fbpx

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Noc w przyrodzie”

Małe stado koni odwróconych tyłem do oglądającego skubiące stertę siana. Stoją na zaoranym polu. Ciemna noc dookoła.

fot. Julia Dudek


Za nami rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Noc w przyrodzie”, zorganizowanego z okazji obchodów 30-lecia Pracowni Animacji Ekologicznej. Na konkurs zostały nadesłane 32 utwory autorstwa 14 osób, uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.
Jury w składzie: Małgorzata Fatalska – przewodnicząca jury, Ewa Bąkowska – dział promocji Ośrodka Kultury Norwida oraz Elżbieta Urbańska-Kłapa – Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury Norwida, przyznało jedną nagrodę główną oraz dwa wyróżnienia:

  • Nagroda główna dla Julii Dudek za utwór pt. „Kolacja na 32 kopyta”
    Uzasadnienie: Fotografia idealnie zatrzymuje konkretny moment z codziennego życia koni. Pokazuje zwierzęta podczas zwykłej czynności, jaką jest spożywanie siana, natomiast zastosowana przez autorkę perspektywa i kompozycja, użyte światło i naciśniecie spustu migawki w odpowiednim momencie sprawiają, że fotografia jest nieprzenikniona i niesamowita. Na zdjęciu właściwie nie widać samych łbów koni, co tylko potęguje atmosferę magii i tajemniczości. Oświetlenie jedynie pierwszego planu, czyli fragmentu pola i zwierząt, czyni zdjęcie mrocznym. Widz nie wie, co znajduje się za końmi. Drugi plan pozostaje niedoświetlony, a więc budzi lekki niepokój i pobudza wyobraźnię.
  • Wyróżnienie dla Julii Ziętek za utwór pt. „Jesień nad stawem”
    Uzasadnienie: Fotografia jest świetna pod względem technicznym. Bardzo dopracowana jest również kolorystyka zdjęcia. Widać, że autorka podchodzi do fotografii w sposób bardzo profesjonalny i świadomy. Zdjęcie jest wykonane na dłuższym czasie naświetlania, co sprawia, że mimo wieczorowej pory elementy na zdjęciu są odpowiednio naświetlone i widoczne. Warte docenienia jest również bogactwo uchwyconych planów. Na pierwszym planie dostrzec możemy roślinność, następnie staw, różne budynki, drzewa i niebo. Piękny krajobraz, który zachwyca barwami, aurą tajemnicy i nienagannym dopracowanie szczegółów.
  • Wyróżnienie dla Oleksandra Poliakowy za utwór pt. „Jesienna noc”
    Uzasadnienie: Fotografia jest ciekawa przede wszystkim dzięki zastosowanemu na niej oświetleniu. Światło z lampy, które pada na liść od spodu podkreśla wszystkie szczegóły tego liścia. Widoczna jest jego wspaniała, skomplikowana faktura. Zdjęcie pobudza do refleksji. Jeśli poświęcimy czas na uważną obserwację różnych elementów otaczającego nas krajobrazu, to możemy dostrzec więcej. Będziemy w stanie zobaczyć rzeczy, których często nie widzimy od razu.

Gratulujemy!

AktualnościStrona główna

Komentarze są wyłączone.