fbpx
Grupa ludzi pozująca do zdjęcia z Prezydentem RP, w tym dyrektor Ośrodka dr Jarosław Klaś. Na ścianie zawieszono godło Polski i postawiono flagi Polski oraz Unii Europejskiej.

fot. Krakow.pl


Stało się! Jesteśmy dumni i szczęśliwi!

Dzisiaj, 3 lutego 2023, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył Prezydentowi Krakowa prof. Jackowi Majchrowskiemu rozporządzenie w sprawie uznania za Pomnik Historii „Krakowa – zespołu architektonicznego i urbanistycznego dzielnicy Nowa Huta”. W uroczystości wziął udział dr Jarosław Klaś, dyrektor Ośrodka Kultury Norwida i autor dokumentacji zgłoszeniowej.

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków, przewidziana dla zabytków o szczególnej wartości dla kultury. Starania o uznanie Nowej Huty za Pomnik Historii trwały od 2004 r., kiedy Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę kierunkową w tej sprawie. W 2010 r. Miasto Kraków złożyło pierwszą dokumentację, a aktualizację wykonano w 2013 i 2022 r. Wpisem objęto obszar układu urbanistycznego Nowej Huty wpisany do rejestru zabytków.

Do dziś w Polsce było 117 Pomników Historii, a obecnie jest ich 122, z czego w Krakowie znajduje się ich 4. Niebawem za Pomnik Historii ma zostać uznane także Opactwo Cystersów w Mogile z kościołem pw. św. Bartłomieja.

W chwili obecnej w najstarszej części Nowej Huty obowiązują wszystkie cztery formy ochrony zabytków przewidziane dla zabytków nieruchomych: wpis do rejestru zabytków, utworzenie parku kulturowego, uznanie za Pomnik Historii oraz ustalenia ochrony w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Oficjalne rozporządzenie Prezydenta RF.

Materiały promocyjne: krakow.pl

AktualnościStrona główna

Komentarze są wyłączone.