„Posłać cały świat w obrazku”. Laboratorium słowa istotnego

Kartki papieru z notatkami i tekstami oraz rusynkami na czarnym tle. W prawym dolnym rogu czarno-biały wizerunek Norwida. Szare tło. Laboratorium słowa istotnego.

16 lutego 2022 r., godz. 18:00-19:30.
Galeria Huta Sztuki, os. Górali 5.

Wstęp wolny. Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]. Obowiązuje limit miejsc z uwagi na ograniczenia epidemiczne. 

Pierwsze, inauguracyjne spotkanie z cyklu „Laboratorium słowa istotnego” ma na celu zdjąć odium jakie spoczywa na poezji Norwida, do której przylgnęła łatka trudnej, niezrozumiałej, ciężkiej. Chcielibyśmy, żeby w ten sposób prezentowana twórczość Norwida stała się bardziej przystępna, „jaśniejsza” dla odbiorcy.

„Laboratorium słowa istotnego” to cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej. Na inaugurujące spotkanie zapraszamy poezję Norwida, szczególnie przyjrzymy się cyklowi poetyckiemu „Vade-mecum”. Jednym z ważniejszych wątków tego zbioru jest temat człowieka jako istoty ukształtowanej przez historię, cywilizację i naturę. Bohater tych utworów poetyckich, uwikłany jest w relacje z otoczeniem – zbiorowością, cywilizacją, a tragizm jego poczynań polega na niemożności nawiązania kontaktu, braku porozumienia z innymi ludźmi.

Norwid do końca swych dni był bardzo aktywnym twórcą, który nie zaprzestał prób nawiązania kontaktu z odbiorcą. Tworzył tak, by w swojej sztuce i poezji mieścił się cały bogaty wszechświat wartości, bliski człowiekowi żyjącemu 200 lat temu i nam, współczesnym. Tworzył dzieła całościowe tak, aby „posłać cały świat w obrazku”.

Podczas spotkania pokazujemy uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą, czy samym brzmieniem. Spotkania będą miały luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkanie wpisuje się w koncepcję współpracy, jaką autor „Promethidiona” pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to nasza czytelnicza misja. 

Prowadząca: Urszula Czyszczoń-Tłomak – polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich „Spotkań przy książce”, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: „Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida” i „Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida”.  Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.

Szczegółowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21

Wydarzenie odbędzie się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie http://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w wydarzeniu oznacza ich akceptację. 

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os.
Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościAktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.