Po prawej stronie ogrody z palmami. Jasne niebo. Po lewej stronie informacje: Poznajemy ogrody. dzikie ogrody Kostaryki. Kliknij by dowiedzieć się więcej.

21 stycznia 2023 r., godz. 11:00
Webinar na Facebooku oraz okn.clickmeeting.com

Webinar w ramach projektu Ogrody Nowej Huty. 

Prowadzenie: dr Maria Lankosz-Mróz. 

Zapisy: [LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]. Limit miejsc: 50 osób.

Kostaryka jest krajem wyżynno-górzystym, położonym w Ameryce Środkowej, między Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym, w strefie klimatu równikowego. Przez środek kraju biegną 3 pasma górskie o wysokości dochodzącej prawie do 4 tys. metrów n.p.m. (najwyższy szczyt – wulkan Chirippo 3820 m n.p.m.). 

Tym razem powędrujemy po tropikalnych, bujnych lasach górskich, gdzie najciekawszą formacją są lasy mgielne, zwane też chmurowymi. Lasy te, związane z wyższymi położeniami górskimi, występują na stokach zwróconych ku morzu, zwykle na wysokości 500 a 2500 m n.p.m. Jest tu znacznie chłodniej niż nad morskimi brzegami, cechuje je bardzo wysoka wilgotność pochodząca z deszczu i skraplających się chmur osiadających na szczytach. Występuje tu wyjątkowo bujna flora, licząca ponad 2500 gatunków roślin, z czego ok. 800 to epifity, czyli rośliny porastające głównie drzewa i krzewy. Są wśród nich mchy i paprocie, liczne ananasowate i storczykowate. Żyje tu także bardzo dużo zwierząt, w tym ok. 450 gatunków ptaków, wśród nich maleńkie kolibry oraz okazałe kwezale  –  przez wielu uważane za najpiękniejsze ptaki świata. 

Odwiedzimy rezerwaty lasów mgielnych w górach Monteverde i górski ogród botaniczny w Santa Elena, mieszczący największą w Kostaryce kolekcję rodzimych gatunków storczykowatych. Przejdziemy przez tropikalny las nad błękitną rzeką Celeste w Parku Narodowym wulkanu Tenorio i zajrzymy na pobliską plantację kakaowców. Będziemy także podziwiać widoki na – od niedawna czynny – malowniczy wulkan Arenal.

dr Maria Lankosz-Mróz – botaniczka, długoletnia pracowniczka Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (od 1974 do 2021). Członkini Polskiego Towarzystwa Botanicznego, działa w Sekcji Ogrodów Botanicznych i Arboretów PTB, w ramach której zajmuje się działalnością popularyzatorską i edukacyjną. Jest zapaloną fotografką przyrodniczą i podróżniczką, a także miłośniczką gór i turystyki górskiej. Współorganizatorka corocznych wypraw botanicznych, których celem jest poznawanie szaty roślinnej oraz ogrodów innych stref klimatycznych – głównie krajów Europy Południowej i Basenu Morza Śródziemnego. W latach 2000-2019 odbyło się 28 takich wypraw, także poza Europę m.in. do Gruzji, Izraela, na Wyspy Kanaryjskie, do Malezji, Brazylii, Meksyku, Republiki Południowej Afryki. Projekt Ogrody Nowej Huty to inicjatywa działająca od roku 2011, której głównym celem jest propagowanie wiedzy dotyczącej ogrodnictwa i ekologii oraz integracja społeczności wokół nowohuckiej zieleni. Skierowany jest do mieszkańców Nowej Huty oraz wszystkich sympatyków dzielnicy. Tworzony w partnerstwie z firmą ArcelorMittal Poland.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/OgrodyNowejHuty

AktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.