NKF nr 427 – IX 2015

BRATHANKI I SKALDOWIE
43 koncert z cyklu "Nowa Huta. Dlaczego nie ?!" odbył się pod hasłem urodzin dwóch wspaniałych zespołów. Jubileusz 15.lecia obchodziły Brathanki, a swoje 25.lecie świętowali Skaldowie. Pretekstem do połączonego występu była wydana w 2011r. płyta "Brathanki śpiewają Skaldów". Na scenie w Muzeum Lotnictwa można było usłyszeć wspólne wykonania kilku piosenek, a także największe przeboje.

CEMENT I SŁOWA
"Cement i słowa" to krótkometrażowy film fabularny, który nakręcił Krzysztof Zanussi w Amatorskim Klubie Filmowym Nowa Huta w 1959r. Wystąpili w nim Maria Przybyłko, aktorka Teatru Słowackiego i Wojciech Plewiński, znany krakowski fotografik. Artur Janicki, historyk i reżyser, przypomina historię tego filmu, podkreślając, że mino czasu i scenerii (rzecz dzieje się w Nowej Hucie), nie jest to zwykły "produkcyjniak", a opowieść o wielkim uczuciu.
"Cement i słowa" był to pierwszym filmem dźwiękowym, jaki powstał w AKF. Paradoks polega na tym, że ścieżka dźwiękowa do niego zaginęła. Muzykę współczesną do filmu napisał Krzysztof Ridan.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.