fbpx

Co łączy Jerzego Iwanowa-Szajnowicza, słynnego agenta nr 1 z Nową Hutą? Jak to się stało, że historia książki „Posłuchaj, Bob, opowiem Ci…” ma swój początek w jednej z nowohuckich piwnic? Na te i inne pytania odpowie Jaga Holka van Oort podczas spotkania autorskiego, które odbędzie się 21 kwietnia o godz. 18:00 w Bibliotece naszego Ośrodka na os. Górali 5.

Autorka proponuje interesującą perspektywę relacjonowania historii. Nie oferuje wyłącznie anegdot, o które nietrudno w przypadku tak niesztampowej postaci, jaką był Iwanow, ale przede wszystkim fascynującą, pełną wzlotów i upadków, opowieść o życiu. To nie tylko mieszanka wybuchowa opisywanego życiorysu – w końcu bohatera książki van Oort można by określić różnorako i za każdym razem bohatersko: legendarny dywersant, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych, Agent 033b brytyjskiego wywiadu, członek greckiego ruchu oporu – ale też zajmująca perspektywa odautorska. Mamy bowiem do czynienia z przyjaźnią między Greczynką a polską rodziną, opowiadaną niderlandzkiemu mężowi. Trudno o ciekawsze ujęcie!

Van Oort dostarcza czytelnikom i czytelniczkom relacji o intrygującej postaci historycznej oraz o (poniekąd autobiograficznych) losach rodzinnych. Trzecioplanową bohaterką tej historii jest tak naprawdę Nowa Huta, która zupełnie przewrotnie daje narracyjny początek publikacji „Posłuchaj, Bob, opowiem Ci…”.

Spotkanie wokół książki poprowadzi Magdalena Bielawska, pasjonatka literatury i pracowniczka naszej Biblioteki. Wstęp wolny.

Biblioteka GłównaStrona główna

Komentarze są wyłączone.