fbpx

Plakat do filmu pod tytułem Powiększenie. Mężczyzna z aparatem siedzący na leżącej kobiecie robi zdjęcie. Kobieta ma wyciągnięte ręce. Oboje są wycięci z czarnobiałej fotografii. Intensywne czerwone tło.100 lat Warner Bros.: POWIĘKSZENIE (1 godz. 51 min.)

Thriller, reż. Michelangelo Antonioni, Włochy/Wielka Brytania/USA 1966.

Obsada: David Hemmings, Vanessa Redgrave, Sarah Milles, Jane Birkin.

Seans: 30 maja 2023.

Znakomicie nakręcony, kipiący niepokojem film Antonioniego jest zagadką, która zaprasza widzów do rozkoszowania się zmysłową atmosferą londyńskiego szyku lat 60. Niezadowolony ze swego stylu życia, rozgoryczony i rozczarowany fotograf bezmyślnie włóczy się po Londynie, utrwalając na kliszy momenty z codziennego życia. Po wywołaniu filmu okazuje się, że nieświadomie uchwycił scenę morderstwa.

ZOBACZ ZWIASTUN

Kadr z filmu Wiraż. Blond chłopiec w niebieskich spodenkach i żółtej koszulce chodzący po belkach na morzu. W tle zachmurzone niebo.KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY: WIRAŻ (1 godz. 18 min.)

reż. Paweł Hejbudzki, Polska

(w ramach Konkursu polskiego)

Seans: 31 maja 2023.

ZOBACZ ZWIASTUN

Kadr z filmu Lazaro i rekin. Mężczyzna trzymający dziecko siedzi obok stojącej kobiety i siedzącego mężczyzny w niebieskim bezrękawniku. Uśmiechają się.KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY: LAZARO I REKIN (1 godz. 16 min)

Dokument, reż. William Sabourin O´Reilly, Kuba/USA

Konkurs dokumentalny

Seans: 1 czerwca 2023.

Na Kubie nawet karnawał to sprawa polityczna. Fiesta w rytmach kong, odbywająca się latem w Santiago de Cuba, upamiętnia wybuch rewolucji, a dla mieszkańców jest okazją do wyrażenia lokalnej tożsamości. Konkurujące ze sobą dzielnice prześcigają się w kreatywności. Dla bohaterów tego filmu karnawał bywa także wołaniem o wolność, co nie może podobać się komunistycznej władzy. Poznajemy codzienne troski Kubańczyków związane z życiem w niedostatku i w strachu przed represjami czy dylematy związane z emigracją. Wyłania się z tego obraz zmysłowy i dynamiczny, daleki od taniej egzotyzacji i krytyczny w swej wymowie.

ZOBACZ ZWIASTUN

Plakat do filmu osiem gór. Trzech mężczyzn i kobieta siedzą przy stole. Są pogodni i radośni. W tle zielone wzgórza i góry. Pogodne słoneczne niebo.OSIEM GÓR (2 godz. 27 min.)

Dramat, reż. Felix Van Groeningen, Charlotte Vandermeersch, Włochy/Francja 2023.

Obsada: Luca Marinelli, Alessandro Borghi, Filippo Timi, Elena Lietti.

Premiera: 2 czerwca 2023.

Trzydziestoletni Pietro decyduje się zostawić za sobą życie dużego miasta i wyjechać w góry. Nie odnajduje się w swoim dotychczasowym, pełnym zgiełku życiu, chociaż sam nie potrafi określić, czego mu brakuje. Prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie spędzał w dzieciństwie każde lato. Zaszczepiona w nim miłość do gór i odkrywania nowych ścieżek każe mu wyruszyć w świat, w którym nowe znajomości i stare przyjaźnie staną się ścieżką do odnalezienia siebie.

ZOBACZ ZWIASTUN

Plakat do filmu Ryś król puszczy. Cztery kadry przypominające rysie. Po środku gruby niebieski pasek z tytułem filmu.RYŚ. KRÓL PUSZCZY (1 godz. 22 min.)

Dokumentalny, reż. Laurent Geslin, Francja/Szwajcaria 2021

Premiera: 2 czerwca 2023.

Ryś euroazjatycki uchodzi za najbardziej tajemniczego wśród dzikich kotów i nigdy wcześniej nie udało się sfilmować go w jego naturalnym środowisku. Tego karkołomnego zadania w swoim dokumentalnym debiucie podjął się Laurent Geslin. Dziewięć lat cierpliwych obserwacji pozwoliło zbudować mu tę niezwykłą historię.

