fbpx

Oko w oko z gwiazdami | Dzień Ziemi 2023 w Norwidzie

Po prawej stronie dłoń trzymająca gałązkę z zielonymi liśćmi. Ciemnoniebieskie tło przypominające niebo wypełnione gwiazdami. Dzień ziemi 2023 w norwidzie. Oko w oko z gwiazdami. Więcej informacji we wpisie.

22 kwietnia 2023 | 20:00
Park Fort 48 Batowice (miejsce zbiórki zostanie podane zapisanym osobom)

Wstęp: 10 zł. Zapisy: ekologia@okn.edu.pl. Liczba miejsc ograniczona. 

Wszystkie cywilizacje od zarania dziejów wpatrywały się w nocne niebo. Dawniej ludzie robili to zdecydowanie częściej od nas, bo rozrywek było mniej, a na zewnątrz znacznie ciemniej, dzięki czemu gwiazdy świeciły i kusiły jeszcze mocniej. A nas skusiło, aby podglądnąć niebo w Dniu Ziemi.

Nasz gość – dr Piotr Skindzier – w sposób przystępny i praktyczny wyjaśni podstawowe zagadnienia astronomiczne, nauczy jak, kiedy i gdzie patrzeć na niebo i szukać gwiazd, planet… i innych ciekawostek.
Piotr Skindzier w 2014 obronił na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ pracę doktorską w dziedzinie astrofizyki w zakresie badania dynamiki galaktyk spiralnych. W trackie swojej kariery współpracował z Ogrodem Doświadczeń w ramach Muzeum Inżynierii Miejskiej, prowadził zajęcia popularyzujące naukę dla młodzieży. Obecnie zajmuje się przemysłem 4.0, a także pełni rolę eksperta w ramach NCBR.

 „AstroHuta” to projekt przygotowany z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. 

W czasie jego trwania, w okresie od marca do sierpnia 2023 roku, odbędzie się cykl wydarzeń dotyczących szeroko pojętej astronomii, organizowanych przez Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida. W programie planowane są spotkania, wykłady i warsztaty. Wśród poruszanych tematów znajdą się między innymi: praktyczna nauka obserwacji nieba w wybranych porach roku i lokalizacjach Nowej Huty, wykład ukazujący potencjalne związki lokalizacji Kopca Wandy z układem planet i gwiazd, zajęcia na temat zakładania ogrodów biodynamicznych pozwalających zaplanować kalendarz prac zgodnie z fazami księżyca, czy warsztaty dotyczące znaczenia światła w przyrodzie.

Działania adresowane są do różnych grup odbiorców, a szczególnie do rodzin z dziećmi.

Dofinansowano ze środków Miasta Krakowa.

Kontakt:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/OgrodyNowejHuty

AktualnościAktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.