fbpx
Wizerunek starszej kobiety w białej koszuli w niebieskie wzory i siwymi włosami. Uśmiecha się. Siedzi na tle niebieskiej tapety we wzory. U góry tytuł filmu: Dzień i noc.

DZIEŃ I NOC (1 godz. 29 min.)

Obyczajowy, reż. Katarzyna Machałek, Łukasz Machowski, Polska/W. Brytania 2023.

Występują: Sandra Korzeniak, Aleksandra Przesław, Katarzyna Janiszewska, Justyna Janowska, Anja Zalewska.

Kup Bilet!

Dwie historie opowiadające o kobiecej przyjaźni oraz czarnej magii na obrzeżach Polski wschodniej. Roztocze to bowiem miejsce, gdzie nadal żywe są magiczne obrzędy i wierzenia ludowe. Autorzy, dzięki unikatowej narracji łączącej dokumentalną obserwację z fabułą, stworzyli oryginalną opowieść o młodości i starości kobiet, o przemijającym czasie oraz wciąż trwającej wspólnocie.

Udręczona wiedźma Nawoja zakopuje pod stodołą głowę martwego zwierzęcia, rzucając klątwę na idealne życie swojej sąsiadki Bielakowej. Młoda Bielakowa organizuje w swoim domu próbę zespołu ludowego, wyczuwa jednak, że złe moce wkradają się do jej świata. Pomiędzy śpiewającymi oraz dzielącymi się wiedzą dziewczynami, zawiązuje się przyjaźń. Zanim dzień dobiegnie końca, Bielakowa będzie musiała zmierzyć się z klątwą Nawoji. Kilka dekad później kobiety spotykają się na kolejną próbę zespołu – starsze, mądrzejsze, wciąż pełne witalności. 90-letnia, samotna kobieta wspomina relację z młodą dziewczyną, z którą kiedyś była nierozłączna. Jej wspomnienia, jak puzzle, układają się w obraz ciężkiego losu kobiet, nieudanych małżeństw i niedotrzymanej obietnicy. Czy staruszka otrzyma ukojenie w swoich ostatnich latach życia?

ZOBACZ ZWIASTUN

Kino Studyjne Sfinks

Komentarze są wyłączone.