NKF nr 335 – IV 2013

GERLACH
W Nowohuckim Centrum Kultury miała miejsce ogromna wystawa prac Eugeniusza Gerlacha. Znalazły się tu obrazy z ostatniego ćwierćwiecza twórczości znakomitego nowohuckiego malarza.
Na wernisażu o autorze, jego mistrzach, technice i warsztacie opowiadała Joanna Gościej-Lewińska, kierownik Galerii NCK.

KOPIEC WANDY
Maria Lempart z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa opowiada o historii orła, który od ponad 100 lat zdobi szczyt Kopca Wandy. Niegdyś wielbiciel tego niezwykłego miejsca, Kornel Kozerski, postanowił na własny koszt wyremontować niszczejący kopiec. Powstawały różne projekty, które nie spotkały się jednak z akceptacją miejskiego konserwatora. Dopiero projekt Jana Matejki przewidujący ustawienie na szczycie marmurowego orła doczekał się realizacji. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w 1890r. Orzeł stał na szczycie Kopca Wandy do lat 90. XX w. Wtedy zastąpiono go betonową kopią. Oryginał trafił do MHMK.

REMUH (Remu)
Adam Gryczyński, będąc w latach 80. członkiem Amatorskiego Klubu Filmowego Nowa Huta, nakręcił film "Remuh" poświecony staremu cmentarzowi żydowskiemu na krakowskim Kazimierzu. Równolegle realizował również wystawę fotografii. Dzisiaj, po latach, na nowo opracowane zdjęcia postanowił pokazać w MDK Fort 49 "Krzesławice".
Materiał zawiera również fragmenty filmu uhonorowanego w 1988r. I Nagrodą na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Amatorskich.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.