Grupa ludzi widzianych z góry. Wszyscy patrzący w kierunku oglądającego. Wśród nich ksiądz. Niebieskie tło i wystająca trumna. Plakat do filmu pod tytułem Masz Ci los.MASZ CI LOS (1 godz. 25 min.)

Komedia, reż. Mateusz Głowacki, Polska 2023.

Występują: Izabela Kuna, Robert Wabich, Sonia Bohosiewicz, Rafał Rutkowski, Marian Dziędziel.

Premiera: 3 lutego 2023 r.

Nieobliczalna komedia o tym, co by było, gdybyśmy wygrali milion. Podczas stypy po pogrzebie ukochanego dziadka rodzina orientuje się, że w loterii padły właśnie numery, którymi staruszek grał przez całe życie. Nie ma czasu na rozpacz i łzy, kiedy zwycięski kupon jest w marynarce. Trzy metry pod ziemią. Rodzina i przyjaciele nagle z wielką mocą odczuwają potrzebę zobaczenia dziadka jeszcze raz… Do gry niespodziewanie wkracza także ksiądz okolicznej parafii, który doskonale wie, co knują krewni i sam chętnie odświeżyłby kościół (i nie tylko) przy pomocy pieniędzy z wygranej. Zaczyna się wyścig na pomysły, intrygi i podstępy. Najlepiej takie, żeby fortuną podzielić się z możliwie najmniejszą liczbą pozostałych. A najchętniej z nikim. Człowiek jest z gruntu dobry… ale nie, gdy w grę wchodzą wielkie pieniądze!

ZOBACZ ZWIASTUN

Fotografia z kobietą i mężczyzną na tle plaży i morza. Słoneczna pogoda i bezchmurne niebo. Plakat do filmu pod tytułem aftersun.AFTERSUN (1 godz. 38 min.)

Komediodramat, reż. Charlotte Wells, W. Brytania/USA 2022.

Występują: Paul Mescal, Celia Rowlson-Hall, Francesca Corio, Sally Messham.

Premiera: 3 lutego 2023 r.

Małe-wielkie arcydzieło, film czuły i chwytający za serce. Według wielu czarny koń tegorocznego sezonu nagród. W rewelacyjnej roli głównej wystąpił Paul Mescal, a towarzyszy mu debiutująca na wielkim ekranie  Frankie Corio, którą okrzyknięto odkryciem roku. Młody ojciec Calum i jego córka Sophie wyjeżdżają razem do tureckiego kurortu. Podczas wspólnych wakacji, które nagrywają na kasecie VHS, stają się sobie bliżsi, niż kiedykolwiek.

ZOBACZ ZWIASTUN

Fotografia w kole. U góry koła portret kobiety. U dołu mała sylwetka mężczyzny. Animowane tło w postaci górskiego krajobrazu z wodą. Beżowe tło. Plakat do filmu pod tytułem Podejrzana.PODEJRZANA (2 godz. 18 min.)

Kryminał, reż. Park Chan-wook, Korea Pd. 2022.

Występują: Hae-il Park, Wei Tang, Jung-hyun Lee, Kyeong-pyo Ko.

Premiera: 10 lutego 2023 r.

Najnowszy film Park Chan-wooka, twórcy przebojowych „Oldboya” i „Służącej”, nie tylko otrzymał nagrodę za reżyserię w Cannes, ale został również koreańskim kandydatem do Oscara. „Podejrzana” to myląca tropy, pełna napięcia i zwrotów akcji opowieść o przyciąganiu się przeciwności oraz miłości, która potrafi pokrzyżować wszelkie plany i szyki.

Bohaterem jest policjant, który rozwiązując sprawę pewnej śmierci, zakochuje się głównej podejrzanej – wdowie po zmarłym. On cierpi na bezsenność, ona wie, jak uśpić jego czujność. On jest żonaty, ona łatwo traci mężów. On nocami czuwa pod jej domem, ona lubi być obserwowana. On coraz mniej o niej wie, za to coraz więcej do niej czuje. Czy jest aż takim mięczakiem? Czy ona jest aż tak zła? „Podejrzana” brawurowo zaciera ślady i myli tropy: przyprawiający o dreszcze film noir niepostrzeżenie zamienia się miejscami z czarną komedią, przebiera za rasowy melodramat, wdaje w szpiegowskie porachunki. Jest widowiskowy i urzekający stylem, hipnotyzujący, a przy tym rozpisany na pełne humoru dialogi. Pulsuje jednocześnie energią i romantyzmem, dowodząc, że Park Chan-wook należy do światowej czołówki wirtuozów reżyserii.

