fbpx
Białoczarna fotografia przedstawiająca starą budowlę pośród drzew w lesie. Podróże z historią w tle.

7 czerwca 2022 r., godz. 19:00.
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 5,

Wstęp wolny. 

Mazury to nie tylko Wielkie Jeziora. Podmokłe tereny przez długie lata były idealnym miejscem do obrony. W okolicznych lasach znajdziemy sporo fortyfikacji z różnych epok. Część z nich jest powszechnie znana, jak np. Wilczy Szaniec. Ale podobnych miejsc można odnaleźć więcej. Właśnie z terenów przy jeziorze Mamry wychodziły wszelkie rozkazy dla wojsk lądowych na froncie wschodnim. Tutaj też znajdują się fragmenty nigdy nie ukończonego Kanału Mazurskiego oraz ogromne wiadukty po zlikwidowanych liniach kolejowych. Podczas spotkania prowadzący opowie o tym co historia pozostawiła na tych ziemiach. Uczestnicy poznają kilka ośrodków dowodzenia III Rzeszy powstałych w czasach II wojny światowej, zobaczą jak Mazury wyglądają od strony lądu, a być może także zastanowią się czy opowieść tych ziem jest dzisiaj atrakcyjna, czy też trzeba ją ubarwiać nowymi legendami.

Prowadzenie: Paweł Piszczek.

Od wielu lat zainteresowany historią, głównie militarną. Wędrując po okolicznych terenach, szuka mniej oczywistych świadków historii, gdyż nawet mały ślad może nam wiele opowiedzieć.

“Podróże z historią w tle”

Slajdowiska i webinary o podróżach po opuszczonych i mało znanych, ale niezwykle fascynujących miejscach związanych z historią, zwłaszcza dziejami militarnymi XIX i XX wieku. Opowiadają o nich pasjonaci tego typu turystyki. Spotkania mogą być inspiracją, aby podczas kolejnego urlopu zrobić sobie na przykład krótką przerwę w plażowaniu i ochłodzić się w cieniu jakichś ciekawych fortyfikacji, które można odnaleźć nawet w najbardziej egzotycznych destynacjach. 

Organizatorzy: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.