NOWOHUCKI AKCENT
Kraków w dniu przyjazdu Ojca św. Benedykta XVI. Wieczorem na ulicy Wiślnej gra zespół "Promyki Krakowa" z Nowej Huty, prowadzony przez Romę Krzemień. Ludzie klaskają, tańczą, fotografują.

ABY BYĆ
Ewelina Gryczyńska opowiada o Amatorskim Klubie Filmowym Nowa Huta, który działał najpierw w Ośrodku Kultury Huty im. Lenina na os. Młodości, a potem w NCK. Był jedną z najprężniejszych placówek tego rodzaju w Polsce, powstało w nim ponad 200 krótkich filmów. Jednym z nich był film "Aby być", nakręcony po samobójczej śmierci dziewczyny. Klub był niejednokrotnie inwigilowany przez służby bezpieczeństwa. W latach 70. starano się bezskutecznie odzyskać filmy zarekwirowane w latach 60. Opowieść ilustrowana jest czarno-białymi ujęciami z lat 70. pokazującymi młodych filmowców.
Druga część materiału to fragmenty filmu "Aby być" zrealizowanego przez Andrzeja Jeziorka i Jerzego Ridana i zmontowanego w 197r. Film został nagrodzony na festiwalach OKFA, KADR 16 i Valden (medal UNICA).

GOSPEL
Relacja z warsztatów Gospel, które miały miejsce w Klubie Kuźnia w ramach XI Nowohuckiej Wiosny Muzycznej organizowanej przez Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida. Współorganizatorem jest Zespół Szkół Muzycznych im. M.Karłowicza.
O idei śpiewu Gospel mówi instruktorka z Danii, LEA KJELDSEN. Materiał kończą fragmenty koncertu finałowego.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.