Krzyk Ziemi! #2 Być odpowiedzialnym w świecie globalnym. Dlaczego odpowiedzialna moda to sprawa nas wszystkich?

Abstrakcyjne przedstawienie planety Ziemi ze smutną niebieską buzią. Krzyk ziemi numer 2. Być odpowiedzialnym w świecie globalnym.

31 marca 2022 r., godz. 11:00.
Spotkanie online na platformie ClickMeeting oraz transmisja na Facebooku.

Wstęp wolny.

Webinar programu edukacyjnego Krzyk Ziemi! #2: Być odpowiedzialnym w świcie globalnym, dedykowanego szczególnie grupom uczniów małopolskich szkół w wieku 12-17 lat.  Prowadzenie: dr Anna Zagórska (Stowarzyszenie Fashion Revolution Polska). Limit miejsc: 50 os.

W momencie wynalezienia krosna mechanicznego, przemysł modowy stał się biznesem, który przynosi gigantyczne zyski wykorzystując ludzi i środowisko. W czasach szybkiej mody, co jakiś czas słyszymy o nielegalnych praktykach niewolnictwa i niskich płacach, a także o nadprogramowej używanej lub niepotrzebnej odzieży. Co możemy zrobić, aby odciążyć system i wspomóc walkę o ubrania lepsze jakościowo? Czym jest moda cyrkularna i odpowiedzialna?

Fashion Revolution to organizacja i zarazem inicjatywa powstała w Wielkiej Brytanii po kwietniowej katastrofie w bangladeskiej Rana Plaza. 24 kwietnia 2013 gruzy zawalonej fabryki pochłonęły ponad tysiąc ludzkich istnień. Założyciele i koordynatorzy organizacji Fashion Revolution wierzą w przemysł mody, który będzie cenił ludzką pracę i ludzi, środowisko, kreatywność i zyski, ale jako elementy równoważne dla całości biznesu. Od stycznia 2021 Fashion Revolution działa w Polsce jako zarejestrowane stowarzyszenie.

Anna Zagórska – literaturoznawczyni, doktor nauk humanistycznych, menedżerka kultury, członkini zarządu stowarzyszenia Fashion Revolution Polska, w organizacji działa od 2018 r. Jedna z inicjatorek i współautorek „Leksykonu mody odpowiedzialnej”. Autorka książki „Antybohater polskiej prozy (po roku 1989)” oraz artykułów poświęconych literaturze, ale także materiałów prasowych czy tekstów związanych z modą odpowiedzialną, tworzonych w ramach działalności w Fashion Revolution Polska. W stowarzyszeniu m.in. prowadzi spotkania, w tym te edukacyjne i angażuje się w działalność organizacyjną.

KRZYK ZIEMI! #2 BYĆ ODPOWIEDZIALNYM W ŚWIECIE GLOBALNYM – program edukacyjny, dedykowany szczególnie grupom uczniów małopolskich szkół w wieku 12-17 lat, którego celem jest poznawanie zależności współczesnego świata i próba zrozumienia globalnych procesów. Uczy analitycznego i krytycznego myślenia, zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi, budowania postaw solidarności, otwartości, a przede wszystkim odpowiedzialności w globalnym świecie. Partner: Stowarzyszenie Fashion Revolution Polska. Dofinansowano ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta. 

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.