W sercu rozciągającego się na szwajcarsko-francuskiej granicy łańcucha górskiego Jura leśny spokój przerywają nagle osobliwe, powtarzająca się dźwięki. Wspaniała sylwetka rysia euroazjatyckiego toruje sobie drogę między bukami i jodłami, nawołując głośno w poszukiwaniu wybranki, z którą połączy się w okresie godowym. Tak zaczyna się piękna, pełna zabawnych, choć i dramatycznych zwrotów akcji przygoda, w której centrum znajdzie się rodzina rysiów. Jej życie wyznaczają zmieniające się pory roku, ale i coraz większa ingerencja człowieka w środowisko naturalne dzikich kotów. Poznamy zwyczaje tych niezwykłych, dyskretnych zwierząt, będziemy świadkami tego, jak uczą młode technik łowieckich, ale i dowiemy się, jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa. Podążając śladami bohaterów dokumentu, odkryjemy świat, który jest na wyciągnięcie ręki, ale jednocześnie pozostaje zupełnie nieznany.

ZOBACZ ZWIASTUN

Kadr z filmu la singla. Twarz młodej dziewczyny z lekko przerażonym i zaniepokojonym wyrazem twarzy. Czarnobiałe barwy.KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY: LA SINGLA (1 godz. 30 min.)

Dokument, reż. Paloma Zapata, Hiszpania

Międzynarodowy konkurs DocFilmMusic

Seans: 2 czerwca 2023.

Jako nastolatka była wielkim odkryciem w świecie flamenco. Nie tylko dlatego, że romska dziewczyna z przedmieść Barcelony była głucha, a tańca uczyła się, wyczuwając wibracje i naśladując rytm. Gwiazdą europejskich scen stała się za sprawą wyjątkowo namiętnej ekspresji. Malował ją Salvador Dali, wystąpiła w filmie nominowanym do Oscara, a potem na pięćdziesiąt lat zniknęła. Co się z nią stało? Skąd brał się w jej ruchach ten ognisty gniew? Śladami La Singli podąża współczesna tancerka, pragnąca odkryć tajemnicę jej tańca i nieobecności.

ZOBACZ ZWIASTUN

Logo kina Sfinks.KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY: RETRO-BAJKI dla najmłodszych (1 godz. 20 min.)

Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie kina.

Seans: 3 czerwca 2023.

Lista bajek:

  1. Katarynka
  2. Zaczarowany Ołówek
  3. Przygody Gapiszona
  4. Dziwny świat kota Filemona
  5. Nowe przygody Misia Uszatka

Plakat do filmu Boni i Klajd. Fotografia w sepii. Kobieta opierająca się o samochód, obok mężczyzna siedzący u bocznych drzwi.100 lat Warner Bros.: BONNIE I CLYDE (1 godz. 51 min.)

Kryminalny, reż. Arthur Penn, USA 1967.

Obsada: Warren Beatty, Faye Dunaway, Gene Hackman, Michael J. Pollard.

Seans: 6 czerwca 2023.

Klasyk amerykańskiego kina gangsterskiego, zdobywca dwóch Oscarów. Bonnie Parker i Clyde Barrow to para kochanków, a przede wszystkim duet gangsterów doby wielkiego kryzysu. Napadają na banki i rabują sklepy. Kradną i zabijają, ale oszczędzają biednych i słabych. To walka o niezależność z systemem i ludźmi, którzy za nim stoją. Barrow i Parker to postaci autentyczne – słynni w latach 30 złodzieje, których kolejne dokonania opisywała amerykańska prasa czyniąc ich bohaterami masowej wyobraźni. Zastrzelili kilkanaście osób, w tym dziewięciu policjantów. I jako pierwsi przestępcy zyskali sławę dzięki mediom.

ZOBACZ ZWIASTUN

Plakat do filmu Plan 75. Kobieta o czarnych włosach ubrana w biały golf stoi na balkonie z białą balustradą. Patrzy w dal. W tle górski krajobraz ze wschodzącym słońcem.PLAN 75 (1 godz. 52 min.)

Dramat, reż. Chie Hayakawa, Japonia/Francja 2022

Obsada: Chieko Baisho, Hayato Isomura, Stefanie Arianne, Taka Takao, Yumi Kawai.

Premiera: 9 czerwca 2023.

