Dzień Ziemi 2022: Zielone Mistrzejowice / День Землі 2022 року: Зєлоне Містжейовіце

Plakat zielony, kula ziemska w kolorach.

Dzień Ziemi 2022: Zielone Mistrzejowice. Ogrody Nowej Huty
22-24 kwietnia 2022 r.

***

22-24 квітня 2022 року – День Землі 2022 року: Зєлоне Містжейовіце.
Серія екологічних заходів у рамках проекту «Сад Нова Гута». Партнер: ArcelorMittal Poland S.A.
Вхід безкоштовний.

У рамках зустрічі відбуваються також заняття з участю мовно-культурного помічника, який розмовляє українською. Запрошуємо особи з України на:

• 23.04 – год. 11:00 Танці на траві в парку Редута. Танцювальні та релаксаційні майстер-класи.
Диригує Анна Волос (ведмідь-йогіня).

24.04 – год. 16.00 Весняні рослини. Майстерні сімейного садівництва в клубі Kuźnia (садиба Złotego Wieku 14). Модератор: Ельжбета Урбанська-Клапа (Лабораторія екологічної анімації).

***

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Ziemi Pracownia Animacji Ekologicznej zwróci uwagę na znaczenie zieleni w mieście. W czasie kryzysu klimatycznego jej rola dla mieszkańców miast ciągle wzrasta. Staje się ona niezwykle ważnym i pełnoprawnym elementem budowania struktury przestrzeni zurbanizowanej. Z jednej strony pełni rolę społeczną, podnosząc atrakcyjność obszaru i działając dobroczynnie na mieszkańców, z drugiej zaś – wpływa na poprawę efektywności klimatycznej miasta oraz chroni jego bioróżnorodność. Wzdłuż zielonej osi Mistrzejowic  (Planty Mistrzejowickie – Park Fort 48 Batowice – Ścieżka Drugie Życie Drzew – Park Reduta) rozgrywać się będą poszczególne wydarzenia obchodów Dnia Ziemi 2022.

Program:

22-24 kwietnia 2022 r.
A MY PO SKARBY MISTRZEJOWIC!
ZAPISY ZAMKNIĘTE.

Rodzinna samoobsługowa gra przyrodnicza z nagrodami po Plantach Mistrzejowickich i Parku Fort 48 Batowice.

Labirynty ścieżek, skryte zielone zakątki i nieodkryte obszary roślinnej gęstwiny. Gdzie tak jest?

W Mistrzejowicach! Zapraszamy żądne przyrodniczych przygód drużyny – rodziny/dzieci wraz z opiekunami – do zmierzenia się z naszą samoobsługową grą rozgrywającą się na zielonych terenach Mistrzejowic. Będziecie przeszukiwać klomby i rabaty, zaglądać w  korony drzew, myszkować w dziuplach i sprawdzać co w trawie piszczy. Brnąc w gąszczu chodników i alejek, będziemy Was naprowadzać na zagadkom, szarady i łamigłówki. Tropy wyznaczać będzie mistrzejowicka fauna i flora – wysokie drzewa i zamieszkujące je ptaki,  rozłożyste krzewy, rośliny, mchy, porosty i może nawet paprocie. 

Zaplanowaliśmy liczne i arcytrudne wyzwania, dlatego współpraca dzieci i dorosłych będzie nieodzowna! Wasz trud zostanie jednak doceniony! Oprócz niewątpliwej satysfakcji (płynącej z rozszyfrowania wszystkich szyfrów), zdobytej wiedzy na temat roli przyrody w mieście, sławy i chwały – drużyny, które w wyznaczonym miejscu i czasie (kolejna zagadka?) pokażą nam rozwiązaną kartę gry, zostaną nagrodzone. Zatem drużyny! Zapraszamy Was na zagadkowo-przyrodniczy, mistrzejowicki szlak!

Szczegółowe informacje:

– „A my po skarby Mistrzejowic!” to samoobsługowa rodzinna/drużynowa gra, ponieważ drużyny rozwiązują samodzielnie zadania z karty gry w terenie w dogodnym dla siebie terminie i czasie w daniach 22-24 kwietnia 2022 r.

– liczba miejsc ograniczona;

– w celu otrzymania karty gry należy wypełnić formularz zgłoszeniowy drużyny

– karty gry (wraz ze szczegółowymi informacjami organizacyjnymi) prześlemy zapisanym drużynom mailem w dniu 20 marca 2022 r.;

– w skład drużyny musi wchodzić przynajmniej jedna pełnoletnia osoba;

– czas przejścia trasy gry około 1,5 godz.;

– szczegółowe informacje: m. kotula@okn.edu.pl.

22 kwietnia, godz. 9:00-17:00
CZYSTE PLANTY MISTRZEJOWICKIE

Sprzątanie parku przez zorganizowane grupy przedszkolne i szkolne. Przyjmowanie zgłoszeń: ekologia@okn.edu.pl

Tereny zieleni po zimie często wymagają naszej interwencji i przygotowania na czas, gdy będziemy z nich intensywnie korzystać. Zapraszamy do akcji wspólnego sprzątania Plant Mistrzejowickich zorganizowane grupy szkolne i przedszkolne Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, partner wydarzenia, zapewni worki oraz odbiór zebranych śmieci.

23 kwietnia, godz. 11:00.
PLĄSY NA TRAWIE W PARKU REDUTA

Warsztaty taneczno-relaksacyjne. Prowadzenie: Ania Wołos (Miś Jogin).

