fbpx

WIEŻA
Rafał Margyś odnalazł film, który w grudniu 1967r. nakręcił amatorską kamerą z napędem sprężynowym. Film pokazuje wieżę spadochronową umiejscowioną na terenie dzisiejszych Łąk Nowohuckich. Miała 300 stopni i została przerobiona ze słupa wysokiego napięcia. Niewiele osób pamięta, że kiedyś w ogóle istniała, a film i kilka fotografii są jedynym na to dowodem. Oglądając ten króciutki filmik na ekranie kina "Sfinks", o jego powstaniu i powstaniu wieży dyskutująRafał Margyś (autor), Rafał Skąpski (dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego) i Piotr Skucha (architekt).

FLUENCJE STANISŁAWA JAKUBCZYKA
W Amatorskim Klubie Filmowym Nowa Huta w 1964r. absolwent krakowskiej ASP Stanisław Jakubczyk zrealizował etiudę "Fluencja". Wykorzystał w niej miskę z wodą, farby oraz podgrzewanie emulsji taśmy Orwo Color. O filmie opowiada Marek Norek. Felieton prezentuje obszerne fragmenty etiudy.

W DZIEŃ SYLWESTROWY 1968r.
Archiwalny materiał zrealizowany w Amatorskim Klubie Filmowym w 1968r. Pokazuje ludzi spacerujących ulicą i stojących na przystanku w ostatni dzień starego roku, rozgrywający się tego dnia finał konkursu tanecznego w Hali Garaży Huty im. Lenina, próbę zespołu big-bitowego, bal w Ognisku Młodych ZMS oraz dzieci urodzone w noc sylwestrową 1968r.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.