fbpx

Gościnne oprowadzanie w Galerii Huta Sztuki (maj 2023)

Różowe oraz niebieskie kwadraty z ornamentyką na niebiesko-różowym tle. Gościnne oprowadzanie po Galerii Huta Sztuki. Maj 2023. Szczegóły we wpisie.

11 maja 2023 | 18:00
Galeria Huta Sztuki | Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5

Wstęp: bilet normalny – 8 zł; bilet ulgowy – 5 zł.

Wydarzenie w ramach cyklu gościnnych oprowadzań kuratorów i kuratorek, ukazujących nowe, często zaskakujące, ścieżki odczytywania wystawy „Wybrane z kolekcji”. Cykl będzie realizowany od marca do czerwca 2023 roku. Oprowadzania odbywają się w wybrany czwartek miesiąca, o godzinie 18:00. 

Wystawa „Wybrane z kolekcji” to kolejna odsłona stałej wystawy prezentowanej w Galerii Huta Sztuki. Ekspozycja obejmuje prace kilkudziesięciu artystów i artystek związanych z Nową Hutą, od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, takich jak „Robotnicy na budowie Nowej Huty” czy „Namioty junaków”, po prace członków i członkini Grupy Nowohuckiej. Prezentujemy również „Panoramę Nowej Huty” z lat 50. autorstwa Witolda Chomicza, a także między innymi prace: Mariana Kruczka, Eugeniusza Muchy, Walentego Gabrysiaka, Janusza Trzebiatowskiego, Józefa Szajny czy Lucjana Mianowskiego, Jerzego Panka, Stanisława Wójtowicza. Na wystawie można zobaczyć również tkaniny artystyczne z lat 70. autorstwa Teresy Białas-Terakowskiej, Grażyny Brylewskiej-Pędziałek i Józefy Sobór-Kruczek, jak również płaskorzeźby Paulina Wojtyny.

Kolekcja sztuki współczesnej Ośrodka Kultury Norwida, dawniej Zakładowego Domu Kultury Huty im. Lenina, obejmuje zbiory z okresu od 1950 roku do lat 80. XX w. Składają się na nią prace artystów i artystek, którzy mieszkali i tworzyli w Nowej Hucie, jak również współpracowali ze środowiskiem artystycznym tej dzielnicy. 

Prowadząca: Magdalena Kownacka – niezależna kuratorka, autorka tekstów o sztuce, producentka; ukończyła historię sztuki oraz Muzealnicze Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim; związana z Wydziałem Intermediów i Malarstwa ASP w Krakowie oraz studiem Ian Moon (Jakub Julian Ziółkowski i Si On). Mieszka i pracuje Krakowie.

Godziny otwarcia Galerii Huta Sztuki:

  • środa: 11:00-16:00
  • czwartek: 11:00-19:00
  • piątek: 11:00-16:00
  • sobota: 11:00-16:00

Wystawa „Wybrane z kolekcji – nowa odsłona” będzie prezentowana do 31 sierpnia 2023.

Kontakt:
Galeria Huta Sztuki
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel: 12 644 27 65 (w. 34/25)
b.solecka@okn.edu.pl
hutasztuki@okn.edu.pl

AktualnościAktualnościAktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.