fbpx

Laboratorium słowa istotnego. Bliscy z przeszłości

Kartki papieru z notatkami i tekstami oraz rysunkami na czarnym tle. W prawym dolnym rogu czarno-biały wizerunek Norwida. Szare tło. Laboratorium słowa istotnego.

16 listopada 2022 r., godz. 18.00
Galeria Huta Sztuki, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

zapisy: KLIKNIJ TUTAJ
wstęp wolny

Spotkanie poświęcone zostanie poezji C. K. Norwida. Punktem wyjścia do dyskusji będzie tym razem wiersz: „Idącej kupić talerz Pani M” oraz „Bliscy”. Norwid często bywa przez krytyków określany jako poeta głęboko intelektualny, twórca wycyzelowanego słowa. Jednak jak przystało na wielką poezję, nie jest ona jednowymiarowa i można w niej odkryć wielość przeciwstawnych pierwiastków i nieoczywistych znaczeń. 

Podczas listopadowej odsłony zajęć pochylimy się nad znaczeniem słowa „bliski” w twórczości Norwida. Kogo poeta określa „bliskim”? Czy – w rzeczy samej – mogą być to ludzie sprzed wieków? Autor „Wandy” zadaje to pytanie w czasach, gdy Europa zaczyna przypominać powoli swoistą wieżę Babel, gdzie bardziej dojmująca staje się obcość niż bliskość drugiego człowieka. Poetycka myśl Norwid i tym razem zaskakuje czytelnika, ukazując głęboką i odwróconą semantykę znaczeń i zwrotów, które odarte z powierzchowności i schematyczności, nabierają zupełnie nowych sensów.

Laboratorium słowa istotnego 

Cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej. Podczas spotkań pokazujemy uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą, czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkania wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor „Promethidiona” pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to nasza czytelnicza misja. 

Prowadząca: Urszula Tłomak. Polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich „Spotkań przy książce”, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: „Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida” i „Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida”. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.

Szczegółowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21.

Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21;
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościAktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.