fbpx

Szlak nowohuckich neonów: Aleja Róż i okolica

Czedrwona grafika. Szlak nowohuckich neonów. Aleja róż i okolica.

23 października 2022 r. | 10:00
Miejsce zbiórki zostanie podane zapisanym osobom. 

wstęp: 5 zł / osoba
zapisy do 20.10: KLIKNIJ TUTAJ

Drugi spacer w ramach projektu „Szlak nowohuckich neonów”, podczas którego zaprezentowane zostaną neony istniejące, a także miejsca, w których dawniej znajdowały się neony – na alei Róż i w okolicy. W trakcie spaceru uczestnicy przejdą główną osią Nowej Huty oraz przyległymi ulicami: al. Przyjaźni i ul. Żeromskiego, słuchając opowieści o popularnych neonach takich jak „Świat Dziecka” i „PAW”, a także mniej znanych jak „Ubiory”, „Instrumenty muzyczne”, „Stylowa”.

Prowadzenie: Paweł Bochenek – krakowianin od urodzenia, a nawet „z dziada pradziada”. Niepoprawny miłośnik – często bez wzajemności – Krakowa i wszystkiego co „krakoskie”: historii, historii lokalnej i mikrohistorii, kultury. Zawodowo związany z branżą reklamową, a w szczególności z reklamą zewnętrzną (w tym neonami), interesujący się historią neonów w Krakowie. Założyciel Inicjatywy Krakowskie neony (www.facebook.com/Krakowskie.neony), której celem jest usystematyzowane zbieranie informacji oraz ikonografii dotyczącej historycznych neonów, a także upowszechnianie wiedzy o tym sympatycznym elemencie tkanki miejskiej.

Szlak nowohuckich neonów – projekt przypominający neonowe dziedzictwo Nowej Huty. Jego realizację rozpocznie kwerenda, w efekcie której powstanie lista podstawowych informacji nt. nowohuckich neonów wraz z ich lokalizacjami. Na tej podstawie zostanie wytyczony i opracowany szlak z bardziej szczegółowymi opisami neonów: historycznych istniejących, historycznych nieistniejących, historycznych zrekonstruowanych i współczesnych. Przeprowadzony zostanie także zogniskowany wywiad grupowy z mieszkańcami i aktywistami nt. przyszłości neonowego dziedzictwa, trzy spacery po nowohuckich neonach oraz warsztaty projektowania neonów dla dzieci i dorosłych. Opracowany zostanie krój pisma odwołujących się do liternictwa nowohuckich neonów oraz przykładowe wizualizacje nowych neonów w przestrzeni publicznej z jego wykorzystaniem. Efekty zostaną podsumowane w publikacji w wersji drukowanej oraz online, zawierającej dodatkowo teksty o genezie i przyszłości neonowego dziedzictwa Nowej Huty.

Projekt finansowany ze środków Miasta Krakowa.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościAktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.