Wstęp wolny. ZAPISY ZAMKNIĘTE.
Liczba miejsc ograniczona. Miejsce zbiórki podane zostanie zapisanym osobom.

Warsztaty będą oparte na tańcu, improwizacji, zabawach i ćwiczeniach muzyczno-ruchowych z wykorzystaniem różnych technik relaksacyjnych. Taniec i ruch to naturalna forma odreagowania różnych napięć. Aktywizujemy ciało, umysł i serce, aby poszukiwać swoich możliwości w ruchu. Poszukamy swobody ruchu, przez taniec postaramy się zmniejszyć dyskomfort w ciele, często odczuwany przez stres, odblokujemy napięcia i będziemy cieszyć się z możliwością poznania zakresów swoich ruchów.

Nawet jeśli uważasz, że nie umiesz tańczyć, nie masz pamięci do skomplikowanych choreografii, przyjdź na warsztaty. Będziemy korzystać z prostych układów i czerpać inspirację z różnych gatunków i stylów muzycznych, improwizować i bawić się ruchem. W zamian zrelaksujesz się i otrzymasz cenny pakiet dobrej energii.

Ania Wołos – instruktorka jogi i mindfulness w szkole jogi i uważności dla dzieci i dorosłych – „Miś Jogin”. Prowadzi zajęcia jogi w nurcie Vinyasa, które ukierunkowane są na połączeniu oddechu z płynnością ruchów. W pracy nauczyciela jogi kładzie nacisk na przekazywanie pozytywnej energii, czerpanie radości z bycia na macie. Prowadzi zajęcia z jogi dla dzieci, w tym jogę rodzinną, dla mam z bobasami i dla kobiet w ciąży, a także jogę dla dorosłych, szczególnie dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na macie lub chcą poznać inny styl jogi.

23 kwietnia, godz. 16:30.
TROPICIELE WIOSNY

Rodzinny spacer przyrodniczy po ścieżce edukacyjnej „Drugie życie drzew”.
Prowadzenie: Alicja Fischer

Wstęp wolny. ZAPISY ZAMKNIĘTE.

Park Reduta to stosunkowo nowe miejsce na „zielonej” mapie Krakowa, w którym każdy z nas odnajdzie odrobinę wytchnienia i relaksu. Ale oprócz ludzi, spokojną oazę do życia znalazły tutaj również rośliny i zwierzęta. Na spacerze przyrodniczym sprawdzimy, które z gatunków roślin i zwierząt budziły się już po zimowym śnie. Dowiemy się również, czy martwe drewno naprawdę jest martwe. Razem odkryjemy to „dzikie miejsce” zielonych Mistrzejowic.

Alicja Fischer – absolwentka biologii środowiskowej i studiów z zakresu mediacji. Kieruje Działem ds. Udostępniania Ojcowskiego Parku Narodowego. Certyfikowana przewodniczka i trenerka interpretacji dziedzictwa, związana z międzynarodową organizacją Interpret Europe. Autorka i współautorka materiałów edukacyjnych oraz artykułów naukowych.

 

24 kwietnia, godz. 8:00.
PTASIE RADIO

Spacer ornitologiczny wokół Fortu 48 Batowice. Prowadzenie: Agata Jirak-Leszczyńska.

Wstęp wolny. ZAPISY ZAMKNIĘTE.
Liczba miejsc ograniczona. Miejsce zbiórki podane zostanie zapisanym osobom.

Mistrzejowice obfitują z tereny zieleni, również te bardziej dzikie i mniej zabudowane. Takie miejsca  oferują schronienie licznym gatunkom ptaków. Podczas spaceru, z pomocą ornitologa, postaramy się zobaczyć, usłyszeć i rozpoznać skrzydlatych mieszkańców Parku Fort 48 Batowice. Uwaga! Podczas spacery dostępne będą lornetki i luneta do obserwacji ptaków, ale warto zabrać ze sobą własną lornetkę.

Agata Jirak-Leszczyńska – biolog, ornitolog, edukator przyrodniczy. Zajmuje się edukacją przyrodniczą od ponad 10 lat (warsztaty dla nauczycieli i wszystkich grup wiekowych, autorskie scenariusze zajęć, organizacja konkursów, w tym pod patronatem MEN).

24 kwietnia, godz. 16:00.
ROŚLINY WIOSNY

Rodzinne warsztaty ogrodnicze w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14, Kraków).

Prowadzenie: Elżbieta Urbańska-Kłapa (Pracownia Animacji Ekologicznej).

Wstęp wolny. ZAPISY ZAMKNIĘTE.

Przywitajcie z nami wiosnę!  Zapraszamy na wiosenne warsztaty ogrodnicze, podczas których wspólnie zasiejemy i posadzimy kwiaty, zioła i inne rośliny zielne. Poznamy podstawowe ich zasady uprawy i pielęgnacji. Każdy uczestnik zabierze do domu swoją małą hodowlę ogrodniczą.

Elżbieta Urbańska-Kłapa – animatorka edukacji ekologicznej i kultury ogrodniczej. Z wykształcenia ogrodnik i projektant terenów zieleni. Kieruje Pracownią Animacji Ekologicznej w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie.

 

 

Wydarzenie w ramach projektu Ogrody Nowej Huty.

Partnerzy: ArcelorMittal Poland, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie.

Logotyp Arcelor Mittal.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/OgrodyNowejHuty

AktualnościAktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.