fbpx
Fragment obrazu przedstawiającego renifera z porożem przypominającym gałęzie. Na gałęziach wiszące bombki. Czarne tło. Religioznawczy podróżnik. Boże Narodzenie w ujęciu antropologicznym.

17 grudnia 2021 r., godz. 19:00-21:00.
Webinar na https://okn.clickmeeting.com/ oraz www.facebook.com/NHlabOKN. Limit miejsc: 50 osób.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Link do rejestracji: https://okn.clickmeeting.com/boze-narozenie-w-ujeciu-antropologicznym/register.

Na długo przed ukształtowaniem się chrześcijaństwa ludzie na całym świecie zbierali się, świętując czas zimowego przesilenia. W okresie przedłużających się ciemności, niedostatku i chłodu, celebrowali nowe życie – narodziny solarnego boga.

Oczekując na nadejście Bożego Narodzenia – a wraz z nim zimowego przesilenia – porozmawiamy o uniwersalności niektórych symboli i tematów w mitologiach świata. Omówimy występowanie niebiańskiej istoty najwyższej w wierzeniach przedchrześcijańskich oraz zwrócimy uwagę na religijne znaczenie rocznego cyklu przyrody.
Przyglądając się świętu Bożego Narodzenia w znanej nam postaci, postaramy się odnaleźć pogańskie korzenie związanych z nim tradycji. Zadamy sobie pytanie, dlaczego przyjmujemy, że Jezus z Nazaretu urodził się 25 grudnia – i czy Biblia w jakikolwiek sposób potwierdza lub przeczy tej dacie? Którzy bogowie w historii religii świata dzielili przyjętą datę urodzin Chrystusa? Dlaczego choinki i bombki stały się nieodzownym elementem świąt? I wreszcie: jaki jest związek między roznoszącym prezenty Świętym Mikołajem, a słowiańskim Wołosem – bogiem zaświatów, płodności i magii?

Religioznawczy podróżnik.
Cykl comiesięcznych wykładów poświęcony różnorodności form religii. Wielu twierdzi, że to właśnie religia otwiera wrota do zrozumienia kultur, gdyż jest wpisana w lokalne praktyki kulturowe i systemy myślenia. „Religioznawczy Podróżnik” ilustruje tę tezę, ale też zadaje pytanie o samą naturę religii, o jej uniwersalny charakter. Podczas spotkań uczestnicy zastanawiają się kiedy i jak można mówić o „religii” oraz poznają jej różnorodność w odległych od siebie częściach świata. Cykl realizowany jest w partnerstwie z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Prowadzenie: Alicja Borowik (Instytut Religioznawstwa UJ).

Organizatorzy: Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa, Instytut Religioznawstwa UJ.

Dofinansowano ze środków Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.