ZOBACZ ZWIASTUN

Kobieta z owiniętą głową bandażem siedząca na wózku w parku. Trzyma smartfona w lewej ręce i papierosa w prawej ręce. Plakat do filmu pod tytułem Chora na siebie.CHORA NA SIEBIE (1 godz. 35 min.)

Czarna komedia, reż. Kristoffer Borgli, Norwegia/Szwecja 2022.

Występują: Kristine Kujath Thorp, Erik Sӕther, Fanny Vaager.

Premiera: 10 lutego 2023 r.

Fabularny debiut norweskiego reżysera Kristoffera Borgli okazał się jedną z największych rewelacji ostatniego festiwalu filmowego w Cannes. Ta przezabawna tragikomedia to do bólu prawdziwa opowieść o tym, jak daleko jesteśmy w stanie posunąć się, by zostać dostrzeżonym. Na pierwszy rzut oka Signe (w tej roli wschodząca gwiazda skandynawskiego kina Kristine Kujath Thorp, znana polskiej publiczności z filmu „Ninjababy”) i Thomas wydają się być idealną parą. Młodzi, inteligentni, z szerokimi horyzontami oraz niebanalnym gustem. Pozory jednak mylą, bo ich relacja, zamiast wzajemnego wsparcia, oparta jest w dużej mierze na niezdrowej rywalizacji, a kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie to, które z nich ma większe ego. Kiedy mężczyzna, będący aspirującym artystą, odnosi niespodziewany sukces, równowaga w związku zostaje zachwiana. Signe nie może pogodzić się z faktem, że światła reflektorów skupione są teraz wyłącznie na jej partnerze. Zdesperowana, celowo nadużywa niebezpiecznych farmaceutyków, co błyskawicznie odbija się nie tylko na jej zdrowiu, ale i wyglądzie. Czym jednak jest odrobina (?) cierpienia w porównaniu ze współczuciem oraz uwagą, które znowu może w pełni na sobie skupiać?

ZOBACZ ZWIASTUN

Portret mężczyzny. Patrzy w bok. Rzadkie włosy. Większa masa ciała mężczyzny. W tle rozmyty regał z książkami. Plakat do filmu pod tytułem Wieloryb.WIELORYB (1 godz. 58 min.)

Dramat, reż. Darren Aronofsky, USA 2022.

Występują: Brendan Fraser, Sadie Sink, Ty Simpkins, Hong Chau, Samantha Morton.

Premiera: 17 lutego 2023 r.

Wielka kreacja aktorska Brendana Frasera w poruszającym filmie Darrena Aronofskiego, twórcy „Requiem dla snu” i „Czarnego łabędzia”. Film, który zachwyca publiczność i krytyków.

Charlie już od lat żyje na marginesie świata uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie. Nominacja do Złotego Globu dla Brendona Frasera!

ZOBACZ ZWIASTUN

Stary domofon i brązowym kolorze z tabliczkami z różnymi nazwiskami. Niebieskie tło. Plakat do filmu pod tytułem Właściciele.WŁAŚCICIELE (1 godz. 36 min.)

Komediodramat, reż. Jiři Havelka, Czechy 2019.

Występują: Tereza Ramba, Vojtěch Kotek, Dagmar Havlová, Jiři Lábus.

Premiera: 17 lutego 2023 r.

Nakręcona w zaledwie osiem dni, w doborowej obsadzie, brawurowa komedia okraszona potężną dawką wyjątkowego czeskiego humoru. Pełne ciętych dialogów, lekko złośliwe studium ludzkich, a może raczej sąsiedzkich charakterów. Akcja nagrodzonego trzema Czeskimi Lwami filmu Jiříego Havelki, opartego na popularnej sztuce teatralnej jego autorstwa, rozgrywa się w trakcie zebrania współwłaścicieli pewnej praskiej kamienicy. Prym podczas spotkania wiedzie przewodnicząca Zahrádková, która chce wcielić w życie swój plan. Przez kobietę przemawia chęć uratowania budynku wymagającego pilnego remontu. Problem w tym, że nie każdy podziela jej zdanie. A przy wspólnym stole spotykają się starsi, młodsi, idealiści, wolnorynkowcy, starzy lokatorzy oraz ludzie, którzy właśnie wprowadzają się do kamienicy. Jednym słowem, pełny przekrój czeskiego społeczeństwa. Wzajemne pretensje, uprzedzenia i stereotypy szybko biorą górę, zastępując spokojną, merytoryczną dyskusję. Zwłaszcza że każdy przekonany jest do swojej racji i niezbyt skory do pójścia na kompromis.

ZOBACZ ZWIASTUN

Chłopiec w objęciach innej osoby. Patrzy w kierunku oglądającego. Ubrany w biały sweter. Czerwone tło.BLISKO (1 godz. 45 min.)

