ANETTE (2 godz. 19 min.)

dramat muzyczny, reż. Leos Carax, Niemcy/Francja/USA 2021
wyst: Adam Driver, Marion Cotillard, Simon Helberg, Rebecca Dyson-Smith

Premiera: 27 sierpnia 2021 r.

Historia miłości słynnego komika Henry’ego i Ann, śpiewaczki o międzynarodowej sławie. W świetle reflektorów stanowią idealną, szczęśliwą parę. Ich życie odmienią narodziny pierwszego dziecka, Annette, dziewczynki o wyjątkowym darze. Porywający, widowiskowy spektakl, który kipi od emocji. Film otwarcia tegorocznego Festiwalu w Cannes.

ZOBACZ ZWIASTUN

ZUPA NIC (1 godz. 32 min.)

komedia obyczajowa, reż. Kinga Dębska, Polska 2021
wyst: Kinga Preis, Adam Woronowicz, Ewa Wiśniewska, Katarzyna Kwiatkowska

Premiera: 27 sierpnia 2021 r.

Najnowszy film Kingi Dębskiej przenosi nas w czasy PRL-u, kiedy siostry Marta i Kasia, bohaterki obsypanego nagrodami „Moje córki krowy”, mają 11 i 12 lat. Marta jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z Kasią i babcią, która zamiast bajek opowiada wnuczkom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek i Elżbieta. On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po pracy pędzi bimber i po cichu zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi. Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski. Prawdziwe emocje dla całej rodziny zaczną się jednak wtedy, gdy pod blokiem stanie wymarzony pomarańczowy maluch. Ela i Tadek odkryją powołanie do handlu oraz zagranicznych wojaży, a dorastająca Marta po raz pierwszy w życiu naprawdę się zakocha.

ZOBACZ ZWIASTUN

BERLIN ALEXANDERPLATZ (3 godz. 3 min.)

dramat, reż. Burhan Qurbani, Niemcy/Francja/Holandia 2021
wyst: Welket Bungué, Jella Haase, Albrecht Schuch, Joachim Król

Premiera: 27 sierpnia 2021 r.

Hipnotyzująca, kryminalna ballada o nielegalnym imigrancie z Afryki, który przekracza kolejne kręgi przestępczego piekła stolicy Niemiec. „Berlin Alexanderplatz” to spektakularny powrót do jednej z najważniejszych powieści XX wieku, a reżyser przenosi akcję z międzywojnia w czasy współczesne, tworząc nocną miejską odyseję. Główny bohater, Francis, ma za sobą mroczną przeszłość i dotarłszy do Niemiec pragnie rozpocząć uczciwe życie. Ale na przybysza bez papierów czekają tylko robota na czarno i ciąg upokorzeń – chyba że ulegnie bezwstydnemu urokowi lokalnego półświatka.

ZOBACZ ZWIASTUN

MOJA CUDOWNA WANDA (1 godz. 51 min.)

komediodramat, reż. Bettina Oberli, Szwajcaria 2021
wyst: Agnieszka Grochowska, Marthe Keller, André Jung, Birgit Minichmayr

Premiera: 27 sierpnia 2021 r.

Szwajcarska produkcja z Agnieszką Grochowską w roli głównej to słodko-gorzka opowieść o dysfunkcyjnej familii, w której każdy ma coś na sumieniu. Jest tu miejsce na komedię pomyłek, zaskakujący mezalians oraz społeczny dramat klasowy z problemem imigracji zarobkowej w tle.

Szacowna rodzina Wegmeister-Gloor potrzebuje opieki dla schorowanego nestora rodu. Zadania tego podejmuje się 35-letnia Polka imieniem Wanda. Opiekuje się wiekowym Josefem, spędzając sporo czasu z jego rodziną w pięknej willi nad jeziorem. Nikt nie spodziewa się, że ta niewinna sytuacja rozwinie się w eksplodującą emocjami i wydarzeniami historię. Zbliżające się 70. urodziny mężczyzny oznaczają dla Wandy dodatkowe obowiązki, ale i szansę na większy zarobek. Wśród swoich pracodawców bohaterka wzbudza ambiwalentne uczucia. Mężczyźni są nią oczarowani, z kolei żona oraz córka Josefa wydają się być nieufne, traktując ją z góry. Znalezione w materacu pieniądze ściągają na Wandę lawinę podejrzeń o kradzież. Obrażona kobieta wyjeżdża, ale to dopiero początek historii…

ZOBACZ ZWIASTUN

Najlepsze polskie filmy dokumentalne w krakowskich kinach studyjnych:

ANTYBOHATER (1 godz. 14 min.)

dokumentalny, reż. Michał Kawecki, Polska 2021
wyst: Michał Chrobak

Pokaz filmu odbędzie się 9 września 2021 r. o godz. 19:00.

Wstęp: 10 zł.

Za sprawą Krakowskiej Fundacji Filmowej do 7 krakowskich kin studyjnych trafiają najciekawsze polskie filmy dokumentalne z Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W czwartek 9 września 2021 r. zapraszamy na pokaz filmu „Antybohater” w reżyserii Michała Kaweckiego.

Bohaterem jest Miszka, wielokrotny mistrz Polski w narciarstwie alpejskim osób niepełnosprawnych. Zarówno jego ręce, jak i nogi nie wykształciły się w pełni. Z powodu kradzieży skuterów i samochodu traci jednak miejsce w Narodowej Kadrze Polski. Tym samym jego kariera i planowany start w zimowej olimpiadzie, stanęły pod znakiem zapytania. Młody sportowiec otrzymuje jednak ostatnią szansę na powrót do kadry. Czy uda mu się przezwyciężyć słabości i wyrwać się ze środowiska, które sprowadziło go na krawędź przepaści? To ta walka okaże się dla niego najtrudniejszym wyzwaniem.