fbpx
Czarna litera n z kropką na żółtym tle.

29 czerwca 2023 | 11:00
facebook.com/NHlabOKN

Prezentacja wybranych, w większości nieistniejących już, miejsc kultury w Nowej Hucie.

Opracowanie: Monika Kozioł.

Idea powstania galerii plenerowej zrodziła się w 1972 roku. Inicjatorami byli Marian Kruczek, Stanisław Wortman, Antoni Chruściel, Wiktor Przybyło oraz Kazimierz Jędrszczyk (członkowie Komitetu Blokowego numer 1 na osiedlu Centrum D). Galeria powstała na skwerze nieopodal bloku zwanego Helikopterem. Została zbudowana z dwóch bramek piłkarskich, brezentu, rur i dykty.

Zainstalowano oświetlenie, co pozwalało na zwiedzanie po zmroku. 27 maja 1973 roku działalność galerii zainaugurowało otwarcie wystawy Mariana Kruczka. Miało bardzo dostojny i uroczysty charakter.  Wstęgę przecięła Anna Siatkowska (kierowniczka wydziału kultury Dzielnicowej Rady Narodowej), zjawiło się także wielu innych oficjeli z Huty im. Lenina, reprezentanci środowiska artystycznego, a przede wszystkim mieszkańcy Nowej Huty. Wernisaż uświetniła dodatkowo kapela cygańska (w przypadku Mariana Kruczka nie był to odosobniony przypadek). „Pod Chmurką” odbyły się też prezentacje takich artystów jak: Antoni Kawałko, Bogna Perz, Antoni Mucha. Galerii strzegli członkowie samorządu osiedlowego i mimo że była dostępna całą dobę, nigdy nie odnotowano żadnych szkód wyrządzonych ludzką ręką. 

„Miejsca kultury w Nowej Hucie”

Cykl edukacyjnych postów na Facebooku, publikowanych raz w miesiącu, ukazujących wybrane nowohuckie miejsca kultury. Wydarzenie jest połączone z prezentacją przewodnika „Miejsca kultury w Nowej Hucie”, który można pobrać ze strony Ośrodka Kultury Norwida.

Szereg oddolnych i odgórnych inicjatyw składa się na obraz Nowej Huty jako miejsca, gdzie funkcjonował i nadal funkcjonuje bogaty program upowszechniania sztuki wśród mieszkańców tej dzielnicy. Założeniem niniejszego przewodnika jest przybliżenie miejsc nieoczywistych, ale także tych znanych i rozpoznawalnych, które składają się na obraz nowohuckiego życia artystycznego, ujętego w prawie siedemdziesięcioletniej perspektywie czasu. Ta publikacja ma być zachętą do głębszego eksplorowania historii Nowej Huty, zarówno podczas spacerów, jak i za pośrednictwem lektur, do których odsyłamy przy poszczególnych opisach.

Przewodnik jest dostępny do pobrania: [LINK DO POBRANIA PRZEWODNIKA]

Przewodnik „Miejsca kultury w Nowej Hucie” powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.