Japonia to kraj słynący z rozwiniętej technologii oraz doskonałej opieki medycznej, które przekładają się na wysoką średnią życia jej obywateli. W połączeniu z niskim współczynnikiem dzietności stanowi to jednak dla rządu sygnał alarmowy. Starzejące się społeczeństwo jest zapowiedzią rychłego kryzysu ekonomicznego oraz zaburzenia równowagi państwa. Rozwiązaniem ma być rządowy program kryjący się pod nazwą Plan 75. Zachęca on do eutanazji osoby, które ukończyły siedemdziesiąty piąty rok życia. Obecne na każdym kroku reklamy, adresowane do zdezorientowanych seniorów, zachwalają wszelkie korzyści, jakie płyną z rewolucyjnego programu. Jednym z argumentów ma być wynagrodzenie, które balansującym na granicy ubóstwa uczestnikom Planu pozwoli zrealizować ostatnie marzenie. Starsza kobieta, której środki do życia znikają w błyskawicznym tempie, pragmatyczny sprzedawca programu oraz filipiński robotnik staną tym samym przed najważniejszymi wyborami.

ZOBACZ ZWIASTUN

Plakat do filmu Houria. Kobieta w kostiumie z odkrytą górną partią pleców z wyciągniętą do góry prawą ręką i zarzucająca długimi włosami. W tle ocean.HOURIA (1 godz. 44 min.)

Dramat, reż. Mounia Meddour, Francja/Algieria 2023

Obsada: Lyna Khoudri, Rachida Brakni, Nadia Kaci, Hilda Amira Douaouda.

Premiera: 9 czerwca 2023.

Houria (genialna Lyna Khoudri) jest utalentowaną tancerką, która pragnie zrobić światową karierę w balecie. Całe swoje życie podporządkowuje temu marzeniu. Aby związać koniec z końcem, w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Po jednej z nich, w której wygrywa duże pieniądze, zostaje brutalnie napadnięta przez rywala. Kiedy odzyskuje przytomność w szpitalu, jej dotychczasowy świat rozsypuje się na kawałki. Przestaje mówić i na pewno już nigdy nie będzie tańczyć. Jednak Houria nie zamierza się poddać i rozpoczyna rehabilitację. Tu poznaje kobiety podobnie jak ona poranione przez życie. Wkrótce dzięki nim odzyska pasję i sens życia. Najnowszy film nagradzanej reżyserki Mounii Meddour to pochwała kobiecości, przyjaźni, wolności i uzdrawiającej mocy tańca.

ZOBACZ ZWIASTUN

Plakat do filmu Kriejszyn storiz. Mężczyzna w okkularach trzymający dłoń zakrywając usta.DKF „Kropka”: CREATION STORIES (105 minut)

Biograficzny/muzyczny, reż. Nick Moran, Wielka Brytania 2021.

Obsada: Ewen Bremner, Suki Waterhouse, Jason Isaacs, Jason Flemyng.

Seans: 15 czerwca 2023.

„Creation Stories” opowiada prawdziwą historię powstania Creation Records i jej niesławnego założyciela Alan McGee, mężczyzny odpowiedzialnego za „Brit Pop”, czyli muzykę dekady odrodzenia brytyjskiej kultury, znanej jako Cool Britannia. Śledzimy podróż wiecznie odurzonego Alana przez świat muzyki i rozróby, a jego marzenie o rock’n’rollu przynosi światu Oasis, Primal Scream i inne kapele, które zdefiniowały dekadę.

ZOBACZ ZWIASTUN

Logo kina Sfinks.NIEZWYKŁA WĘDRÓWKA HAROLDA FRY (1 godz. 48 min.)

Dramat, reż. Hettie Macdonald, W. Brytania 2023.

Obsada: Jim Broadbent, Penelope Wilton, Linda Bassett, Earl Cave.

Premiera: 16 czerwca 2023.

Ekranizacja bestsellerowej powieści Rachel Joyce. Emerytowany Harold Fry mieszka w Kingsbridge ze swoją żoną Maureen. List, który zmieni wszystko, przychodzi we wtorek. To wiadomość od starej przyjaciółki Queenie Hennessy, która umiera na raka i mieszka w hospicjum w Berwick-upon-Tweed. Harold nigdy nie robił niespodzianek, ostatnio nawet nie wychodził z domu. Teraz decyduje się przejść całą Anglię, bez korzystania z transportu lub wsparcia ze strony Maureen. Idzie bez mapy ani telefonu, w coraz bardziej znoszonych żeglarskich butach – do kobiety, która kiedyś go uratowała. Samotna wędrówka staje się okazją do poznania wielu ludzi – ich radosnych wspomnień i nieszczęśliwych historii – a przede wszystkim zrozumienia i uratowania siebie.

ZOBACZ ZWIASTUN

Plakat do filmu vermeer. Lupa, która przybliża wizerunek Dziewczyny z perłą autorstwa Vermeera. W tle dalsza część portretu.VERMEER. BLISKO MISTRZA (1 godz. 20 min.)

