Nowa Huta Retro Fest: lata 50-te / Нова Хута Ретро Фестиваль: 50-ті роки


21-22 maja 2022 r.

Wstęp wolny.

Pierwsza edycja festiwalu przenoszącego uczestników do Nowej Huty lat 50. XX w. W programie znajdują się warsztaty szycia spódnicy z koła, gra miejska związana z nowohuckimi postaciami, webinar o kobiecej modzie lat 50. w polskich realiach, oraz rodzinny piknik w Parku Ratuszowym z retro grami i koncertem Nowa Huta Mish Mash Band.

Bardzo często z sentymentem wspominamy dawne czasy. Oglądamy stare zdjęcia, wyobrażamy sobie, że wracamy do tamtych chwil, bo chcielibyśmy je przeżyć jeszcze raz. Nikomu nie udało się dotąd stworzyć wehikułu czasu, jednak możemy próbować odtworzyć chociaż ułamek z historii. Nowa Huta Retro Fest ma przybliżyć wartości, jakie niesie ze sobą historia i wykorzystać je w obecnych czasach. RETRO FEST będzie nie tylko sentymentalną podróżą dla osób starszych, ale też próbą odtworzenia trendów modowych i zwyczajów, które zainteresują młodszych uczestników.

Zapraszamy na pierwszą edycję NOWA HUTA RETRO FEST 50’s w dniach 21-22 V 2022. W programie znajdują się warsztaty szycia spódnicy z koła, gra miejska związana z nowohuckimi postaciami, webinar o kobiecej modzie lat 50. w polskich realiach oraz rodzinny piknik w Parku Ratuszowym z retro grami i koncertem Nowa Huta Mish Mash Band. Motywem przewodnim tegorocznej edycji są lata 50. XX w., czyli okres w którym powstawała dzielnica.

*** 

Нова Хута Ретро Фестиваль: 50-ті роки

21-22 травня
Вхід вільний.
Фестиваль має на меті створити атмосферу та перенести його  учасників до Нової Хути 1950-х років. В його рамках також відбудуться заняття з асистентом з лінгвокультурології, який володіє українською мовою. Запрошуємо людей з України:

 •  21 травня о 13:00 / Park Ratuszowy
  Вхід вільний.
  Ігровий захід на траві. Пікнік у Ратушному парку (Park Ratuszowy) з іграми в стилі ретро та концертом оркестру Nowa Huta Mish Mash Band.
  Записи: j.lachiewicz@okn.edu.pl

***

PROGRAM:

21 maja 2022, godz. 13:00-16:00
ROZ(G)RYWKA NA TRAWIE

Piknik w Parku Ratuszowym z grami i zabawami w stylu retro oraz koncert orkiestry dętej na świeżym powietrzu. Koncert zespołu Nowa Huta Mish Mash Band planowany jest na godzinę 14:00.

Zapisy (do 19 maja): j.lachiewicz@okn.edu.pl

Środek maja to idealny czas na spędzanie wolnych chwil w otoczeniu natury. A gdzie najlepiej wybrać się mieszkając w mieście, gdy daleko do lasu? Do parku! Park Ratuszowy został stworzony z myślą o potrzebach mieszkańców. Są stoły do szachów, rzeźby, kwiaty i mnóstwo zieleni. Podczas Nowa Huta Retro Fest mieszkańcy będą mogli rozłożyć koce na trawie i wraz z rodziną, przyjaciółmi lub sąsiadami spędzać miło czas. Na ochotników będą czekać min. badminton, ringo, kreda i kapsle. Każdemu przedstawimy zasady gry. Młodzi z chęcią nauczą się nowych zabaw, a starsi przypomną sobie beztroskie dni. Roz(g)rywki urozmaici nam koncert orkiestry Nowa Huta Mish Mash Band, który zagra przeboje z dawnych lat. Rozpoczęcie koncertu planowane jest na godzinę 14:00. Chętne osoby będą mogły nie tylko potupać nóżką, ale i nieco potańczyć.

21 maja 2022, godz. 19:00
RETRO NA-STRÓJ!

