fbpx

Pokazy filmów odbędą się 25 września 2021 r. w godz. 18:00-22:15.

wstęp wolny; wejściówki do odbioru w kasie od 20 września 2021 r.

Zapraszamy też na wystawę archiwalnych programów kinowych z lat 50. i 60.

Logotyp miasta Kraków. Niebieski kwadrat złożony z czworokątów o różnej wielkości, obok napis "Kraków". Niebieska czcionka na białym tle.

Logotyp portalu "Krakowskie noce". Czarny napis z nazwą portalu, litery drugiego członu "noce" stylizowane na półksiężyce.

Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków w ramach marki Krakowskie Noce – Noc Kin Studyjnych.

 

***

 

Plakat do filmu "Helmut Newton. Piękno i bestia". Czarno-białe zdjęcie mężczyzny ubranego w kapelusz, koszulę oraz damskie buty. Fotografia umieszczona w czerwonej ramce.18:00 | HELMUT NEWTON. PIĘKNO I BESTIA (1 godz. 33 min.)

dokumentalny, reż. Gero von Boehm, USA 2021

Geniusz fotografii? Wizjoner z piekła rodem? Zwykły skandalista? Kim był Helmut Newton, autor kultowych, przesiąkniętych erotyzmem kobiecych aktów? Łączył sprzeczności. Romantyzm z perwersją, fantazję z realizmem, modę i reklamę ze sztuką. Był jednym z najbardziej prowokacyjnych fotografów XX wieku. Szczyt jego kariery przypadł na dwie dekady – od lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych. Przepustkę do sławy dała mu fotografia mody. Jego prace charakteryzowały się indywidualnym, niepodrabialnym stylem, łączącym glamour z zepsuciem. Prowokował. Na wielu fotografiach podkreślał różnice między płciami. Był oskarżany o mizoginię, z drugiej strony niektóre feministki uwielbiały to, że pokazywał kobiety silne i dominujące. Nikt za to nie odmawiał mu poczucia humoru. Zaskakujący obraz Helmuta Newtona ujawniają fotografowane przez niego top modelki, gwiazdy i aktorki. Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Claudia Schiffer – portretowane portretują i odkrywają przed nami prawdę.

ZOBACZ ZWIASTUN

 

Plakat do filmu "Święta, święta i po świętach". Cztery fotografie stanowiące kadry z filmu. Zdjęcia są na białym tle. Tytuł filmu wyszczególniono na środku w kolorach pomarańczowym i fioletowym.19:00 | ŚWIĘTA, ŚWIĘTA I PO ŚWIĘTACH (1 godz. 34 min.)

obyczajowy, reż. Sandra Kogut, Brazylia/Francja 2019
wyst: Regina Casé, Rogério Fróes, Gisele Fróes, Jéssica Ellen

Dla pięćdziesięciokilkuletniej Mady nie ma rzeczy niemożliwych. To jedna z tych bohaterek, które potrafią wyjść obronną ręką z każdej, nawet najtrudniejszej opresji, a wszelkie problemy, jakie stają na jej drodze, zbywa niewinnym uśmiechem, za którym kryje się sprytny plan. Kobieta pracuje dla bogatej rodziny z Rio de Janeiro, doglądając ich luksusowej rezydencji. Dowodzi domowym personelem, załatwia niezbędne sprawunki, opiekuje się schorowanym nestorem rodu, a po godzinach marzy o rozkręceniu własnego interesu. Liczy, że w realizacji celu pomoże jej stojący na czele familii wpływowy Edgar. Sytuacja zmienia się diametralnie z chwilą, gdy do rezydencji wchodzi policja, a mężczyzna zostaje podejrzany o udział w największej aferze korupcyjnej w historii Brazylii. W jednej chwili Madá, podobnie jak pozostały personel, pozbawiona zostaje pracy i wynagrodzenia. Coś, co dla wielu byłoby powodem do załamania, dla rezolutnej i zuchwałej bohaterki okaże się niespodziewaną szansą.

ZOBACZ ZWIASTUN

 

Grafika prezentuje plakat do filmu "Midsommar. W biały dzień". Twarz płaczącej kobiety z wiankiem na głowie na niebieskim tle. Tytuł filmu znajduje się w dolnej części plakatu i jest wyszczególniony białą czcionką.

19:50 | MIDSOMMAR. W BIAŁY DZIEŃ (2 godz. 21 min.)

horror, reż. Ari Aster, Szwecja/USA/Węgry 2019
wyst: Florence Pugh, Jack Reynor, William Jackson Harper, Vilhelm Blomgren

Niebanalny horror i mroczna baśń rozgrywająca się w pełnym słońcu z rewelacyjnymi zdjęciami Pawła Pogorzelskiego. Dani i Christian to młodzi Amerykanie, którym nie układa się w związku i ostatkami sił próbują ratować swoją relację. Rodzinna tragedia sprawia, że pogrążona w żałobie Dani postanawia dołączyć do Christiana i grupy studentów antropologii, w wakacyjnej wyprawie na północ Szwecji. Tam, w odciętej od świata wiosce, raz na 90 lat obchodzone jest prastare święto związane z letnim przesileniem. Wyprawa na dziewięciodniowy festiwal z początku wygląda na beztroską wycieczkę do sielskiej krainy. Romantyczny wyjazd szybko jednak przybiera okrutne i niepokojące oblicze.

ZOBACZ ZWIASTUN

Kino Studyjne Sfinks

Komentarze są wyłączone.