fbpx

Kraków miastem modernizmu! Spotkanie promocyjne książki: „Modernizm, socrealizm, socmodernizm i postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”

Białe trapezy prostokątne na szarym tle w różnym ułożeniu. Modernizm socrealizm socmodernizm postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa dwudziestego wieku. Więcej informacji w rozwinięciu.

25 lutego 2023 r., godz. 18:00
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os Górali 4
Wstęp wolny

Ośrodek Kultury Norwida i Instytut Architektury zapraszają na wyczekiwaną premierę publikacji: „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”. Spotkanie odbędzie się 25 lutego 2023 o godz. 18:00 w ARTzonie, os. Górali 4, a poprowadzi je Filip Springer. Zapowiada się prawdziwa uczta dla miłośników architektury! Wstęp jest bezpłatny.

„Najłatwiej byłoby stwierdzić, że ta książka wypełnia ogromną lukę. Byłaby to prawda – w końcu w jednym miejscu ktoś (i to kto!) opisał architektoniczne zmagania Krakowa z dwudziestowieczną nowoczesnością. Ale wnikliwa lektura tego tomu prowadzi do dalej idącego i zaskakującego wniosku. To wspaniałe wydawnictwo sprawia, że na naszej mentalnej mapie Polski pojawia się wręcz nowe miasto. Jego nazwa brzmi znajomo (Kraków), ale zaręczam – nie mieliście i nie miałyście pojęcia o jego istnieniu!” – napisał Filip Springer na łamach wydawnictwa.

„Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku” to najnowszy całościowy przewodnik po dwudziestowiecznej architekturze Krakowa – miasta, które wbrew swemu historycznemu mitowi, jest wspaniałą galerią architektonicznych modernizmów. Książka prowadzi dwoma ścieżkami: jedną w czasie, a drugą w przestrzeni. Otwierające tom eseje Michała Wiśniewskiego, Marty Karpińskiej, Doroty Leśniak-Rychlak i Doroty Jędruch pokazują rozwój architektoniczny miasta i sytuują go w kontekście dyskusji o nowoczesności przed i powojennej, analizują okres socrealizmu, a także wprowadzają w postmodernizm. Wbrew obiegowym poglądom Kraków jest miastem w dużym stopniu ukształtowanym przez nowoczesność, a przewodnik daje narzędzia by ją rozpoznać i zrozumieć.

Publikacja zaprasza do udania się w przestrzeń miasta ośmioma trasami poprowadzonymi topograficznie przez dzielnice Krakowa, w których autorki i autorzy zebrali najważniejsze informacje na temat ponad stu modernistycznych budynków i wybitnych realizacji urbanistycznych. Wędrujemy zaczynając od Starego Miasta i Plant przez Aleje Trzech Wieszczów po Dębniki i Krowodrzę, Nową Hutę, a nawet Przegorzały. Obok powszechnie znanych realizacji Adolfa Szyszko-Bohusza – Feniksa czy budynku PKO przy Wielopolu, oraz ikon w rodzaju hotelu Cracovia, Kina Kijów czy Hotelu Forum, opracowane zostały notki na temat najciekawszych architektonicznie krakowskich osiedli, ponieważ to w nich właśnie toczy się nadal codzienne życie krakowianek i krakowian. Notkom towarzyszą archiwalne fotografie budynków i oryginalne archiwalne rysunki architektoniczne, a trasy rozpoczynają czytelne mapy ukazujące proponowane kierunki zwiedzania.

Podczas spotkania będzie możliwość porozmawiania z autorkami i autorami publikacji, wysłuchania wykładu wyprowadzającego dr Michała Wiśniewskiego oraz nabycia książki w promocyjnej cenie.

Przewodnik wyrasta z projektu Krakowski Szlak Modernizmu prowadzonego przez fundację Instytut Architektury od 2014 roku. Więcej informacji o architekturze Krakowa na: www.szlakmodernizu.pl

Autorki i autorzy: praca zbiorowa
Eseje: Michał Wiśniewski, Marta Karpińska, Dorota Leśniak-Rychlak, Dorota Jędruch
Notki: Aneta Borowik, Kamila Twardowska, Michał Wiśniewski, Magdalena Smaga, Dorota Jędruch, Marta Karpińska
Projekt: Damian Nowak /Parastudio
Wydawca: Instytut Architektury
Współwydawca: Ośrodek Kultury Norwida
Wsparcie projektu: Urząd Miasta Krakowa

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościAktualnościAktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.