fbpx
Na pierwszym planie fragment brązowego bloku. Nad nim w pałka wodna na żółtym kole przypominającym Słońce i promienie. Zielonkawe niebo. Studium Dziedzictwa Nowej Huty. Więcej informacji w rozwinięciu.

15 kwietnia 2023 | 16:00, 17:45
Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5

Wstęp: 25 zł dla odbiorców indywidualnych/zajęcia. Obowiązują zapisy (do 15 kwietnia 2023, godz. 15:00). Odnośniki do formularzy zapisów podane są w dalszej treści.

W kwietniu, w ramach Studium Dziedzictwa Nowej Huty, zapraszamy na kolejny spacer z Moniką Kozioł, tym razem śladem miejsc kultury i sztuki w Nowej Hucie oraz na oprowadzanie po Galerii Huta Sztuki. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje.

16:00
Laboratoria artystów, czyli miejsca kultury i sztuki w Nowej Hucie
Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5
Wstęp: 25 zł.
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

Jak zauważa prowadząca, szereg oddolnych i odgórnych inicjatyw składa się na obraz Nowej Huty jako miejsca, gdzie funkcjonował i nadal funkcjonuje bogaty program upowszechniania sztuki wśród mieszkańców tej dzielnicy. Równocześnie jednak dzielnica ta była miejscem, gdzie powstawała sztuka. Mieszkało tutaj ponad 100 artystów i artystek, którzy współtworzyli prężnie działające środowisko twórcze. W czasie kwietniowego spaceru jego uczestniczki i uczestnicy odwiedzą wybrane lokalizacje, gdzie była prezentowana sztuka współczesna, ale także, gdzie była tworzona.

Prowadząca: Monika Kozioł − historyczka sztuki, kuratorka wystaw oraz projektów pozawystawienniczych z zakresu sztuki współczesnej, autorka tekstów na  temat sztuki po 1945 roku. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, podyplomowego Studium Muzeologicznego Uniwersytetu  Jagiellońskiego oraz zarządzania kulturą w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W latach 2010–2022 pracowniczka Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, gdzie m.in. pełniła funkcję kierowniczki działu zbiorów, głównej inwentaryzatorki oraz redaktorki naczelnej czasopisma „MOCAK Forum”. Obecnie pracuje w Ośrodku Kultury Norwida, gdzie kieruje Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa. Kuratorka oraz współkuratorka ponad 40 wystaw. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatka Stypendium Twórczego Miasta Kraków. Szczególnie interesuje ją sztuka współczesna Europy Środkowo-Wschodniej oraz historia rozwoju środowiska artystycznego Nowej Huty w Krakowie w latach 60. i 70. XX wieku.

17:45
Środowisko artystyczne – oprowadzanie po Galerii Huta Sztuki
Galeria Huta Sztuki | Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5
Wstęp: 25 zł.
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

Oprowadzanie będzie okazją do zapoznania się z nową odsłoną wystawy w Galerii Huta Sztuki, która bazuje na zbiorach Ośrodka Kultury Norwida. Uczestnicy i uczestniczki poznają historię tworzenia tej kolekcji, najciekawsze realizacje oraz ich autorów i autorki. Wydarzenie będzie także pretekstem do rozmowy o środowisku artystycznym. Wystawa „Wybrane z kolekcji” to kolejna odsłona stałej wystawy prezentowanej w Galerii Huta Sztuki.

Ekspozycja obejmuje prace kilkudziesięciu artystów ze środowiska plastyków Nowej Huty, od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, takich jak „Robotnicy na budowie Nowej Huty” czy „Namioty junaków”, po prace członków Grupy Nowohuckiej. Prezentowana jest również „Panoramę Nowej Huty” z lat 50. autorstwa Witolda Chomicza, a także między innymi prace: Mariana Kruczka, Eugeniusza Muchy, Walentego Gabrysiaka, Janusza Trzebiatowskiego, Józefa Szajny czy Lucjana Mianowskiego, Jerzego Panka, Stanisława Wójtowicza. Na wystawie będzie można zobaczyć tkaniny artystyczne z lat 70. autorstwa Teresy Białas-Terakowskiej, Grażyny Brylewskiej Pędziałek i Józefy Sobór-Kruczek, jak również płaskorzeźby Paulina Wojtyny. Kolekcja sztuki współczesnej Ośrodka Kultury Norwida, dawniej Zakładowego Domu Kultury Huty im. Lenina, obejmuje zbiory z okresu od 1950 roku do lat 80. XX w. Składają się na nią prace artystów, którzy mieszkali i tworzyli w Nowej Hucie, jak również współpracowali ze środowiskiem artystycznym tej dzielnicy.

Prowadząca: Monika Kozioł.

Studium Dziedzictwa Nowej Huty to dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych pogłębiający wiedzę o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty, od prehistorii do współczesności.

Szczegółowe informacje:

  • spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych;
  • obowiązują zapisy na spotkanie, cena biletu: 25 zł;
  • dodatkowe informacje: Urszula Tłomak; u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65, w. 21.

Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21,
nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
https://www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.