NKF nr 430 – X 2015

TU BYŁ KIEDYŚ EMPIK
Na Placu Centralnym, w miejscu, gdzie był niegdyś Klub Międzynarodowej Książki i Prasy, Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida zorganizował pierwszą z cyklu akcji "wspomnieniowych". Jak podkreśla Katarzyna Danecka, chodzi o przypomnienie miejsc sentymentalnych, ważnych dla nowohucian, które już nie funkcjonują w rzeczywistości, ale funkcjonują w pamięci ludzi. W trakcie popołudniowego spotkania, mieszkańcy dzielnicy wspominali – tu można było kawę wypić (dobrą!), prasę przejrzeć, języków się nauczyć? Wśród przechodniów znalazła się też pani Władysława Jarosz, która w Empiku przepracowała 28 lat.

44. NOWA HUTA. DLACZEGO NIE?!
44 koncert z cyklu "Nowa Huta. Dlaczego Nie?!" odbył się w Alei Róż i wpisał się w obchody 10.lecia Teatru Łaźnia Nowa. Na scenie wystąpiła Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Artura Sędzielarza, aktorzy związani z Łaźnią oraz Maciej Maleńczuk z programem Jazz for Idiots.

65 LAT NOWOHUCKIEGO TYGODNIKA
W NCK "Głos – Tygodnik Nowohucki" obchodził swoje 65 lecie – jako przedstawiciel i kontynuator tradycji prasy lokalnej. Pierwszy numer nowohuckiej gazety ukazał się 22 lipca 1950r. i nosił nazwę "Budujemy socjalizm". Tytuł przetrwał do 1957r., by przekształcić się w "Głos Nowej Huty". Ten funkcjonował do 1991r. Od tamtej pory mieszkańcy dzielnicy mają swój "Głos". O dziejach tygodnika opowiadają: redaktor naczelny Jan Franczyk, dziennikarz Sławomir Pietrzyk i wieloletni fotoreporter gazety Stanisław Gawliński.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.