fbpx

NORWID – DOSTĘPNY! – projekt zakłada poprawę dostępności oferty dla osób ze szczególnymi potrzebami (zwłaszcza w zakresie ruchu i widzenia) we wszystkich trzech lokalizacjach i różnych obszarach działalności Ośrodka – na bazie przeprowadzonej wstępnej diagnozy, we współpracy z potencjalnymi i stałymi uczestnikami oferty oraz środowiskami specjalistów w temacie. W ramach projektu przewidziano:

  • pięć szkoleń dla wszystkich pracowników instytucji oraz samoocenę dostępności jej oferty i zasobów (obszary: widzenie, słyszenie, poruszanie się, rozumienie, czucie);
  • likwidację wybranych, zdiagnozowanych barier w dostępności instytucji, w tym poprawa dostępności architektonicznej (np. montaż poręczy, likwidacja progów), dostępna strona internetowa, specjalistyczne wyposażenie do bibliotek (czytniki e-booków, audiobooki, lupy elektroniczne), kina (drugi w Krakowie system do audiodeskrypcji i audionapisów w Kinie Studyjnym Sfinks) i galerii (tablety z audiodeskrypcją zbiorów i oprowadzaniem w Polskim Języku Migowym), udogodnienia dla osób słabowidzących i niewidzących (np. ścieżki naprowadzające, tyflografiki);
  • testowanie dostępności oferty w ramach bieżącej działalności i ewaluacja z uczestnikami, kadrą i partnerami.

 

Realizowane przedsięwzięcie jest częścią projektu „Kultura bez barier”.
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Logotyp Fundusze Europejskie Wiedza rozwój Edukacja. Flaga Rzeczpospolita Polska. Logotyp Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny.

Grupa organizatorów i organizatorek szkolenia wraz z prowadzącymi, pozująca na tle zielonej ścianki reklamowej z logo Ośrodka.

„Norwid – dostępny!”: ostatnie szkolenie

19 stycznia 2023
Oficjalnie zakończyliśmy – trwający kilka miesięcy – cykl szkoleń. W związku z tym nadszedł czas największych wyzwań związanych z odpowiednim wykorzystaniem zdobytej wiedzy w naszej pracy. Przed nami spore zmiany, ale i piękny cel: kultura, która nie jest barierą.
Uśmiechniętych pięć osób, pozujących na tle ścianki reklamowej z logotypem Ośrodka. Od lewej: dwie prowadzące szkolenia, dyrektor ośrodka, wicedyrektorka ośrodka oraz organizatorka projektu nt. dostępności.

„Norwid – dostępny!”: przedostatnie szkolenie z cyklu

11 stycznia 2023
Nasze przedostatnie spotkanie w ramach przedsięwzięcia „Norwid – dostępny!” poświęciliśmy/łyśmy obszarowi potrzeb związanym z rozumieniem. Szkolenie poprowadziły Klaudia Wos oraz Celina Kamecka-Antczak – innowatorki społeczne, edukatorki szkolnictwa specjalnego i wyższego, współautorki wyzwaniazycia.pl.
Rysunkowy czarnobiały wizerunek Cypriana Norwida z przymrużonym okiem i uśmiechem. Trzyma białą planszę z napisem "Norwid dostępny" symbolami niepełnosprawności.

Film „Norwid-dostępny”

4 stycznia 2023
Przygotowaliśmy film, w którym my oraz nasi Przyjaciele i Przyjaciółki opowiadamy, czym dla nas jest dostępność. Wyjątkowa śmiałość realizatorska, żywe dialogi skrzące się humorem, narracja budująca napięcie, plejada amatorów i amatorek sztuki aktorskiej – wszystko to w nakręconym z hollywoodzkim rozmachem 70-sekundowym filmie. Zapraszamy do oglądania!
Czworo uśmiechniętych osób stoi na zielonej ściance z logotypami Ośrodka Kultury Norwida.

„Norwid – dostępny!”: trzecie szkolenie w cyklu

14 grudnia 2022
Za nami trzecie szkolenie dostępnościowe. Tym razem edukowaliśmy/łyśmy się w zakresie dostępności instytucji kultury dla osób neuroatypowych. Szkolenie poprowadziła Ewa Furgał z fundacji Dziewczyny w Spektrum.
Rysunkowy czarnobiały wizerunek Cypriana Norwida z przymrużonym okiem i uśmiechem. Trzyma białą planszę z napisem "Norwid dostępny" symbolami niepełnosprawności.

„NORWID – DOSTĘPNY!”. Ankieta

28 listopada 2022
Jako Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, w tym wszyscy jego pracownicy_czki jesteśmy zaangażowani w realizację przedsięwzięcie „Norwid-dostępny!”, którego celem jest poprawa dostępności oferty naszej instytucji. Zapraszamy Cię do zaangażowania się w przedsięwzięcie „Norwid-dostępny! i wypełnienia krótkiej ankiety.
Grupa uśmiechniętych osób biorących udział w warsztatach. Pozują na tle ścianki promocyjnej z logo Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

„Norwid – dostępny!”: drugie szkolenie z cyklu

17 listopada 2022
14 listopada 2022 r. w ARTzonie naszego Ośrodka odbyło się drugie szkolenie w ramach projektu „Norwid – dostępny!”. Tym razem szkoliłyśmy i szkoliliśmy się pod okiem Fundacji Transgresja, która zajmuje się wsparciem osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi.

„Norwid – dostępny!”: za nami pierwsze szkolenie w cyklu

26 października 2022
Rozpoczęliśmy cykl szkoleń w ramach projektu „Norwid – dostępny!”, którego celem jest poprawa dostępności oferty Ośrodka dla osób ze szczególnymi potrzebami (zwłaszcza w zakresie ruchu i widzenia) w naszych trzech lokalizacjach (os. Górali 4, os. Górali 5 i os. Złotego Wieku 14) oraz w różnych obszarach naszej działalności.