Grafika promująca wydarzenie "Wielkie kredobranie". Czarnobiałe tło przedstawiające nowohuckie osiedle, na nim elementy rysunkowe w kolorach żółtym i niebieskim.

29 sierpnia 2021 r., godz. 16:00-17:00
Aleja Róż – między pl. Centralnym a aleją Przyjaźni

Jubileuszowe wakacyjne upiększanie alei Róż inspirowane Rokiem Norwida 2021 w 200-lecie urodzin Sztukmistrza.

Już po raz piąty zapraszamy dzieci i dorosłych na Wielkie Kredobranie w alei Róż! Tegoroczna edycja jest potrójnie wyjątkowa:
RAZ – bo to okrągła piąta edycja,
DWA – ponieważ w 2021 roku obchodzimy 200-lecie urodzin Cypriana Kamila Norwida,
TRZY – kredą na alei Róż malujecie WY!

Aleja Róż to jeden z najbardziej znanych punktów reprezentacyjnych Nowej Huty. To strefa spotkań mieszkańców i ulubione miejsce zabaw dzieci. W cieniu na ławeczkach odpoczywają seniorzy, a na nagrzanej słońcem płycie dokazują dzieciaki. I to właśnie tą szarą płytę placu pomiędzy os. Centrum B a os. Centrum C chcemy odmienić. W ruch pójdą kolorowe kredy: będziemy rysować, pisać i kolorować.

Jako Ośrodek Kultury, którego patronem jest Norwid, bezsprzecznie twierdzimy, że Norwid wielkim artystą był, a jego twórczość może być inspiracją dla współczesnych. Zatem współcześni! Zapraszamy Was do zabawy!

A zasady zabawy są bardzo proste: uczcijmy 200-lecie urodzin Norwida, rysując na Alei Róż jego 200 portretów. Przygotujemy „odpatrywacz”, będziecie mogli z niego skorzystać (lub nie). Liczymy jednak na Waszą fantazję, pomysłowość i nieskrępowane nowatorstwo w podejściu do sztuki portretowej. Wielkie Kredobranie nada alei Róż nowego, Norwidowego ubarwionego charakteru.

PS Prosimy przyjść z własną kredą!

W 2021 r. obchodzimy 200-lecie urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej ogłosił ten rok Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Ten dziewiętnastowieczny artysta doby romantyzmu obdarzony był wieloma talentami: geniusz pióra, poeta i malarz, rysownik i rzeźbiarz, tłumacz i publicysta, filozof, badacz kultur i cywilizacji. Był wielkim erudytą, obywatelem świata, a zarazem skromnym człowiekiem. Dziś ten artysta jawi się jako ponadczasowy i nowoczesny sztukmistrz. Jego wpływ na polską literaturę i kulturę był wyjątkowy, choć w czasach sobie współczesnych i obecnie bywa niezrozumiały i odrzucany. Stopniowo jednak odkrywany jest na nowo, i znajduje sobie należne miejsce w literaturze i kulturze polskiej.

Dofinansowano ze środków Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Wydarzenie odbędzie się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie http://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w wydarzeniu oznacza ich akceptację.

Szczegółowa informacja:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20
nhlab@okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Aktualności

Komentarze są wyłączone.