Ilustracja zielonej gałęzi choinki z kolorowymi ozdobami: łańcuchem z oczkami , bombkami i gwiazdką. U dołu napis Boże drzewko Ogrodów Nowej Huty.

18 grudnia 2022 r., godz. 11:00-14:00.
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy (do 14 XII, godz. 16:00) przez formularz: FORMULARZ ZAPISÓW

Zanim w okresie świąt Bożego Narodzenia w polskich domach zagościła choinka, znana była podłaźniczka, zwana również jutką, sadem, wiechą albo bożym drzewkiem w zależności od regionu Polski. Zawsze pięknie dekorowana i wieszana pod sufitem, miała nieść dostatek, pomyślność, zdrowie, urodzaj i szczęśliwe życie. Zawieszano na niej dary natury oraz własnoręcznie wykonane dekoracje z bibuły, z papieru, a nawet z opłatków, tworząc tzw. światy. A każda ozdoba miała swoje znaczenie i symbolikę. 

O tym wszystkim oraz o niezwykłej historii podłaźniczki opowiemy Wam podczas warsztatów. Dowiemy się również, jak powstawały dekoracje, by finalnie stworzyć własną podłaźniczkę i różne ozdoby, od papierowych po te wykonane z opłatków.

Będziemy tworzyć, opowiadać i wspominać, jak to dawniej bywało przy takich okolicznościach. 

Prowadząca: Monika Kocot – ilustratorka, rękodzielniczka, edukatorka, absolwentka archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uwielbia podróże, góry i wspinaczkę. To właśnie natura stała się jej inspiracją do działań artystycznych. Uwielbia zarażać swoją pasją, stąd od lat prowadzi zajęcia plastyczne i edukacyjne. Współpracuje z Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Założycielka i właścicielka pracowni plastycznej Malarmo.

Partner: Arcellor Mittal.

Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.