fbpx

800-lecie Opactwa Cystersów w Mogile: Film K. Ridana „Słuchaj, synu, nauk mistrza” dostępny na naszym kanale YouTube

Na zdjęciu widać łuki architektoniczne. Przy ścianie znajdują się tablice wystawowe

Fot. Z Archiwum Ośrodka Kultury Norwida


Wystawa z okazji 800-lecia Opactwa Cystersów w Mogile, zorganizowana przez Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, dobiegła końca. Mieliśmy szansę obejrzeć zdjęcia z filmu „Słuchaj, synu, nauk mistrza” (2022, reż. Krzysztof Ridan, produkcja: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida). Prezentowane fotografie ukazywały codzienne życie mnichów. W symbolicznym kadrze zatrzymano to, co z pozoru nieuchwytne: ciszę, spokój, prostotę, umiar, skromność i wiarę.

Motyw modus vivendi aktualny temat filmu K. Ridana „Słuchaj…”, który wciąż można obejrzeć na naszym kanale: 800 lat Opactwa Cystersów.

Film opowiada o współczesnym życiu codziennym mnichów Opactwa Cystersów w Mogile w roku 800-lecia jego założenia. Reżyser Krzysztof Ridan zamieszkał na kilka dni w mogilskim klasztorze i – najpierw sam, a potem z kamerą – przyglądał się codzienności wspólnoty: modlitwom, pracy, posiłkom, spędzaniu czasu wolnego. W efekcie powstał niezwykły zapis konfrontujący (bez zbędnego komentarza) życie współczesnego klasztoru w dużym mieście z fragmentami Reguły św. Benedykta z Nursji, spisanej według tradycji ok. 540 r. na Monte Cassino. Dzięki filmowi możemy zajrzeć do Bazyliki Krzyża Świętego, klasztornej celu czy ogrodu.

 

Dofinansowano ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościStrona główna

Komentarze są wyłączone.