Dramat, reż. Lukas Dhont, Belgia/Francja 2022.

Występują: Eden Dambrine, Gustav De Vaele, Emilie Dequenne, Lea Drucker.

Premiera: 17 lutego 2023 r.

Zdobywca Grand Prix Festiwalu w Cannes i nominacji do Złotego Globu 2023. Przepiękna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego.

Czarnobiała fotografia zdziwionego człowieka o krótkich włosach. Oczy przysłonięte Pomarańczowym półkolem z napisem sun. U dołu mały pociąg. Plakat do filmu pod tytułem Mystery train.DKF KROPKA: MYSTERY TRAIN (1 godz. 50 min.)

Komediodramat, reż. Jim Jarmusch, USA/Japonia 1989.

Występują: Masatoshi Nagase, Yûki Kudô, Steve Buscemi.

Seans 23 lutego 2023 r.

Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes kolejny – kultowy już – film Jima Jarmusch. Akcja filmu, zbudowanego z pozornie niezależnych epizodów, rozgrywa się w podupadłym hotelu Arkada w Memphis w stanie Tennessee; rodzinnym mieście Elvisa Presleya. To tu zatrzymują się na chwilę bohaterowie opowieści: dwójka japońskich turystów, podróżująca śladami swoich muzycznych idoli; Włoszka, a także Amerykanka, która rozstała się właśnie ze swoim angielskim chłopakiem. Ich ścieżki przetną się na chwilę, a w tle rozlegnie się dźwięk wystrzału… „Mystery Train” ma strukturę puzzli, jest rozsypaną układanką, której pełen obraz tworzy się w głowie widza.

ZOBACZ ZWIASTUN

Czarno biała fotografia mężczyzny ze średniej długości włosami patrzący w górę. Nagie ramiona. Nad nim dwie dziewczynki trzymające się za ręce. Szare tło. Plakat do filmu pod tytułem Tata.TATA (1 godz. 55 min.)

Dramat, reż. Anna Maliszewska, Polska/Ukraina 2022.

Występują: Eryk Lubos, Polina Gromova, Klaudia Kurak, Sonia Roszczuk.

Premiera: 24 lutego 2023 r.

Eryk Lubos wciela się w postać Michała – kierowcy TIRa i ojca samotnie wychowującego córkę Miśkę. Długie godziny za kółkiem, samotność i ciągłe życie w drodze to dla niego codzienność. Najważniejsze, żeby dotrzeć z towarem na czas. Kiedy jest w trasie, córką opiekuje się jego ukraińska sąsiadka. Jej wnuczka Lena i Miśka są nierozłączne. Gdy niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki ze sobą. Przymusowa podróż z dziećmi sprawi, że w końcu przestanie uciekać przed swoimi demonami i odkryje, co w jego życiu jest tak naprawdę najważniejsze.

ZOBACZ ZWIASTUN

Animowany ptak w kombinezonie astronauty. Obok Jeż z zielonym kapeluszem. W tle rakieta kosmiczna, gwiazdy oraz planeta ziemia. Plakat do filmu pod tytułem Solan i ludwik misja księżyc.DKF KROPKA dla dzieci: SOLAN I LUDWIK – MISJA KSIĘŻYC (1 godz. 20 min.)

Animacja, reż. Rasmus A. Siversten, Norwegia 2018, dubbing, 6+.

Seans 25 lutego 2023 r.

Dzielny astronauta Solan wraz z jeżem Ludwikiem, mają ambitny plan podboju kosmosu. Wszystko wydaje się przygotowane. Okazuje się jednak, że na pokładzie pojawiają się niezapowiedziani pasażerowie, a im bliżej do startu, tym więcej nieziemskich niespodzianek.  

Trwa wielki wyścig na Księżyc. Drużyny z całego świata pragną jako pierwsze umieścić swoje flagi na jego powierzchni. Wkrótce o podróży w kosmos zaczynają marzyć także śmiały Solan i nieco bardziej ostrożny Ludwik. Ich pojazdem ma się stać rakieta zbudowana przez Alfiego – przyjaciela, który w domowym zaciszu opracowuje niecodzienne wynalazki, chociaż nie zawsze udane… Na miejsce startu przybywa ekipa telewizyjna, a przygotowania do lotu śledzi w napięciu cały kraj. Wszyscy trzymają kciuki za dzielnych, choć nietypowych astronautów. Czy Solan i Ludwik zrealizują swoje marzenie i staną się słynnymi astronautami?

Po seansie zapraszamy dzieci na dyskusję.

ZOBACZ ZWIASTUN