NKF nr 439 – XII 2015

LISTY Z WIELKIEJ WOJNY
Fort 49 ? Grębałów, część austrowęgierskiej Twierdzy Kraków. To tutaj Bogdan Holewiński prezentuje zbiór odnalezionej korespondencji z czasów Wielkiej Wojny. Żołnierz Władysław Wawro napisał ok. 100 listów do swojej narzeczonej, a potem żony Jadwigi, która mieszkała w Krakowie. Listy wymagają jeszcze historycznego opracowania, ale już teraz wyłania się z nich pełna lęku i tęsknoty frontowa rzeczywistość.

STRAŻNICY PAMIĘCI
Maciej Miezian i Leszek Sibila, dwaj historycy, którzy zwykle w Nowohuckiej Kronice Filmowej opowiadają o Nowej Hucie lub przypominają absurdy (i uroki) słusznie minionego ustroju – tym razem mówią o początkach swojej przygody z tym miejscem. Dla Maćka był to maj 1976r., kiedy próbowano wysadzić pomnik Lenina, a on znalazł się w szerokiej grupie podejrzanych (mimo że mieszkał na Krowodrzy!). Leszek z kolei przeżył w 1972r. niezapomniane wagary na Placu Centralnym.

ZŁOM
Artystyczna impresja, do której zdjęcia zrealizowano na terenie Zakładu Przerobu Złomu ZŁOMEX S.A. Sterty starego żelastwa, rur, samochodów i innych nie do końca zidentyfikowanych przedmiotów zgniatanych przez potężne maszyny tworzą fascynującą, alternatywną rzeczywistość.

realizacja: Marcin Kaproń

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.