Kartki papieru z notatkami i tekstami oraz rusynkami na czarnym tle. W prawym dolnym rogu czarno-biały wizerunek Norwida. Szare tło. Laboratorium słowa istotnego.

23 marca 2022 r., godz. 18:00.
Galeria Huta Sztuki Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 5.

Wstęp wolny. Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ].

Na spotkaniu z cyklu weźmiemy pod lupę prozatorski zbiór Norwida pt. „Czarne kwiaty”. Jest to poetycki zapis ostatnich spotkań Norwida z bliskimi mu twórcami (m.in. Słowackim, Mickiewiczem, Chopinem). Za pomocą artystycznej i wyrafinowanej formy poeta przekazuje relacje z przedśmiertnych wizyt u przyjaciół i nadaje im głębsze, eschatologiczne znaczenie. Rozmowy te są wyjątkowo emocjonalnie i realistycznie opisane. Dzisiaj powiedzielibyśmy o fotograficznym opisie i poeta  precyzuje w podobnym duchu: „w daguerotyp raczej pióro zamieniam, aby wierności nie uchybić”. Według opinii ówczesnych odbiorów i krytyków, opisy te nie są skrojone na miarę narodowych wieszczów, a wręcz im uwłaczają. Na spotkaniu będziemy rozmawiać o nowatorstwie Norwida, które tak wzburzyło czytelników. 

Norwid miał bardzo przemyślaną koncepcję „wizyty” jako etycznego obowiązku wobec bliskich i znaczących dla niego ludzi.  Jest to według poety również jedno z najpiękniejszych i najciekawszych czynności człowieka, „żeby pójść zobaczyć się z kim – lub od-zobaczyć się – zrobić wizytę”. Norwid do końca swych dni był bardzo aktywnym twórcą, który nie zaprzestał prób nawiązania kontaktu z odbiorcą. Tworzył tak, by w swojej sztuce i poezji mieścił się cały bogaty wszechświat wartości, bliski człowiekowi żyjącemu 200 lat temu i nam, współczesnym.

„Laboratorium słowa istotnego” to cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej. Podczas spotkań pokazujemy uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą, czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkania wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor „Promethidiona” pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to nasza czytelnicza misja. 

Prowadząca: Urszula Czyszczoń-Tłomak – polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich „Spotkań przy książce”, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: „Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida” i „Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida”. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
– spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych
– wstęp wolny, obowiązują zapisy na spotkanie
– obowiązuje limit miejsc wg aktualnych ograniczeń
– szczegółowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21

Wydarzenie odbędzie się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie http://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w wydarzeniu oznacza ich akceptację. 

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21;
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.