fbpx
Grupa uśmiechniętych osób biorących udział w warsztatach. Pozują na tle ścianki promocyjnej z logo Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

14 listopada 2022 r. w ARTzonie naszego Ośrodka odbyło się drugie szkolenie w ramach projektu „Norwid – dostępny!”. Tym razem szkoliłyśmy i szkoliliśmy się pod okiem Fundacji Transgresja, która zajmuje się wsparciem osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi. Wraz z Krzysztofem Wostalem, Agnieszką Majnusz oraz Małgorzatą Żywiną uczyliśmy się asystować osobom z niepełnosprawnościami wzrokowo-słuchowymi (głusi, głuchoniewidomi, niewidomi). Przybliżono nam także dostępnościowe rozwiązania technologiczne: od wyjaśnienia działania oraz zastosowania sprzętów ułatwiających odbiór treści komputerowych (monitory i notatniki brajlowskie, telefony, lupy elektroniczne itp.) po odpowiednie projektowanie stron internetowych, tworzenie wpisów i opisów alternatywnych oraz dokumentów. Podczas szkolenia ponownie towarzyszyła nam Aneta Bilnicka – koordynatorka ds. dostępności, która wspiera nas w procesie realizacji przedsięwzięcia.

Czy wiecie, że:
• można powiedzieć osobie niewidomej „do widzenia”;
• opisując coś osobom niewidomym warto wspominać o kolorach;
• 15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Białej Laski;
• Głuchoniemi do komunikacji używają alfabetu Lorma.

Celem projektu jest poprawa dostępności oferty Ośrodka dla osób ze szczególnymi potrzebami (zwłaszcza w zakresie ruchu i widzenia) w naszych lokalizacjach (os. Górali 4, os. Górali 5 i os. Złotego Wieku 14) oraz w różnych obszarach naszej działalności.

Roczne przedsięwzięcie „Norwid – dostępny!” zakłada m.in. audyt architektoniczny, zaprojektowanie i wdrożenie nowej strony internetowej zaprojektowanej w duchu dostępności, likwidację drobnych barier architektonicznych. Planujemy także zakup systemu do audiodeskrypcji i audionapisów do Kina Studyjnego Sfinks oraz doposażenie Galerii Huta Sztuki w tablety ze słuchawkami i przewodniki w PJM. Z kolei w naszych bibliotekach będzie można skorzystać z elektronicznych lup powiększających, audiobooków i czytników do e-booków.

Więcej informacji: https://transgresja.org.pl

fot. z Archiwum Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida

Logotyp Fundusze Europejskie Wiedza rozwój Edukacja. Flaga Rzeczpospolita Polska. Logotyp Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny.

„Norwid – dostępny!”Aktualności

Komentarze są wyłączone.