fbpx

Laboratorium słowa istotnego. Przychodzi Szymborska do Norwida – dialektyka słowa poetyckiego C. K. Norwida i W. Szymborskiej

W prawym dolnym rogu czarnobiały wizerunek Norwida. Po lewej namalowana białą kredą Wisława Szymborska. Powyżej w prawym górym rogu notatki wykonane przez Norwida. Laboratorium słowa istotnego. Więcej informacji we wpisie.

22 lutego 2023 r., godz. 18:00.
Galeria Huta Sztuki, os. Górali 5.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy (do 22 lutego 2023 r. do godz. 15:00) przez formularz na stronie: [LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

Sięgając do archiwalnych źródeł prasowych można napotkać nie lada perły. Oto jedna z nich, relacja z obchodów Dni Poezji, zamieszczona w „Głosie Nowej Huty”, dnia 4 kwietnia 1968 roku, a konkretnie podsumowanie wieczoru autorskiego Wisławy Szymborskiej. Tutaj przytaczamy jej fragment: „Filozoficzna zaduma nad ludzkimi sprawami, często drobnymi, jakby z marginesu życia, subtelna analiza stanów duchowych i kilka bardzo gwałtownych akordów wzmocnionych interpretacją Ireny Jun w poematach o kobiecym obozie zagłady, o matce wietnamskiej i o bohaterskiej nauczycielce z Warszawy ratującej z płomieni dwoje »nie swoich dzieci«… to był wieczór autorski Wisławy Szymborskiej, krakowianki, której miejsce w ścisłej czołówce polskich poetów nie podlega dyskusji”. Można pogratulować autorowi dalekowzroczności krytyczno-literackich podsumowań i podziękować za reportażową wręcz skrupulatność.

Lutowa odsłona „Laboratorium słowa istotnego”, w temacie i formule, nawiązuje do tego fotograficznie udokumentowanego wydarzenia (podczas spotkania będzie można zobaczyć piękne fotografie Wisławy Szymborskiej, autorstwa Władysława Rospondka). Wisława Szymborska „Norwida” odwiedziła, a ściślej, wtedy jeszcze Zakładowy Dom Kultury Huty im. Lenina (ZDK HiL). Zapraszamy zatem ponownie poezję noblistki na szczególny wieczór autorski. Tym razem w duecie z „gospodarzem” miejsca, jak i motywem przewodnim „Laboratorium słowa istotnego”– Cyprianem Kamilem Norwidem. 

Podczas spotkania przeanalizujemy „Aerumnarum plenus” C. K. Norwida i „Nic dwa razy się nie zdarza” W. Szymborskiej – wiersze prezentujące całkowicie odmienną poetykę. Wśród wielu oczywistych różnic, spróbujemy dostrzec rys, który będzie im zbieżny. Nasz stosunek do świata, do własnego życia, nad którym nie mamy kontroli, który niejednokrotnie wymyka się racjonalnemu oglądowi, ale jest za to doskonałym przyczynkiem do filozoficznej refleksji. Zdziwienie poczuciem własnej tożsamości, znalezieniem się w konkretnym sposobie istnienia, miejscu, czasie i przestrzeni. My, mieszkańcy „rozstrojonego” świata, w którym przyszło być i żyć, wypracowaliśmy wiele strategii, by kruchości ludzkiej egzystencji nie dostrzegać, ale czy nasze życie jest dzięki temu pełniejsze?

Norwid pisze o emigracji ze świata jawy do świata snu. Szymborska zasadzie odczyniania bólu przez śmiech, żart, ironię pozostaje wierna przez całe życie. Cytując zaś naszą klasyczkę, skazujemy siebie dobrowolnie na „ciężkie norwidy” i rozczytujemy wspólnie kolejne frazy poetyckie, szukamy słów, które przystają także do naszego doświadczania i rozumienia świata, a że uczestniczki i uczestnicy mają w związku z tym całkiem sporo satysfakcji, to również nie podlega dyskusji.

„Laboratorium słowa istotnego” 

Cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej. Podczas spotkań pokazujemy uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i studentek oraz osób dorosłych – każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkania wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor „Promethidiona” pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to nasza czytelnicza misja. 

Prowadząca: Urszula Tłomak – polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich „Spotkań przy książce”, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie i członkinie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: „Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida” i „Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida”. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.

Szczegółowe informacje:

  • spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów i studentek, osób dorosłych;
  • wstęp wolny, obowiązują zapisy na spotkanie;
  • obowiązuje limit miejsc wg aktualnych ograniczeń;
  • dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21.

Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21,
nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
https://www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.