Starszy mężczyzna w garniturze odwrócony plecami w pozie dyrygenta z uniesionymi rękami. Dookoła sterty zapisków i książki. Film: Ennio.ENNIO (2 godz. 30 min.)

Dokumentalny, reż. Giuseppe Tornatore, Włochy/Belgia 2022.

Premiera: 8 lipca.

Ponad 500 filmów wybrzmiałoby inaczej, gdyby nie on. Ennio Morricone to nie tylko jeden z najbardziej płodnych kompozytorów muzyki filmowej w historii, ale również uwielbiana przez międzynarodową publiczność legenda kina, której twórczość została dwukrotnie nagrodzona Oscarem. „Ennio” jest żywiołowym portretem geniusza, nakreślonym przez wiernego przyjaciela i znakomitego reżysera. Giuseppe Tornatore zaprasza nas w wyjątkowo osobistą podróż po prywatnym i artystycznym życiu wspaniałego kompozytora. Towarzyszą nam w niej wspominający go artyści i reżyserzy, tacy jak Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai, ale przede wszystkim wtóruje nam niezapomniana filmowa muzyka Mistrza. W końcu, historia jego życia to historia kina.

ZOBACZ ZWIASTUN

Mężczyzna i kobieta zwróceni ku sobie, widziani od boku. Czarnobiała fotografia. Film: Paryż trzynasta dzielnica.PARYŻ, 13. DZIELNICA (1 godz. 45 min.)

Melodramat, reż. Jacques Audiard, Francja 2022.

Występują: Noémie Merlant, Lucie Zhang, Makita Samba Jehnny Beth.

Premiera: 8 lipca.

Inspirowana komiksem „Śmiech i śmierć” Adriana Tomine’a stylowa love-story, która biorąc na warsztat dynamikę współczesnych związków, podtrzymuje legendę Paryża jako stolicy miłości i seksu. Film znalazł się w konkursie głównym ostatniego festiwalu w Cannes. Akcja rozgrywa się pośród wieżowców i esplanad paryskiego blokowiska, tutejszego Chinatown. Na tle surowej, brutalistycznej architektury uczucia młodych bohaterów wydają się szczególnie kruche i podatne na zranienie. Emilie zakochuje się w swoim sublokatorze Camille’u. Ten podejmuje erotyczną grę, ale broni się przed uczuciami – do czasu, gdy poznaje Norę, która jednak ma obsesję na punkcie kogoś innego: Amber, tajemniczej dziewczyny pracującej na seks-kamerce. Jacques Audiard misternie plącze drogi swoich bohaterów, przykleja i odrywa ich od ekranów oraz z niebywałą świeżością i ciętym humorem kreśli portret współczesnych kochanków: śmiało otwierających drzwi do swoich sypialni, ale trzymających serca pod kluczem.

ZOBACZ ZWIASTUN

Dwie kobiety o zadowolonych twarzach patrzące w górę. W tle kolorowy diabelski młyn. Film: Margo i Alma.MARGOT I ALMA (1 godz. 39 min.)

Komediodramat, reż. Anaïs Volpé, Francja 2022.

Występują: Souheila Yacoub, Déborah Lukumuena, Matthieu Longuatte, Sveva Alviti.

Premiera: 8 lipca.

Zabawny, czuły i wzruszający film o sile kobiecej przyjaźni. Margot ma 27 lat, mieszka w Paryżu i wraz ze swoją przyjaciółką Almą uparcie chodzi na castingi, pracując na co dzień jako kelnerka. Dziewczyny wiedzą, że zawsze mogą na siebie liczyć, nawet jeśli są dla siebie konkurentkami. Przełom następuje, gdy Alma otrzymuje główną rolę w sztuce uznanej reżyserki, a Margot ma być jej zastępczynią. Niedługo po tym na jaw wychodzi tajemnica skrywana przez Almę, która postawi jej udział w spektaklu pod znakiem zapytania… Czy przyjaciółkom uda się zachować łączącą ich, wyjątkową i niezwykle silną, więź mimo przeciwności losu?

ZOBACZ ZWIASTUN