  i podzielona została na pięć pawilonów tematycznych. Cztery z nich prezentują rośliny użytkowe, egzotyczne, historyczne oraz sukulenty. W tych czterech pawilonach poza zdumiewającą roślinnością zobaczymy również kanarki i papugi, terraria z przeróżnymi gadami, oraz akwaria z żółwiami i płaszczkami. Piąty pawilon – najnowszy – jest typowo akwarystycznym.

Następnie wybierzemy się do pobliskich Pławniowic, aby tam zwiedzić park krajobrazowy i pałac, które tworzą kompozycyjną całość. Park jest niezbyt duży, zajmuje bowiem powierzchnię około 3,5 ha i jest  wyraźnie podzielony na kilka części. Każda z nich stanowi osobną, pięknie dobraną kompozycję harmonizującą z całością otoczenia. Spotkamy tam piękne okazy drzew m. in. platanów, miłorzębów, dębów, różaneczników, magnolii. Pałac zwany Pałacem Ballestremów jest budowlą trójskrzydłową i prezentuje styl neomanieryzmu niderlandzkiego oraz romantyzmu eklektycznego. Podczas wizyty będziemy mieli okazję zwiedzić go i poznać jego historię.

Poznajemy ogrody – cykl edukacyjny prowadzony od września 1995 r., adresowany do mieszkańców Krakowa. W okresie jesienno-zimowym odbywają się raz w miesiącu wykłady, wiosną, latem i wczesną jesienią mają miejsce wycieczki po Małopolsce, Śląsku i Ziemi Świętokrzyskiej. Poznajemy najpiękniejsze założenia parkowe, ogrodowe okresów minionych, zwiedzamy dwory, pałace, w których zdarzają się również spotkania z właścicielami poznawanych obiektów.

Wydarzenie realizowane w ramach cyklu edukacyjnego pn. „Poznajemy ogrody”.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej | Ośrodek Kultury Norwida
Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/OgrodyNowejHuty

AktualnościAktualnościNowohuckie Laboratorium DziedzictwaStrona główna

Komentarze są wyłączone.