fbpx
Po prawej stronie grafiki roślina - pałka wodna wystająca nad blokowiskiem. W tle żółte słońce z promieniami, zielonkawe niebo. Studium Dziedzictwa Nowej Huty. Literacka Nowa Huta.

18 grudnia 2021 r., godz. 16:00-17:30.
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5.

Wstęp: 20 zł. Obowiązują zapisy: www.nhlab.okn.edu.pl (do 16 XII). Liczba miejsc ograniczona.

Anna Grochowska zabierze uczestników w fascynującą podróż mentalną i wrażeniową po Nowej Hucie widzianej z perspektywy literackiej. Poznamy jak doniosły dorobek literacki ma Nowa Huta. Będziemy poruszać się tropami ogromnej liczby publikacji. Ich autorzy – wielokrotnie najbardziej uznani polscy literaci – przez wieki pisali o Nowej Hucie i terenach, na których powstała. Usłyszymy o miejscach i utworach zarówno bardzo popularnych, jak i tych zapomnianych. Autorka z wielką erudycją i swobodą odkrywać będzie przed nami te znane i mniej znane teksty, biografie pisarzy i ciekawe, często nieobecne w świadomości czytelników konteksty. Jednocześnie nie ograniczymy się do prezentacji samych utworów, ale rozszerzy opowieść o podstawowe fakty historyczne.

Anna Grochowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, historyczna literatury i historyczka sztuki, badaczka cracovianów (w tym krakowskiego życia literackiego i Nowej Huty), przez lata związana z Wydziałem Polonistyki UJ. Nowohucianka z urodzenia i wyboru (zamieniła Czyżyny na starą Nową Hutę). Jogini i nauczycielka jogi. Autorka m.in. nagrodzonej w 2017 r. Krakowską Książką Miesiąca monografii pt. „Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą”. Stypendystka MKiDN (2014, współtwórczyni i redaktorska serii wydawniczej „Ścieżkami Pisarzy”, autorka licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz rozprawy doktorskiej pt. „Święte Wzgórze. Obecność Wawelu w literaturze, sztuce i kulturze w epoce narodowej niewoli” (2018).

Studium Dziedzictwa Nowej Huty – dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych pogłębiającego wiedzę o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty od prehistorii do współczesności.

Dofinansowano ze środków Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.