fbpx

NOWA HUTA WALCZY
Materiał prezentuje fragmenty filmu Miłosza Horodyskiego "Nowa Huta walczy".
Ujęcia filmowe i fotografie prezentujące demonstracje, przepychanki i walki z policją na ulicach Nowej Huty przeplatają się ze wspomnieniami uczestników wydarzeń oraz wypowiedziami historyków: ks. Władysława Palmowskiego (byłego wikarego w Arce Pana), Jarosława Szarka (historyk IPN w Krakowie), Stanisława Malary, Macieja Macha i Jana Żurka (byli działacze opozycji).

Oficjalne wypowiedzi ówczesnego rzecznika prasowego Ministra Spraw Wewnętrznych dementującego informacje o brutalności milicji oraz ujęcia pokazujące generała Wojciecha Jaruzelskiego odwiedzającego Nową Hutę zestawione zostały z wypowiedzią byłej działaczki KPN Agaty Michałek-Budzicz o specjalnej grupie powołanej do zabijania opozycjonistów.

Ujęcia z walk kontrapunktują wypowiedzi sprzedawcy ze sklepu mięsnego, który dzieli się z dziennikarzem uwagami o pierwszym dniu sprzedaży na kartki.

W filmie jako komentarz muzyczny wykorzystano m.in. utwory zespołów After Kino, Klaus Mittfoch, Kult i Sztywny Pal Azji.

Fragmenty filmu uzupełnia relacja z wystawy poświęconej Solidarności oraz spotkania opozycjonistów w MDK im. Korczaka. Na wystawie znalazły się m.in. wycinki prasowe, ulotki, plakaty z okresu Solidarności oraz obraz namalowany w 82r. w ośrodku internowania w Załężu.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.