Mężczyzna ubrany na czarny oparty o czerwony samochód. Kobieta siedząca w samochodzie na miejscu dla kierowcy. W tle betonowy mur, asfalt, zbiornik wodny. Drajw maj kar.

DRIVE MY CAR (2 godz. 59 min.)

Dramat, reż. Ryûsuke Hamaguchi, Japonia 2022.

Występują: Hidetoshi Nishijima, Tôko Miura, Reika Kirishima, Masaki Okada.

Kup Bilet!

Mistrzowska ekranizacja prozy Murakamiego z tomu „Mężczyźni bez kobiet”, która zaledwie kilka miesięcy od światowej premiery stała się filmowym fenomenem, który podbija świat. Trzy nagrody na Festiwalu w Cannes, Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego i 4 nominacje do Oscara – w tym dla Najlepszego filmu, Najlepszego filmu międzynarodowego i za reżyserię.

Yūsuke jest aktorem i reżyserem teatralnym, a jego żona, Oto, telewizyjną scenarzystką, która lubi opowiadać historie także w łóżku – choć te scenariusze ocenzurowałaby każda stacja. Łącząca ich więź wydaje się głęboka – do momentu gdy Oto niespodziewanie umiera, pozostawiając po sobie wiele tajemnic. Pogrążony w smutku Yūsuke  wyjeżdża do Hiroszimy, by tam reżyserować w teatrze „Wujaszka Wanię”, w którym główną rolę dostaje młody aktor, Kōji. Kōji znał Oto i zna odpowiedzi na dręczące męża pytania. Czy jednak Yūsuke zdobędzie się na konfrontację z mężczyzną, z którym być może zdradzała go żona? Jej obecność jest w pięknym, łagodnym, melancholijnym filmie stale wyczuwalna: Yūsuke puszcza bowiem w aucie kasety z czytanymi przez nią fragmentami „Wujaszka Wani”. Za kierownicą jego dopieszczonego Saaba siada wynajęta przez teatr szoferka, Misaki, której milczenie skrywa wspomnienie dawnej tragedii. Prowadzone przez nią auto staje się konfesjonałem dla wszystkich bohaterów, a poczynione w nim wyznania przyniosą nie tylko ulgę i spokój, ale także pozwolą stworzyć samotnikom nowe więzi.

ZOBACZ ZWIASTUN

Kino Studyjne Sfinks

Komentarze są wyłączone.