Dokumentalny, reż. Suzanne Raes, Dania 2023.

Obsada: Jonathan Janson, Anna Krekeler, Abbie Vandivere.

Premiera: 16 czerwca 2023.

Bohaterem tego fascynującego dokumentu jest człowiek, który potrafił stworzyć wszechświat w rogu pokoju i jak nikt umiał uchwycić i uwiecznić ulotne, intymne chwile – Johannes Vermeer, jeden z największych malarzy w historii. Zgodnie z obietnicą w tytule, „Blisko mistrza” zdejmuje słynne dzieła ze ścian, wyjmuje z ram i zabiera do laboratorium, by ukazać nam w zbliżeniu oszałamiające detale i odsłonić ukryte pod farbą warstwy. Twórcy pozwalają nam też zajrzeć za kulisy najgłośniejszej wystawy tego roku, na której amsterdamskie Rijksmuseum zgromadziło większość z istniejących 35 obrazów genialnego Holendra. Nakręcony z iście detektywistyczną pasją film pozwala odkryć mistrza na nowo. To opowieść o twórcy, który pozostawił po sobie więcej zagadek niż dzieł, o skomplikowanych losach rozproszonych po największych muzeach świata obrazów, ale przede wszystkim próba zrozumienia co czyni Vermeera Vermeerem. Film podejmuje też ekscytujący wątek eksperckich śledztw i sporów o autentyczność niektórych obrazów.

ZOBACZ ZWIASTUN

Plakat do filmu King mój przyjaciel Lew. Dziewczynka o długich włosach patrzy przez szybę niebieskiego pociągu. Obok niej głowa młodego lwa.DKF „Kropka” dla dzieci: KING. MÓJ PRZYJACIEL LEW (105 minut)

Familijny, 6+, reż. David Moreau, Belgia 2022, dubbing.

Obsada: Gérard Darmon, Lou Lambrecht, Léo Lorléac’h. 

Seans: 18 czerwca 2023.

Pełna przygód, humoru i wzruszeń opowieść o przebojowej nastolatce, jej odrobinę mniej rozgarniętym bracie i… małym lwiątku, których połączyła niezwykła przyjaźń.

Nastoletnia Inés i jej brat Alex znajdują w domu małe lwiątko, które – jak dowiadują się z wiadomości telewizyjnych – uciekło z lotniska. Niespodziewany gość, któremu nadają imię King, szybko staje się ich najlepszym przyjacielem. Gdy okazuje się, że King jest poszukiwany i grozi mu niebezpieczeństwo, dzieciaki postanawiają pomóc mu wrócić do jego prawdziwego domu. W realizacji tego szalonego i odważnego planu może wesprzeć ich tylko jedna osoba – zwariowany dziadek Max, z którym wspólnie wyruszają w pełną przygód podróż.

Po seansie zapraszamy dzieci na dyskusję, którą poprowadzą: Karolina Nowacka i Katarzyna Szczęśniak.

ZOBACZ ZWIASTUN

Plakat do filmu Panfir. Mężczyzna w niebieskim swetrze, krótkich włosach i bujnych wąsach idzie przed siebie. Za nim sterta słomy oraz dziecko goniące inne dziecko na rowerze. W tle szkic ludzi siedzących przy stole widziany zza kotary.PAMFIR (1 godz. 42 min.)

Dramat/kryminał, reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, Ukraina/Polska/Francja 2023.

Obsada: Oleksandr Yatsentyuk, Stanislav Potiak, Solomiia Kyrylova, Olena Khokhlatkina.

Premiera: 23 czerwca 2023.

Wirtuozerski thriller kryminalny, malowniczy karpacki western, a może ludowa baśń na sterydach? Entuzjastycznie przyjęty w Cannes „Pamfir” pełnymi garściami czerpie z kina gatunków, ale – podobnie, jak tytułowy bohater – łamie wszelkie reguły. Bo tylko w ten sposób można przetrwać w zdeprawowanym, przygranicznym świecie skorumpowanych glin i przemykających lasem przemytników. Skąpany w mgłach Bukowiny, zanurzony w tajemniczych lokalnych obrzędach i brutalnych lokalnych układach debiut Dmytra Sukholytkyy’ego-Sobchuka to nieoczywisty portret ukraińskiej prowincji, a zarazem uniwersalna opowieść o bezwarunkowej miłości. O synu, który chce być jak ojciec i ojcu, który zrobi wszystko, by syn nie poszedł w jego ślady.