Webinar o modzie lat 50. w Polsce. Prowadzenie: Katarzyna Podstawek i Katarzyna Rutowska (Breslauerin). Obowiązują zapisy: [FORMULARZ ZAPISÓW]

Myśląc o modzie lat 50., pojawiają nam się przed oczami charakterystyczne pin-up girls i aktorki takie jak Marilyn Monroe, Brigitte Bardot czy Sophia Loren, które przeżywały wtedy lata swojej świetności, jednak to tylko wierzchołek z całej historii, jaka kryje się za tamtą modą. Po wojnie noszono bardzo proste stroje, ubrania takie jakie udało się zdobyć, modele uszyte głównie z kiepskiej jakości tkanin. Z tego schematu wyłamał się Christian Dior i w 1947 zaproponował swój New Look zmieniając prostą kobiecą sylwetkę z kwadratowymi ramionami. Skupił uwagę na przerysowaną talię osy, kobiece kształty podkreślał obcisłymi strojami, ale został posądzony o marnotrawstwo materiału tworząc spódnice z ówcześnie niebotycznej ilości materiału. Pomimo krytyki większość kobiet przyjęła New Look, zmęczone noszeniem bezkształtnych, niekobiecych ubrań. Jednak w Polsce kobiety miały utrudniony dostęp do zachodnich trendów. Najczęściej miały założone na siebie zapięte pod szyję bluzki, a także bardzo szerokie spódnice. Taki styl preferowała i narzucała kobietom władza PRL.

Razem z Breslauerin przyjrzymy się strojom z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, które królowały na polskich ulicach.

22 maja 2022, godz. 11:00
MANUFAKTURA SPÓDNIC

Warsztaty szycia spódnic z koła, typowych dla lat 50. Prowadzenie: Natasza Winiarska (Ekomiejsce).

Wstęp wolny (zapisy zostały zakończone). 

Liczba miejsc ograniczona.

Zwrot „moda przemija, styl pozostaje” mogliśmy usłyszeć nieraz. Jest to cytat znamienitej Coco Chanel, która wylansowała wiele elementów kobiecego stroju, które nigdy nie wyjdą z mody. Styl lat 50. to między innymi ponadczasowe spódnice z koła, najbardziej kobiecy fason wszech czasów. Modę na szerokie spódnice o długości za kolano zawdzięczamy Christianowi Diorowi. Przedstawiona w 1947 r. kolekcja New Look stanowiła ożywczy kontrast wobec nudnych i praktycznych strojów z czasów wojny. Rozkloszowane sukienki i spódnice z koła podkreślały talię i tworzyły sylwetkę klepsydry. Na popularność tego kroju miało też wpływ pojawienie się rock’n’rolla, którego nie sposób tańczyć w wąskiej, ołówkowej spódnicy. Razem z Nataszą z Ekomiejsce, stworzycie własnoręcznie zrobioną spódnicę z koła w skrojoną idealnie dla Was.

22 maja 2022, godz. 11:00–17:00.
BOHATEROWIE NOWEJ HUTY

Gra miejska tocząca się na terenie Nowej Huty lat 50. Uczestnicy po ukończeniu gry zostaną nagrodzeni.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy (do 17 maja): [KLIKNIJ TUTAJ]

Liczba miejsc ograniczona. Miejsce zbiórki podane zostanie zapisanym osobom.

W czerwcu 1949 roku rozpoczęto budowę Nowej Huty, miasta idealnego. Budowa Nowej Huty była popisowym i pełnym rozmachu przedsięwzięciem. Sercem miasta miał być plac Centralny na wzór greckiej agory, gdzie toczyło się życie publiczne. Miasto miało być przestronne i wygodne, zaspokajając wszystkie potrzeby swoich mieszkańców. Niewielka przestrzeń została zagospodarowana przez parki, kina, teatry, punkty usługowe oraz rozległe aleje i ogromne budynki mieszkalne. Pośród mieszkańców Nowej Huty znaleźli się ludzie, którzy odpowiadali za jej rozwój i powodzenie całego projektu. Możemy ich śmiało nazwać Bohaterami Nowej Huty. W ramach NOWA HUTA RETRO FEST, stworzyliśmy grę miejską toczącą się na terenie Nowej Huty z lat 50-tych, podczas której poznacie znamienite postacie, które być może nauczą Was czegoś nowego. Zaplanowaliśmy wiele wyzwań, które będą na Was czekać, a ich rozwiązywanie pozwoli dotrzeć do celu. Wasz trud zostanie nagrodzony, gdy dotrzecie do finalnego punktu całą drużyną.

Szczegółowe informacje:

 • “Bohaterowie Nowej Huty” to rodzinna/drużynowa gra miejska, skierowana do dorosłych jak i dzieci,
 • liczba miejsc ograniczona,
 • aby się zapisać należy wypełnić formularz zgłoszeniowy drużyny: [KLIKNIJ TUTAJ]
 • miejsce startowe prześlemy zapisanym drużynom drogą mailową do 15 maja 2022 r.
 • godziny dla każdej drużyny ustalane będą indywidualnie, wg. kolejności zapisów,
 • w skład drużyny musi wchodzić przynajmniej jedna pełnoletnia osoba,
 • czas przejścia gry to ok. 2,5 godz.,
 • szczegółowe informacje: j.lachiewicz@okn.edu.pl,
 • do gry niezbędny będzie telefon z dostępem do internetu, notes i coś do pisania,

Dofinansowano ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościAktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.