Warsztaty zielarskie w Opactwie Cystersów w Mogile


Warsztaty zielarskie w Opactwie Cystersów Mogile

W ubiegłą niedzielę, 7 sierpnia, w ogrodach Opactwa Cystersów w Mogile odbyły się warsztaty zielarskie „Zioła w historii i teraźniejszości cystersów mogilskich”.

Prowadząca Agnieszka Rup zaciekawiła uczestników ciekawostkami dotyczącymi uprawy ziół przez mnichów cysterskich w przeszłości, a także dzieliła się wiedzą na temat właściwości uprawianych roślin, ich pochodzenia i zastosowania. Grupa miała okazję zwiedzić wirydarz oraz Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów, gdzie m.in. zobaczyła ilustrowany zielnik z XVII wieku, zawierający opisy 765 roślin oraz recepty z ich zastosowaniem. Księga stanowiła inspirację do stworzenia własnej kompozycji zielnej. Uczestnicy otrzymali sadzonki bazylii, tymianku, oregano i in., a także ziemię, keramzyt i doniczkę. Pod okiem Elżbiety Urbańskiej-Kłapy, naszej animatorki edukacji ekologicznej, przygotowywali autorskie skrzynki pełne pachnących ziół.

Wydarzenie było realizowane w ramach projektu Ogrody Nowej Huty i wpisało się w obchody 800-lecia Opactwa Cystersów w Mogile.

Partnerzy: Arcelor Mittal Poland i Opactwo Cystersów w Mogile

Grupa osób trzymająca kartki w ogrodzie. Za nimi mur, drzewa i pomnik. Na pierwszym planie rośliny i kobieta z wiankiem na głowie.
Grupa osób w ogrodzie. Na pierwszym planie kobieta w białej koszuli z różową teczką, obok kobieta w kolorowej bluzce. Za nimi inni ludzie oraz mury, drzewa i pomnik.
Dwie młode kobiety w okularach przeciwsłonecznych stojące wokół stołu z doniczkami i roślinami. Wokół budynki i ławka parkowa.
Kilka kobiet na zewnątrz zgromadzone wokół stołu. Na nim rośliny, doniczki, ziemia. Za nimi budynki.
zielone rośliny, doniczka z naklejką ogrody nowej huty. Ręka w rękawiczce trzymająca łopatkę z ziemią

AktualnościStrona główna

Komentarze są wyłączone.