Kobieta z wyciągniętym palcem wskazującym i przyglądający się kobiecej pozie starszy mężczyzna o siwych włosach. Uchwyceni na fotografii w ramce przypominającej serce. Beżowe tło. Więzi.

„WIĘZI” i „TYLKO WIATR”

Pokaz filmów dokumentalnych Zofii Kowalewskiej.

Kobieta z wyciągniętym palcem wskazującym i przyglądający się kobiecej pozie starszy mężczyzna o siwych włosach. Uchwyceni na fotografii w ramce przypominającej serce. Beżowe tło. Więzi.WIĘZI, 2016 (18 min.)

Zofia Kowalewska uczyniła bohaterami „Więzi” swoich dziadków, którzy są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie uroczystego jubileuszu ich związku. Ten zabawny, wzruszający i pełen czułości film znalazł się na oscarowej shortliście, zdobył też wiele nagród, m.in. Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

ZOBACZ ZWIASTUN

 

 

Trzymające się za ręce dwie postaci widziane z oddali na tle zachodzącego słońca. Widoczny księżyc. Ciemne tło. Tylko wiatr.TYLKO WIATR, 2021 (58 min.)

Reżyserka ze swoim 92-letnim dziadkiem, bohaterem „Więzi”, wyrusza w liczącą 5000 km podróż do odległej wioski w Kazachstanie. Dla Zdzisława jest to powrót do miejsca, gdzie jako nastolatek został zesłany przez Sowietów. Wnuczka chce go wesprzeć w trudnej wyprawie, a jednocześnie odkrywa, co kryło się za opowieściami znanymi z dzieciństwa. Film otrzymał m.in. Nagrodę Jury Młodych Krytyków na Festiwalu Mediów.

Pokazowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii Krzysztofa Ridana, realizatora dźwięku, zrobionych w Kazachstanie podczas zdjęć do filmu.

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z autorem.

ZOBACZ ZWIASTUN

Kino Studyjne Sfinks

Komentarze są wyłączone.