Tytułowy Pamfir, niegdyś przemytnik, dziś robotnik zarabiający na chleb w Polsce, wraca do domu w Zachodniej Ukrainie. Chce spędzić we wsi doroczny karnawał, a przede wszystkim pobyć z żoną i synem. Nastoletni Nazar wpada jednak w kłopoty i ojciec zmuszony jest spłacić jego dług. Pamfir odnawia stare kontakty i przyjmuje ostatnie zlecenie. Nie wie, że wkracza w świat, w którym da się przemycić wszystko, z wyjątkiem dobra.

ZOBACZ ZWIASTUN

Plaka to do filmu winny czy niewinny. Kadry z filmu ułożone tak, że przypominają wachlarz. Różowe tło.WINNY CZY NIEWINNY (1 godz. 39 min.)

Komedia, reż. Louis Garrel, Francja 2022.

Obsada: Louis Garrel, Roschdy Zem, Noémie Merlant, Anouk Grinberg.

Premiera: 23 czerwca 2023.

Nagrodzona dwoma Cezarami zabawna i wzruszająca opowieść o tym, ile jesteśmy w stanie poświęcić dla miłości. Jeden z największym talentów francuskiego kina, Louis Garrel, występuje tu w potrójnej roli. Nie tylko zajmuje się reżyserią i wciela się w postać Abla, ale jest także współautorem scenariusza (wraz z TanguyViel), który przyniósł mu Cezara.

Miłość nie zna granic. To przekonanie, które towarzyszy sześćdziesięcioletniej Sylvie, kiedy zakochuje się w Michelu, drobnym przestępcy mającym wkrótce wyjść z więzienia. Ku wyraźnemu niezadowoleniu syna kobiety para poważnie planuje wspólną przyszłość. Abel nie podziela optymizmu matki. Jest przekonany, że Michel prędzej czy później wróci do starych nawyków, i chce oszczędzić kobiecie kolejnych rozczarowań. Obmyśla plan, który ma sprawić, że pozna ona gorzką prawdę o swoim wybranku. Z pomocą najlepszej przyjaciółki Clémence rozpoczyna śledztwo mające na celu przyłapanie mężczyzny na gorącym uczynku, a tym samym zdyskredytowanie go w oczach Sylvie. A co jeśli Abel nie ma racji i to właśnie on będzie musiał zmienić zdanie?

ZOBACZ ZWIASTUN

Plakat do filmu bulit. Mężczyzna w czarnym golfie i czarnych spodniach opiera się ręką o niewidoczną ścianę. Ma na sobie puste kabury od pistoletów. U dołu fragment pościgu samochodowego.100 lat Warner Bros.: BULLITT (1 godz. 54 min.)

Sensacyjny, reż. Peter Yates, USA 1968.

Obsada: Steve McQueen, Robert Vaughn, Jacqueline Bissett, Don Gordon.

Seans: 23 czerwca 2023.

Jeden z najbardziej ekscytujących i inteligentnych filmów akcji z najwspanialszym filmowym pościgiem samochodowym w historii kina. Steve McQueen wciela się w postać twardego i bezkompromisowego detektywa Franka Bullitta, który otrzymuje rozkaz ochrony świadka mającego złożyć zeznania w procesie przeciwko mafii. Niestety, zarówno świadek jak i jeden z towarzyszących Bullittowi policjantów, zostają zastrzeleni przez tajemniczego zamachowca. Wszystko wskazuje na to, że w zabójstwo zamieszany może być ktoś z policji. Bullitt rozpoczyna prywatne śledztwo, któremu przeciwni są jednak nie tylko jego przełożeni, ale również wpływowy senator Walter Chalmers.

Logo kina Sfinks.RADIOSTORY (1 godz. 44 min.)

Komedia obyczajowa, reż. Maciej Hydr, Polska 2023

Obsada: Piotr Głowacki, Grzegorz Gzyl, Bogdan Kalus, Dariusz Majchrzak

Premiera: 30 czerwca 2023.

1991 rok, Polska po upadku komunizmu. Jacek Waldemar wraca z zagranicy i uruchamia pierwsze na Wybrzeżu prywatne radio. To wstrząs dla Słomińskiego, dyrektora lokalnej rozgłośni państwowego nadawcy. Do tej pory to, czy jego audycji ktokolwiek słucha, nie miało dla niego znaczenia!!! Waldemar walczy zacięcie, bo wygrana słuchalności to konkretne wpływy z reklam… ale pewnego dnia mieszkańcy Gdańska mają jeszcze większy wybór…

ZOBACZ ZWIASTUN